Zdecydowana większość samochodów obecnych na rynku posiada komputer sterujący. Czasem jest to prosty układ, a czasem wiele zaawansowanych jednostek obsługujących oddzielne systemy elektroniczne. W każdym przypadku „komputer” samochodu jest jego „mózgiem”.
Diagnostyka komputerowa to czynność polegająca na podłączeniu specjalnego komputera diagnostycznego do złącza OBD zamontowanego w pojeździe. Odczytane w ten sposób dane pozwolą ocenić, w jakiej kondycji aktualnie znajduje się samochód. Urządzenie pozwoli również rozpoznać kody usterek różnych układów w pojeździe.
Diagnostyka samochodu polega na podłączeniu tzw. diagnoskopu do złącza diagnostycznego. Wymiana danych pomiędzy pojazdem z komputerem może się odbywać zarówno przewodowo, jak i bezprzewodowo. W ten sposób mechanik uzyskuje informacje na temat nieprawidłowości, na których pojawienie się zawrócił uwagę komputer pokładowy samochodu. Sterownik zapamiętuje kody błędu w swojej pamięci. Te są identyfikowane jako niesprawności.
Komputerowa diagnostyka samochodu pozwala na wskazanie tła usterki. Podłączenie samochodu do specjalnego komputera diagnostyczne sprawia, że mechanik może odczytać z pamięci sterownika kody usterek. Te dotyczą wykrytych nieprawidłowości i tym samym informują pracownika warsztatu o tym, który z obwodów w pojeździe ma problemy z prawidłowym działaniem. Warto jednak pamiętać o tym, że układy diagnostyczne wskazują nieprawidłowości w funkcjonowaniu poszczególnych podzespołów. Zapisane przez komputer pokładowy informacje nie zawsze są jednak precyzyjne. Wskazują tym samym raczej kierunek, w którym może iść naprawa, niż mocno konkretne źródło usterki.
Kolejną zaletą komputerowej diagnostyki samochodowej jest możliwość wykonania szybkiego rozpoznania stanu technicznego pojazdu. Bez wstawiania go do warsztatu, rozbierania poszczególnych elementów czy prowadzenia gruntownej kontroli. A informacje o stanie auta są cenne nie tylko w razie niesprawności. Przydadzą się również np. podczas zakupu samochodu używanego. Dlatego badanie elementów samochodu w celu znalezienia usterki jest obecnie jedną z podstawowych procedur przedzakupowych.
Warto wskazać na jeszcze jedną zaletę. Chodzi o czas. Tester diagnostyczny w ciągu zaledwie kilku minut odczytuje zapisane przez komputer pokładowy informacje o stanie auta. Mechanik lub kierowca nie muszą zatem długo czekać na uzyskanie koniecznych informacji. Dodatkowo diagnostyka komputerowa samochodu wyróżnia się wszechstronnością. Na rynku obecne są także urządzenia diagnostyczne pozwalające na sprawdzenie na przykład automatycznych skrzyń biegów, układów multimedialnych czy systemów klimatyzacji.
Komputerowa diagnostyka silnika nie jest drogą usługą. Mechanik za podłączenie testera diagnostycznego i odczytanie przy jego pomocy parametrów pracy jednostki napędowej, policzy jakieś 150 zł. Jeżeli warsztat samochodowy będzie chciał postawić diagnozę komputerową dotyczącą innych obwodów, cena nieznacznie wzrośnie. Może już sięgnąć 300 czy nawet 400 zł.
Skomunikowanie urządzenia w postaci komputera diagnostycznego nie trwa długo. Wystarczy, że mechanik poświęci dosłownie kilka minut w celu wymiany danych pomiędzy autem i diagnoskopem. Kolejne kilka minut może potrwać dekodowanie kodów błędów czy wartości parametrów stanu obecnego samochodu.
Komputerowa diagnostyka samochodu pomocna jest nie tylko podczas użytkowania i serwisowania auta. Jest szczególnie wskazana przed zakupem samochodu używanego. Podczas weryfikacji stanu samochodu, należy odwiedzić wykwalifikowany warsztat, rzeczoznawcę lub stację kontroli pojazdów w celu wykonania diagnostyki komputerowej. Pozwoli to lepiej poznać stan techniczny pojazdu, jego parametry pracy, a także występujące wcześniej usterki. Komputer diagnostyczny potrafi także odczytać rzeczywisty przebieg pojazdu zapisywany także głębiej w systemach elektronicznych pojazdu. Proces diagnostyki komputerowej pozwoli odkryć fakty, usterki lub wady zatajone przez nieuczciwego sprzedawcę lub pozwoli potwierdzić wyśmienity stan poszukiwanego samochodu.
Diagnostyka komputerowa w przypadku większości samochodów na rynku powinna być obowiązkowym elementem każdej wizyty w warsztacie; wstępem do przeprowadzenia napraw; a także istotną częścią weryfikacji przed zakupem pojazdu.
Obecność zaawansowanego komputera diagnostycznego jest obowiązkowa w przypadku najbardziej wykwalifikowanych warsztatów samochodowych. W najlepszych punktach warsztatowych nie powinno dojść do sytuacji, w której mechanik nie ma możliwości technicznej lub nie potrafi połączyć się z systemami samochodu, a naprawy usterek dokonuje na zasadzie prób i błędów.
Warsztaty należące do sieci Q Service Castrol mogą pochwalić się posiadaniem najnowszych komputerów diagnostycznych, stanowiących podstawę udanych napraw pojazdów.
Podłączenie lub odłączenie akumulatora w obecnych samochodach...
Zima tworzy dodatkowe niesprzyjające warunki podczas eksploatacji...
Jakie jest najszybsze auto na świecie? Pewnie...
Silniki GDI to częsta alternatywa dla silników...
Samochód bez prawa jazdy - czy rozważanie...