Przegląd/badanie techniczne

Badanie techniczne samochodu jest obowiązkowe. Pozwala bowiem na kontrolowanie stanu technicznego samochodu. Tak, aby nie tworzył on zagrożenia zarówno dla pasażerów, jak i innych użytkowników drogi. Konieczność badania kondycji pojazdów zachęca również właścicieli do dbania o ich stan. 

Na czym polega przegląd techniczny samochodu?

Badanie techniczne auta polega na sprawdzeniu podstawowych obwodów związanych z bezpieczeństwem. Podczas kontroli samochodu w 2023 r. badanie techniczne samochodu obejmuje m.in. hamulce, zawieszenie, opony, światła czy stan korozyjny nadwozia. Ile trwa przegląd samochodu? Na ogół diagnosta nie potrzebuje więcej czasu niż jakieś 30 minut. Przegląd techniczny auta kończy się wbiciem pieczątki do dowodu rejestracyjnego i wpisem w CEPiK. W razie braku miejsca na pieczątki diagnosta wystawi kierowcy zaświadczenie.

Rozróżniamy kilka typów przeglądów. W stacji kontroli diagnosta może przeprowadzić:

 • przegląd okresowy, czyli pozwalający sprawdzić stan pojazdu co 12 miesięcy.
 • przegląd rejestracyjny, czyli wykonywany podczas rejestrowania auta importowanego.
 • dodatkowe badanie techniczne. Dodatkową kontrolę przeprowadza się po odebraniu kierowcy dowodu rejestracyjnego z uwagi na stan techniczny pojazdu, stan powypadkowy czy naruszenie wymagań związanych z ochroną środowiska.

1 stycznia 2023 r. miała zostać zaktualizowana formuła przeglądu. Po wykonaniu badania diagnosta miał wykonywać zdjęcia samochodu. Poza tym miał się pojawić zapis mówiący o tym, że przeprowadzenie badania technicznego 30 dni po terminie miało oznaczać podwójną opłatę. Przepisy ostatecznie nie weszły w życie i nie wiadomo kiedy mogłyby wejść.

Co ile wykonuje się badanie techniczne pojazdu?

Przyjmuje się, że przegląd samochodu osobowego należy powtarzać co 12 miesięcy. Od tej zasady są jednak pewne odstępstwa. Te dotyczą głównie samochodów nowych. Przepisy przyjmują, że stan techniczny w pierwszych latach eksploatacji będzie bliski ideałowi. Dlatego kierowca musi się po raz pierwszy pojawić w stacji kontroli pojazdów (SKP) dopiero po 3 latach od dopuszczenia samochodu do ruchu. Kolejny przegląd zostanie wyznaczony po 2 latach. Dopiero od piątego roku eksploatacji okresy między wizytami w SKP będą wynosić rok.

 • Wyjątek stanowią np. samochody z instalacją LPG. Nawet w sytuacji, w której są nowe, muszą pojawiać się w SKP w 12-miesięcznych odstępach. Przegląd samochodu z gazem od nowości musi być wykonywany raz w roku.
 • Przegląd pojazdu osobowego można przeprowadzić zarówno w podstawowej SKP, jak i okręgowej.

Ile kosztuje przegląd samochodu?

Kierowca pojawiający się w stacji kontroli pojazdów często pyta ile kosztuje przegląd techniczny. Musi przygotować:

 • 98 zł za wykonanie przeglądu samochodu osobowego o DMC do 3,5 tony.
 • 161 zł, jeżeli powyższy pojazd jest zasilany za pomocą instalacji LPG.
 • 50 zł za przegląd motoroweru.
 • 62 zł za przegląd motocykla i ciągnika rolniczego.
 • 140 zł za przegląd taksówki.
 • 146 zł za przegląd samochodu przeznaczonego do nauki jazdy.

Powyższe kwoty stanowią wyznacznik główny. Tyle samo kosztuje badanie techniczne okresowe, dodatkowe czy związane z rejestracją. Czy w 2023 r. można spodziewać się, że ceny okresowych badań technicznych wzrosną? Środowisko diagnostów mocno o to zabiega. Na razie nie ma jednak woli legislacyjnej do takich zmian. Stawki są ustalane na podstawie rozporządzenia.

Co oznacza brak przeglądu auta?

Właściciel samochodu musi się liczyć z tym, że podczas ewentualnej kontroli drogowej, funkcjonariusze sprawdzą jego uprawnienia, ale i dokumenty pojazdu. W ten sposób łatwo ujawnią, że auto nie posiada ważnego badania. Jaka jest kara za brak przeglądu? Kierowca powinien spodziewać się trzech typów sankcji.

 1. Za brak ważnego badania technicznego samochodu grozi mandat karny. Podstawą do jego wystawienia stanie się art. 94 par. 2 ustawy Kodeks wykroczeń. Zapis ten mówi o poruszaniu się pojazdem, który nie został dopuszczony do ruchu. Grzywna wynosi od 1500 do 5000 zł.
 2. Brak przeglądu technicznego samochodu wiąże się również z tym, że policjanci dokonają zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Dokument będzie można odzyskać dopiero po okresowym przeglądzie.
 3. Przegląd samochodu po terminie ważności oznaczać może także wycofanie pojazdu z ruchu. Auto nie będzie mogło zatem odjechać na kołach z miejsca kontroli drogowej.

Badanie techniczne po terminie nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami. Kierowca wykona okresowy przegląd samochodu bez żadnych trudności.

Znajdź warsztat samochodowy

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi profesjonalnymi warsztatami, gdzie świadczymy usługi przegląd podstawowy. Wyszukaj swojego miasta z poniższej listy lub skorzystaj z wewnętrznej wyszukiwarki warsztatów, gdzie znajdziesz resztę miast.
Warsztaty Warszawa Warsztaty Kraków Warsztaty Łódź Warsztaty Wrocław Warsztaty Poznań Warsztaty Gdańsk Warsztaty Szczecin Warsztaty Bydgoszcz Warsztaty Lublin Warsztaty Katowice Warsztaty Rzeszów Warsztaty Białystok

Aktualności