Regeneracja reflektorów

Reflektory gwarantują bezpieczeństwo na drodze. Zapewniają widoczność kierowcy, ale także sprawiają, że pojazd jest widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Gdy zatem lampy zaczną zużywać się i będą świeciły nocą zbyt słabo, kierowca powinien zdecydować się na ich regenerację. To sposób na przywrócenie im pełnej sprawności przy zachowaniu atrakcyjnej ceny.

Czym jest regeneracja reflektorów?

Regeneracja lamp samochodowych jest pojęciem niezwykle szerokim. Bo może się odnosić zarówno do usunięcia matowiejącej powłoki, jak i usuwania uszkodzeń mechanicznych czy wymiany odbłyśników. Regeneracja okazuje się szczególnie trudna w przypadku technologii LED-owej. Tu konieczne jest bowiem rozklejenie lampy i jej ponowne klejenie. To proces, który wymaga wiedzy, ale i wprawy.

Czemu naprawa reflektorów jest w ogóle konieczna? Decyduje o tym szereg powodów. Czasami będzie to wynik:

  • działania czynników atmosferycznych. Szkodliwy dla kloszy jest kwaśny deszcz, ale także sól drogowa czy drobinki piasku. Drobinki uderzając w czasie jazdy, stopniowo uszkadzają szklaną lub plastikową powierzchnię. Wpływ na powstanie matowej warstwy mają także promieniowanie UV. Tych czynników nie da się uniknąć podczas użytkowania samochodu.
  • uszkodzenia mechanicznego w czasie zdarzenia drogowego. Groźne są nie tylko kolizje, ale także uderzenia spadających z drzew gałęzi.
  • naturalnego zużycia czy też wypalenia. Klosz może stracić przejrzystość lub może dojść do wypalenia odbłyśnika pod wpływem godzin pracy lampy. Żarówka we wnętrzu światła halogenowego wytwarza ogromną temperaturę.
  • nieumiejętnych modyfikacji dokonanych przez właściciela lub jego mechanika.

Co daje polerowanie kloszy lamp samochodowych?

Reflektory samochodowe stają się często matowe. To wynik działania warunków atmosferycznych. W takiej formie zagrażają bezpieczeństwu jazdy. Ograniczają bowiem przejrzystość klosza. W efekcie lampa dużo słabiej oświetla i ogranicza widoczność na drodze. Regeneracja w tym przypadku dotyczy przede wszystkim polerowania reflektorów. Procedura jest jednak wykonywana głównie w lampach z kloszami z tworzywa sztucznego.

Na czym polega profesjonalne polerowanie? W pierwszej kolejności mechanik musi dookoła lampy nakleić folię ochronną. Tak, aby maszyną polerską nie spowodować powstania zarysowań na takich elementach karoserii, jak maska, błotnik czy zderzak. Krokiem drugim jest umycie kloszy z zabrudzeń i ich dokładne wytarcie mikrofibrą. Kolejnym krokiem jest starcie zmatowiałej warstwy przy pomocy papieru ściernego lub polerki. Przy papierze ściernym stosuje się zasadę gradacji. Stopniowo obniża się jego grubość. Przy polerce konieczne jest zastosowanie pasty polerskiej. Tak wykonana procedura przywraca reflektorom dawny blask.

  • Matowa powłoka ogranicza strumień światła każdego rodzaju oświetlenia. Zarówno LED-ów do jazdy dziennej zamontowanych w reflektorze, jak i m.in. świateł mijania, drogowych czy postojowych.
  • Po polerowaniu lamp samochodowych kierowca może pomyśleć o zabezpieczeniu powierzchni klosza. W tym celu fachowcy stosują folię typu protect. Ta minimalizuje ryzyko ponownego powstania zmatowienia. A do tego chroni klosz w czasie uderzeń kamieni czy przed promieniowaniem UV. Zabezpieczanie lamp przednich folią kosztuje od 150 do 350 zł.

Na czym polega regeneracja odbłyśników?

Czasami to nie klosze ulegają zużyciu, a warstwa odbłyśnika zamontowana wewnątrz światła halogenowego. Brak odblasku lub słaby odblask sprawiają, że reflektor oferuje krótki snop światła. Kierowca naprawdę mało widzi podczas jazdy nocą. Odbłyśniki również da się zregenerować. Proces taki jest nazywany metalizacją. Odbywa się on w komorze próżniowej. Na podzespół nakładana jest warstwa odbłyskowa o grubości wynoszącej maksymalnie 2 mikrometry. Dzięki regeneracji wydłuża się żywotność reflektora.

Ile kosztuje metalizacja reflektora? Cena wynosi od 50 do 100 zł za sztukę. Kompleksowa regeneracja będzie jednak zawierać też koszt demontażu i montażu lampy. Ostateczna kwota może się zatem okazać nieco wyższa.

Jak wygląda naprawa lamp samochodowych?

Renowacja może również polegać na bardziej inwazyjnej naprawie. Może dotyczyć wymiany klosza w lampie halogenowej, ewentualnie innych elementów w związku z historią pokolizyjną. A czasami będzie zakładać wymianę diod w LED-zie. Rodzaj naprawy w dużej mierze zależy od rodzaju oświetlenia zastosowanego przez producenta pojazdu. Demontaż reflektora często oznacza jego rozklejenie. To z kolei nakłada na mechanika wykonującego naprawę kolejny obowiązek. Po ponownym sklejeniu reflektora musi sprawdzić szczelność obudowy. Ta ma kluczowe znaczenie z uwagi na możliwość parowania klosza czy z uwagi na sprawność układu elektrycznego.

  • Renowacja reflektorów i wymiana ich elementów jest możliwa głównie w takim zakresie, w jakim na rynku pojawia się oferta części zamiennych. Choć czasami możliwe jest także skorzystanie z podzespołów używanych.

Ile kosztuje profesjonalna usługa regeneracji lamp?

Cena regeneracji reflektorów zależy w dużej mierze od rodzaju technologii zastosowanej w aucie przez producenta. Samo wypolerowanie kloszy reflektorów halogenowych często nie kosztuje więcej niż 120 do 160 zł. W przypadku soczewek warto przygotować się na koszt wynoszący od 160 do 180 zł, a ksenonów od 200 do 250 zł. W przypadku napraw reflektorów LED kierowca musi się przygotować na kwotę startującą od 300 zł. Kwoty okażą się nieco niższe w przypadku reflektorów motocyklowych.

  • O atrakcyjności powyższych stawek przekona się przede wszystkim ten kierowca, który posiada w samochodzie reflektory LED. Te są podatne na uszkodzenia, a ceny nowych okazują się wysokie. Lampa do samochodu segmentu popularnego potrafi kosztować od 5 do 10 tys. zł za sztukę. W przypadku aut luksusowych kwota może wzrosnąć nawet dwu- czy trzykrotnie. Wybór zamiennika? Nowe lampy w takim przypadku okażą się tańsze. Tyle że mechanik może mieć problem z ich spasowaniem, a kierowca działaniem.

Znajdź warsztat samochodowy

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi profesjonalnymi warsztatami, gdzie świadczymy usługi regeneracja reflektorów. Wyszukaj swojego miasta z poniższej listy lub skorzystaj z wewnętrznej wyszukiwarki warsztatów, gdzie znajdziesz resztę miast.
Warsztaty Warszawa Warsztaty Kraków Warsztaty Łódź Warsztaty Wrocław Warsztaty Poznań Warsztaty Gdańsk Warsztaty Szczecin Warsztaty Bydgoszcz Warsztaty Lublin Warsztaty Katowice Warsztaty Rzeszów Warsztaty Białystok

Aktualności