Mechanika

Mechanika pojazdowa to pojęcie obejmujące bardzo szeroki zakres usług. Od montażu akcesoriów po kompletny remont silnika. W jej ramach wykonywane są zarówno rutynowe wymiany zużywających się części i materiałów eksploatacyjnych, jak i usuwane niespodziewane awarie.

Układ hamulcowy wymaga okresowej wymiany klocków, tarcz, szczęk oraz bębnów. Naprawy mogą też obejmować wymianę cylinderków, sprężyn, pomp czy przewodów – w tych ostatnich konieczne jest również odpowietrzanie. Dziś niemal wszystkie samochody są wyposażone w system ABS, który także wymaga uwagi.

Amortyzatory to jeden z elementów ulegających zużyciu, dlatego warto sprawdzać ich stan i w razie potrzeby wymieniać, podobnie jest ze sprężynami. W miarę eksploatacji także gumowe elementy zawieszenia – tuleje czy odbojniki – mogą się zużywać i także należy je wymieniać. Ważne jest także odpowiednie ustawienie geometrii zawieszenia.

Wymiana pasków rozrządu i klinowego, napinaczy, przewodów i świec to tylko część napraw – czasem wymagana jest interwencja głębiej w silniku – od wymiany pomp paliwa, oleju czy płynu chłodzącego, zaworów, uszczelek pod głowicą, tłoków czy panewek, po przeprowadzenie generalnego remontu. Coraz więcej silników jest wyposażonych teraz w turbosprężarki, które także wymagają napraw i regeneracji.

Aktualności