Wymiana klocków hamulcowych

Układ hamulcowy jest jednym z podstawowych systemów bezpieczeństwa w pojeździe. To dzięki niemu kierowca może reagować w razie pojawienia się sytuacji awaryjnej na drodze. Dlatego kierowca powinien wiedzieć, kiedy wymienić klocki hamulcowe i jak wskazać objawy ich zużycia.

Skąd kierowca ma wiedzieć, że trzeba wymieniać klocki hamulcowe?

Konieczność wymiany klocków zwiastuje szereg objawów. Kierowca powinien zwrócić uwagę m.in. na:

  • kontrolkę informującą o konieczności wymiany, która pojawi się na tablicy zegarów, ewentualnie komunikat wyświetlony na ekranie komputera pokładowego (gdy stare klocki posiadają czujniki zużycia),
  • niepokojące dźwięki dochodzące od strony kół w czasie hamowania – czasami będą to tylko piski, a czasami dźwięk przypominający szuranie czy tarcie metalu o metal,
  • pojawienie się wibracji w czasie jazdy i hamowania wyczuwalnych na kole kierownicy,
  • fakt, że samochód podczas hamowania jest ściągany na jedną ze stron,
  • osłabioną siłę hamowania. Po naciśnięciu na pedał hamulca samochód albo nie reaguje wcale, albo ma poważne problemy z wytraceniem prędkości.

Czasami wymiana klocków hamulcowych jest konieczna także wtedy, gdy okładziny nie zdążyły się w pełni zużyć. Przypadek może dotyczyć m.in. tzw. przypalenia klocków. Pod wpływem działania temperatury ich powierzchnia cierna może się zeszkliwić. Klocki, zamiast hamować, będą się po tarczy ślizgać.

Co ile warto wymieniać klocki hamulcowe?

W przeciwieństwie do oleju czy filtrów (kabinowego i powietrza), w przypadku klocków hamulcowych ciężko określić precyzyjny interwał wymiany. Dużo zależy bowiem od samochodu i jego mocy oraz technologii napędowej, techniki prowadzenia kierowcy czy rodzaju zastosowanych w aucie części. Czasami montaż nowych klocków będzie konieczny po pokonaniu 30, a czasami dopiero 80 tys. kilometrów. Poza tym różnie mogą się zużywać klocki zamontowane z tyłu i przodu auta. Zużycie klocków przedniej osi jest większe, bo to na kołach zamontowanych z przodu pojazdu kumuluje się ciężar hamującego pojazd.

  • Sportowy styl jazdy sprawia, że procedura wymiany klocków ma zdecydowanie krótszy interwał. Czasami okładziny cierne nie są w stanie wytrzymać między wymianami 20 tys. km.
  • Dużo oszczędniejsze dla hamulców są natomiast hybrydy. W ich przypadku redukcja prędkości w dużej mierze odbywa się za sprawą hamowania silnikiem i rekuperacji. Tarcie wkracza dopiero w ostatniej fazie wytracania prędkości. Dlatego większość klocków w hybrydach potrafi wytrzymać nawet 80 tys. km między wymianami.

Wymiana klocków hamulcowych krok po kroku

W pierwszej kolejności samochód musi znaleźć się na podnośniku, alternatywnie mechanik powinien unieść jedno z jego kół. Następnie musi zdjąć koło i odkręcić śrubę zacisku (do tego celu przyda się np. klucz nasadowy). Po uniesieniu zacisku istnieje możliwość zdemontowania zużytej okładziny ciernej.

Po wyjęciu starych i przed założeniem nowych klocków, hamulce należy dokładnie wyczyścić i nasmarować. Konieczne jest doczyszczenie przy pomocy szczotki drucianej jarzma. Można też odczyścić rant tarczy czy tylną osłonę aerodynamiczną. Poza tym należy dokładnie obejrzeć tłoczek i prowadnicę. Gdy ten nosi ślady uszkodzenia lub korozji, trzeba je wymienić. Ważnym etapem jest smarowanie tłoczka. Specjalny smar syntetyczny można wcisnąć pod gumową osłonę np. za pomocą strzykawki.

Ostatnim etapem jest wciśnięcie nasmarowanego tłoka. Bez tego podczas montażu przeszkadzałaby grubość okładziny. Wreszcie mechanik może założyć nowe klocki i ponowne zmontować całość. Po wymianie klocków hamulcowych należy odpowietrzyć układ hydrauliczny i sprawdzić poziom płynu hamulcowego. Dodatkowo pracownik warsztatu może wybrać się na jazdę testową. W jej czasie sprawdzi czy samochód dysponuje właściwą siłą hamowania.

  • Bardzo ważne jest to, że w przypadku zaawansowanych pojazdów z elektroniczne sterowaną pompą, przed przystąpieniem do naprawy, konieczne może być komputerowe zmniejszenie ciśnienia w układzie hamulcowym. W przeciwnym razie i w skrajnym przypadku podczas wymiany hamulce mogą zmiażdżyć palce wymieniającego. Między innymi dlatego lepiej zrezygnować z samodzielnej wymiany klocków hamulcowych. Procedurę najlepiej zlecić fachowemu mechanikowi! I co ważne, identyczna zasada dotyczy wymiany tarcz.

Czy zawsze trzeba wymienić klocki i tarcze hamulcowe w zestawie?

Nie ma przymusu mówiącego o tym, że zawsze należy wymieniać klocki hamulcowe i tarcze hamulcowe jednocześnie. Dużo zależy bowiem od stanu tych drugich. Tarcze hamulcowe wymienia się średnio co dwie, trzy wymiany klocków. W sytuacji, w której kierowca zauważy, że tarcze hamulcowe trzymają parametry grubości i mają powierzchnię roboczą w dobrym stanie, nie musi ich zmieniać na nowe wraz z klockami. Taka sytuacja nie ma bezpośredniego wpływu na bezpieczeństwo. Siła hamowania pojazdu się nie osłabi.

Ile kosztuje wymiana klocków hamulcowych?

Cena montażu nowych klocków hamulcowych w samochodzie przez mechanika w dużej mierze zależy od rodzaju wybranych przez kierowcę części i rodzaju posiadanego auta. Czasami komplet klocków na jedną oś będzie kosztował 80, a czasami 400 zł. Zdecydowanie tańszą są zazwyczaj klocki dedykowane osi tylnej. Do tej kwoty należy doliczyć też sumę, którą warsztat doliczy w ramach robocizny. Mówimy w tym przypadku o stawce oscylującej w granicy od 80 do 120 zł za jedną oś. Pełen koszt wymiany klocków to zatem od 160 do 520 zł.

  • Czemu warto wymienić klocki hamulcowe w profesjonalnym warsztacie? Bo mechanik nie tylko wykona wszystkie wymagane procedury, ale jednocześnie dokona oględzin stanu układu. Sprawdzi stan tarcz hamulcowych i przewodów, skontroluje czy na połączeniach nie występują wycieki płynu oraz zaproponuje kierowcy rodzaj części, które warto zastosować.
  • Warto pamiętać o tym, że powyższe ceny odnoszą się do segmentu aut popularnych. W przypadku nowoczesnych samochodów luksusowych komplet klocków na dwie osie potrafi mieć cenę sięgającą 4000 zł.

Znajdź warsztat samochodowy

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi profesjonalnymi warsztatami, gdzie świadczymy usługi wymiana klocków hamulcowych. Wyszukaj swojego miasta z poniższej listy lub skorzystaj z wewnętrznej wyszukiwarki warsztatów, gdzie znajdziesz resztę miast.
Warsztaty Warszawa Warsztaty Kraków Warsztaty Łódź Warsztaty Wrocław Warsztaty Poznań Warsztaty Gdańsk Warsztaty Szczecin Warsztaty Bydgoszcz Warsztaty Lublin Warsztaty Katowice Warsztaty Rzeszów Warsztaty Białystok

Aktualności