Wymiana filtra paliwa

W każdym aucie należy regularnie wymienić filtr paliwa. Zarówno w dieslu, jak i silniku benzynowym procedura stanowi jedną z podstawowych czynności obsługowych pojazdu. Wymiana filtra paliwa nie jest mocno skomplikowana. Wprawny mechanik poradzi sobie z wykonaniem czynności w maksymalnie pół godziny.

Za co odpowiada filtr paliwa?

Filtr paliwa składa się z materiałowego wkładu zamkniętego w metalowej puszcze i wpiętego do przewodów poprowadzonych w ramach układu paliwowego w samochodzie. Jego rola jest prosta, ale i odpowiedzialna. Wyłapuje on bowiem zanieczyszczenia z benzyny lub oleju napędowego. Ich obecność czasami wynika ze złogów zebranych w baku, a czasami jakości paliwa. Sprawny filtr chroni zatem przed zapchaniem elementy układu wtryskowego, pompę wtryskową czy także pompę paliwa.

Co ile wymieniać filtr paliwa?

Osadnik ma charakter eksploatacyjny. Kierowcy w związku z tym pytają o to, jak często należy wymieniać filtr paliwa w samochodzie. Jednoznacznej odpowiedzi na tak zadane pytanie jednak nie ma. Częstotliwość wymiany filtra zależy bowiem od kilku czynników. Na początek nie należy przekraczać interwału zgodnego z zaleceniami producenta. Właściciel pojazdu, ustalając interwał, powinien jednak wziąć pod uwagę również jakość tankowanego paliwa czy częstotliwość korzystania z pojazdu.

Jeżeli chodzi o zalecenia producenta, dużo zależy od modelu samochodu, ale i rodzaju silnika. Czasami osadnik należy wymienić co 30, a czasami niektórzy producenci zalecają wykonanie procedury dopiero po pokonaniu 100 tysięcy kilometrów. Interwał należy skrócić przede wszystkim w samochodach z silnikami benzynowymi, które są rzadko eksploatowane. W takim przypadku w układzie paliwowym może się wytrącać duża ilość wilgoci. Ta pogorszy jakość paliwa, może się odkładać we wnętrzu filtra i tym samym odbije się np. na stanie wtryskiwaczy w nowoczesnym motorze.

Na czym polega wymiana filtra paliwa w samochodzie?

W pierwszej kolejności należy odczepić przewody paliwowe zamontowane w filtrze. Wcześniej konieczne jest jednak ich zaciśnięcie klipsami. Tak, aby nie spowodować wycieku paliwa w komorze silnika. Następnie konieczne jest zdemontowanie obejmy filtra i jego wyjęcie. W miejscu starego montuje się nowy osadnik. Ostatnim krokiem jest ponowne podłączenie przewodów prowadzących paliwo.

W tym punkcie kierowca powinien dowiedzieć się, że tak naprawdę najtrudniejszy etap pojawia się po zamontowaniu nowego osadnika. Mechanik musi bowiem przekręcić kluczyk w stacyjce na zapłon i poczekać aż pompka paliwowa dostarczy taką ilość paliwa, która wypełni metalową puszkę. To nic innego jak odpowietrzenie układu. Czasami w tym celu producenci stosują dedykowane pompki. Te najczęściej są spotykane w autach z silnikami diesla. Bo to motory wysokoprężne są szczególnie wrażliwe na powietrze w paliwie.

Ile kosztuje wymiana filtra paliwa?

Pierwszy wydatek stanowi nowy filtr. Tu koszty są mocno zróżnicowane. Czasami osadnik w przypadku silnika benzynowego zostanie wyceniony na zaledwie 30 zł, a czasami w przypadku diesla kierowca będzie musiał zapłacić 100 czy 150 zł. A do kwoty doliczyć trzeba jeszcze koszt wymiany filtra paliwa. Dużo zależy od dostępu do filtra czy stopnia skomplikowania układu. Zazwyczaj jednak mechanik wyceni swoją usługę na kwotę wynoszącą od 30 do jakiś 120 zł.

  • Czasami zdarza się, że filtr jest umiejscowiony w zbiorniku paliwa. Dzieje się tak najczęściej w przypadku samochodów z silnikami benzynowymi. Taka lokalizacja zdecydowanie utrudnia pracę mechanikowi i sprawia, że wymiana samego filtra jest czasochłonna.
  • Czy wymiana filtra paliwa jest możliwa we własnym zakresie? Istnieje taka możliwość. Warto jednak pamiętać o tym, że brak wiedzy i błędy mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń zwłaszcza w silnikach wysokoprężnych. Zdarza się, że niefachowo wykonana wymiana prowadzi do zabrudzenia przewodów paliwowych, awarii kosztownych elementów układu wtryskowego czy oznacza konieczność odpowietrzania układu.

Jakie są objawy zapchanego filtra paliwa?

Stary filtr, którego wkład zostanie skutecznie zapchany przez zanieczyszczenia, ograniczy przepływ paliwa. To oznacza, że kierowca:

  • może mieć problem z uruchomieniem silnika,
  • zauważy wyraźny spadek osiągów auta,
  • zwróci uwagę na zwiększone zużycie paliwa,
  • zauważy, że po odpaleniu silnik pracuje nierówno,
  • dostrzeże komunikaty na zestawie wskaźników, w tym kontrolkę „check engine”,
  • zauważy wyraźnie wyczuwalne szarpanie motoru podczas dodawania gazu.

Znajdź warsztat samochodowy

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi profesjonalnymi warsztatami, gdzie świadczymy usługi wymiana filtra paliwa. Wyszukaj swojego miasta z poniższej listy lub skorzystaj z wewnętrznej wyszukiwarki warsztatów, gdzie znajdziesz resztę miast.
Warsztaty Warszawa Warsztaty Kraków Warsztaty Łódź Warsztaty Wrocław Warsztaty Poznań Warsztaty Gdańsk Warsztaty Szczecin Warsztaty Bydgoszcz Warsztaty Lublin Warsztaty Katowice Warsztaty Rzeszów Warsztaty Białystok

Aktualności