Wymiana oleju i filtra oleju

Olej silnikowy jest jednym z głównych płynów eksploatacyjnych. To on gwarantuje silnikowi trwałość. Dlatego regularne wymiana oleju silnikowego to podstawowa czynność serwisowa, o której powinien pamiętać właściciel pojazdu. Jak często wymieniać olej? O tym w dalszej części.

Za co odpowiada olej silnikowy?

Wielu kierowców twierdzi, że olej w silniku odpowiada przede wszystkim za smarowanie metalowych elementów. W ten sposób redukuje siłę tarcia i wydłuża trwałość motoru. Na tym jednak jego rola się nie kończy. Środek smarny odpowiada również za chłodzenie wnętrza jednostki napędowej, a do tego czyści ją z nagarów i opiłków.

Kierowca musi pamiętać o jeszcze jednym. Stary olej wyraźnie gęstnieje. W efekcie traci swoje właściwości, a do tego ogranicza ciśnienie w układzie smarowania. To może się okazać groźne dla sprawności silnika. Szczególnie duże spustoszenie będzie powodowane bezpośrednio po rozruchu motoru.

Co ile wymienić olej w samochodzie?

Aby dowiedzieć się, jak często należy wymieniać olej silnikowy, Kierowca musi w pierwszej kolejności zajrzeć do wskazówek producenta samochodu. Może się bowiem okazać, że marka motoryzacyjna przewidziała wymianę oleju w samochodzie np. co 15 tys. km lub dopiero po przebiegu dwukrotnie wyższym. Drugą z kluczowych kwestii jest sprawdzenie specyfikacji oleju. Bo przebiegi dłuższe niż 15 tys. km oferują głównie środki smarne produkowane w zgodzie z normami typu long life.

  • Regularna wymiana oleju w silniku zdaniem pracowników warsztatów na ogół odkażacza wizytę w serwisie co 15 tys. km lub raz w roku. W zależności od tego, co wystąpi jako pierwsze. I wskazanie to dotyczy zarówno silników benzynowych, jak i diesli. Szczególnie tych nowoczesnych z obniżoną pojemnością i doładowaniem.
  • Czy wymiana oleju w nowym aucie jest konieczna po 1000 km? Nie, już nie. Nowoczesna technika wyeliminowała tzw. docieranie samochodu.

Czy wymieniać olej zawsze wraz z filtrem?

Filtr oleju należy wymienić przy każdej zmianie środka smarnego. Po pierwsze dlatego, że jest naprawdę tani. Kosztuje zazwyczaj od kilku do kilkunastu złotych. Taka suma ginie w skali ogólnych kosztów eksploatacji. Po drugie dlatego, że filtr zbiera w swoim wkładzie zanieczyszczenia. W razie skrajnego zapchania stanie się zatem niedrożny i może obniżyć ciśnienie oleju w układzie smarowania. To jest w stanie doprowadzić do zatarcia jednostki napędowej.

Silnik pracujący na zużytym oleju

Olej zużywa się stopniowo podczas każdego dnia eksploatacji pojazdu. Zbiera zanieczyszczenia, pozostałości nagaru czy paliwa oraz jest poddawany przeciążeniom. Olej silnikowy starzejąc się, zaczyna gęstnieć. Z czasem zamiast stanu płynnego, zaczyna bardziej przypominać maź. Taka sytuacja jest groźna dla silnika samochodu. Ciecz przestaje bowiem wypełniać swoje zadania. Nie smaruje tłoków, nie odbiera ciepła z wnętrza motoru i nie oczyszcza komory spalania. To z kolei prowadzi do długiej listy potencjalnych usterek. Mowa o:

  • zatarciu silnika,
  • obróceniu panewek wału korbowego,
  • zatarciu turbosprężarki,
  • uszkodzeniu wału korbowego lub wałka rozrządu,
  • przegrzaniu silnika i pęknięciu uszczelki pod głowicą.

Eksploatowanie zużytego oleju silnikowego jest tak samo groźne, jak ignorowanie kontrolki oleju wyświetlanej na tablicy zegarów. Jej wyświetlenie się zawsze oznacza jedno. Zatrzymujemy auto i sprawdzamy poziom oleju. Gdy bagnet wykaże zbyt niski poziom środka smarnego, należy uzupełnić ilość świeżym olejem silnikowym. Warto też poszukać przyczyny znikania oleju. Czasami będzie to kwestia przecieków, a czasami spalania oleju.

Ile kosztuje wymiana oleju?

Wymiana oleju i filtra jest prostą czynnością, która nie wymaga od mechanika szerokiej wiedzy. Wystarczy, że uniesie on pojazd na podnośniku, po odkręceniu korka spustowego stary olej spłynie do dedykowanego pojemnika. Kolejnym krokiem jest zakręcenie korka w misce, opuszczenie pojazdu i odkręcenie korka olejowego. W tym momencie mechanik może zalać układ nowym środkiem. Powinien wlewać go do silnika aż do momentu, w którym poziom oleju będzie prawidłowy. Przed montażem nowego filtra oleju mechanik powinien pamiętać o nasmarowaniu jego uszczelki.

Wymiana oleju silnikowego w aucie kosztuje przeciętnie od 50 do 100 zł. To jednak kwota, którą kierowca zapłaci za wykonanie procedury mechanikowi. Pełen koszty wymiany oleju powinien zatem zostać uzupełniony o ceny materiałów. Cena zakupu nowego oleju w dużej mierze zależy od specyfikacji. Inną cenę będzie miał olej półsyntetyczny, a inną olej syntetyczny.

Znajdź warsztat samochodowy

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi profesjonalnymi warsztatami, gdzie świadczymy usługi wymiana oleju i filtra oleju. Wyszukaj swojego miasta z poniższej listy lub skorzystaj z wewnętrznej wyszukiwarki warsztatów, gdzie znajdziesz resztę miast.
Warsztaty Warszawa Warsztaty Kraków Warsztaty Łódź Warsztaty Wrocław Warsztaty Poznań Warsztaty Gdańsk Warsztaty Szczecin Warsztaty Bydgoszcz Warsztaty Lublin Warsztaty Katowice Warsztaty Rzeszów Warsztaty Białystok

Aktualności