Czas na zimę?

Nie daj się zaskoczyć aurze!
Ikona zegarka 2 min czytania
W ostatnich latach zima nie spieszy się z nadejściem i święta Bożego Narodzenia coraz częściej obchodzimy w wiosennej aurze. Mimo to warto sprawdzić, czy auto jest dobrze przygotowane na niskie temperatury.

Pierwsze, o czym myślimy, gdy zbliża się zima, to opony. Wielu kierowców wypatruje pierwszego śniegu i dopiero wtedy udaje się do serwisu w celu zmiany ogumienia. Tymczasem tę operację należy wykonać dużo wcześniej. Eksperci zalecają założenie zimówek, gdy średnia temperatura w ciągu dnia spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Podczas wymiany warto zwrócić uwagę na bieżnik, który powinien mieć minimum 4 mm. Dobrze też sprawdzić, czy mamy w bagażniku sprawne narzędzia do wymiany koła – pojawiające się zimą dziury w drodze mogą sprawić przykre niespodzianki.

Test baterii

Niskie temperatury mają wpływ także na pracę akumulatora, dlatego szybka wizyta w Q Service Castrol i test odpowiednim urządzeniem powinny rozwiać wątpliwości, czy ten ważny element wytrzyma zimę. Jednak nawet jeśli bateria jest w porządku, to dbanie o nią powinno być wysoko na naszej liście zadań.

Pamiętajmy o hamulcach!

Gołoledź i śnieg to próba dla hamulców. W serwisie powinno się sprawdzić rozkład sił hamowania, a także stan okładzin, płyn hamulcowy czy pracę klocków. Każdy element układu powinien być starannie skontrolowany. Nawet drobne usterki mogą wydłużyć czas reakcji i doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Zimowe płyny

Kolejny punkt to płyny eksploatacyjne. Wiadomo, że trzeba je sprawdzać regularnie, ale zimą dodatkowo dobrze jest skontrolować ich oznaczenia i wytrzymałość na niskie temperatury. Szczególnie dotyczy to płynu do spryskiwaczy.

Uwaga na wilgoć!

Zmorą kierowcy mogą być zamarznięte drzwi, walka z nimi potrafi zepsuć nawet najlepiej zapowiadający się dzień. Uchronić nas przed tym może właściwa konserwacja uszczelek, do której najlepiej użyć smaru dostępnego np. w wygodnym sztyfcie.

Również wnętrze samochodu trzeba przejrzeć przed zimą. Pod lupę weźmy szczególnie dywaniki, które warto wymienić z materiałowych na gumowe. Ograniczy to wilgoć w samochodzie – gumowy dywanik zatrzyma wodę. Jego koszt jest naprawdę niewielki.

Zima to wymagający czas dla kierowców i samochodów. Właściwe przygotowanie pozwoli uniknąć stresów i niepotrzebnych kłopotów.