Akumulator samochodowy

Akumulator jest podstawą funkcjonowania dzisiejszego samochodu. Zanim opracowano jego zastosowanie w motoryzacji, kierowca musiał posiadać wiedzę oraz siłę do manualnego zakręcenia korbą rozruchową… Na szczęście te czasy są już dawno za nami.

Akumulator – najważniejsze informacje

Jak przeczytać można na stronach Wikipedii (źródło), akumulator to „rodzaj ogniwa galwanicznego, które może być wielokrotnie użytkowane i ładowane prądem elektrycznym (…). Wszystkie rodzaje akumulatorów elektrycznych gromadzą i później uwalniają energię elektryczną dzięki odwracalnym reakcjom chemicznym…”

Akumulatory stosowane w samochodach podzielić można na trzy podstawowe grupy: klasyczny kwasowo-ołowiowy; typu AGM lub GEL; lub typu EFB/AFB/ECM, czyli zmodyfikowane układy kwasowo-ołowiowe.

Odpowiedni lub wymagany typ akumulatora zależny jest od typu samochodu oraz od zaawansowania jego systemów elektrycznych i elektronicznych. Przy wyborze akumulatora należy zwrócić uwagę na jego wymiary fizyczne, stronę plusa i minusa, a także parametry wartości prądu.

Akumulator jest jedną z centralnych części całego układu elektrycznego pojazdu, dlatego weryfikację jego stanu, a także wymianę oraz dobór nowego akumulator warto powierzyć wykwalifikowanemu warsztatowi.

Na czym polega sprawdzenie i wymiana akumulatora?

Wysokiej klasy warsztaty samochodowe posiadają odpowiednie przyrządy diagnostyczne, pozwalające dokonać pomiaru parametrów pracy akumulatora i całego układu elektrycznego. Na podstawie tych wartości, po porównaniu z wartościami nominalnymi, mechanik podejmuje ewentualną decyzję o wymianie akumulatora.

W niektórych samochodach akumulatory znajdują się pod maską, w innych autach ukrywają się pod fotelem kierowcy. Czasem akumulatorów jest więcej niż jeden. W przypadku samochodów wyposażonych w zaawansowane systemy elektroniczne oraz system start-stop, przy akumulatorach znajdują się dedykowane układy elektroniczne lub sensory. Czasem akumulator trzeba ponownie zainicjować w komputerowej jednostce sterującej samochodu.

Przy okazji samej wymiany akumulatora, mechanik zweryfikuje także jakość i stan przewodów elektrycznych oraz punktów podłączeń i połączeń elektrycznych.

Dlaczego trzeba regularnie dbać o akumulator?

W najprostszych samochodach głównym zadaniem akumulatora jest zapewnienie możliwości włączenia silnika oraz zmagazynowania i przeniesienia energii niezbędnej np. przy użyciu świateł mijania. W zaawansowanych samochodach dzięki m.in. akumulatorowi kierowca może zdalnie ustawić ogrzewanie wnętrza pojazdu czy zweryfikować monitoring za pomocą kamer dookoła pojazdu. Gdyby nie sprawny akumulator, niemożliwe byłoby korzystanie z kluczyków zbliżeniowych, czy z systemu start-stop pomagającego przy redukcji emisji spalin w miejskich korkach.

Akumulator jest podstawą sprawnego funkcjonowania całego pojazdu – niezależnie od jego skomplikowania. Dlatego warto weryfikować jego stan regularnie, przy każdej wizycie w warsztacie.

Polecane akumulatory

Warsztaty sieci Q Service Castrol posiadają niezbędną wiedzę oraz przyrządy do weryfikacji stanu akumulatorów, a także mają dostęp do pełnej gamy polecanych akumulatorów Varta.

Marka VARTA ma swoje korzenie w roku 1887, kiedy to w duchu rewolucji przemysłowej Adolf Müller założył firmę będącą prekursorem marki. Dziś, po 130 latach doświadczenia, aż 8 na 10 nowo wyprodukowanych pojazdów z technologią start-stop wyposażonych w akumulator AGM posiada akumulator firmy VARTA.

Dokądkolwiek prowadzi Cię droga, z akumulatorami VARTA zawsze dojedziesz do celu. Niezależnie od tego, czy prowadzisz swój pierwszy samochód, posiadasz miejskie auto z systemem Start-Stop, czy też jeździsz bogato wyposażonym pojazdem o dużym zapotrzebowaniu energetycznym, akumulatory VARTA zapewniają moc, której potrzebujesz.

Producenci motocykli i samochodów wybierają tylko najlepsze komponenty do swoich pojazdów, a kierują się jakością, wydajnością i niezawodnością. Produkty VARTA montowane są w milionach samochodów osobowych, ciężarowych, motocykli i przyczep kempingowych. Każdy akumulator to efekt ciężkiej pracy naszych inżynierów. Akumulatory zapewniają długą żywotność i niskie koszty eksploatacji – cechy te znajdziesz we wszystkich produktach VARTA.

Wybierając markę VARTA, zyskujesz najwyższą jakość i nowoczesną technologię. Akumulatory VARTA kupisz i wymienisz w sieci Q Service Castrol.

Aktualności