Olej silnikowy jest jednym z głównych płynów eksploatacyjnych. To on gwarantuje silnikowi trwałość. Dlatego regularne wymiana oleju silnikowego to podstawowa czynność serwisowa, o której powinien pamiętać właściciel pojazdu. Jak często wymieniać olej? O tym w dalszej części.
Wielu kierowców twierdzi, że olej w silniku odpowiada przede wszystkim za smarowanie metalowych elementów. W ten sposób redukuje siłę tarcia i wydłuża trwałość motoru. Na tym jednak jego rola się nie kończy. Środek smarny odpowiada również za chłodzenie wnętrza jednostki napędowej, a do tego czyści ją z nagarów i opiłków.
Kierowca musi pamiętać o jeszcze jednym. Stary olej wyraźnie gęstnieje. W efekcie traci swoje właściwości, a do tego ogranicza ciśnienie w układzie smarowania. To może się okazać groźne dla sprawności silnika. Szczególnie duże spustoszenie będzie powodowane bezpośrednio po rozruchu motoru.
Aby dowiedzieć się, jak często należy wymieniać olej silnikowy, Kierowca musi w pierwszej kolejności zajrzeć do wskazówek producenta samochodu. Może się bowiem okazać, że marka motoryzacyjna przewidziała wymianę oleju w samochodzie np. co 15 tys. km lub dopiero po przebiegu dwukrotnie wyższym. Drugą z kluczowych kwestii jest sprawdzenie specyfikacji oleju. Bo przebiegi dłuższe niż 15 tys. km oferują głównie środki smarne produkowane w zgodzie z normami typu long life.
Filtr oleju należy wymienić przy każdej zmianie środka smarnego. Po pierwsze dlatego, że jest naprawdę tani. Kosztuje zazwyczaj od kilku do kilkunastu złotych. Taka suma ginie w skali ogólnych kosztów eksploatacji. Po drugie dlatego, że filtr zbiera w swoim wkładzie zanieczyszczenia. W razie skrajnego zapchania stanie się zatem niedrożny i może obniżyć ciśnienie oleju w układzie smarowania. To jest w stanie doprowadzić do zatarcia jednostki napędowej.
Olej zużywa się stopniowo podczas każdego dnia eksploatacji pojazdu. Zbiera zanieczyszczenia, pozostałości nagaru czy paliwa oraz jest poddawany przeciążeniom. Olej silnikowy starzejąc się, zaczyna gęstnieć. Z czasem zamiast stanu płynnego, zaczyna bardziej przypominać maź. Taka sytuacja jest groźna dla silnika samochodu. Ciecz przestaje bowiem wypełniać swoje zadania. Nie smaruje tłoków, nie odbiera ciepła z wnętrza motoru i nie oczyszcza komory spalania. To z kolei prowadzi do długiej listy potencjalnych usterek. Mowa o:
Eksploatowanie zużytego oleju silnikowego jest tak samo groźne, jak ignorowanie kontrolki oleju wyświetlanej na tablicy zegarów. Jej wyświetlenie się zawsze oznacza jedno. Zatrzymujemy auto i sprawdzamy poziom oleju. Gdy bagnet wykaże zbyt niski poziom środka smarnego, należy uzupełnić ilość świeżym olejem silnikowym. Warto też poszukać przyczyny znikania oleju. Czasami będzie to kwestia przecieków, a czasami spalania oleju.
Wymiana oleju i filtra jest prostą czynnością, która nie wymaga od mechanika szerokiej wiedzy. Wystarczy, że uniesie on pojazd na podnośniku, po odkręceniu korka spustowego stary olej spłynie do dedykowanego pojemnika. Kolejnym krokiem jest zakręcenie korka w misce, opuszczenie pojazdu i odkręcenie korka olejowego. W tym momencie mechanik może zalać układ nowym środkiem. Powinien wlewać go do silnika aż do momentu, w którym poziom oleju będzie prawidłowy. Przed montażem nowego filtra oleju mechanik powinien pamiętać o nasmarowaniu jego uszczelki.
Wymiana oleju silnikowego w aucie kosztuje przeciętnie od 50 do 100 zł. To jednak kwota, którą kierowca zapłaci za wykonanie procedury mechanikowi. Pełen koszty wymiany oleju powinien zatem zostać uzupełniony o ceny materiałów. Cena zakupu nowego oleju w dużej mierze zależy od specyfikacji. Inną cenę będzie miał olej półsyntetyczny, a inną olej syntetyczny.
1.5 dCi to jedna z najbardziej znanych...
Drogi szybkiego ruchu to nieodłączny element infrastruktury...
Lewarek to jeden z najbardziej podstawowych akcesoriów...
Hill holder w potocznym rozumieniu ma przytrzymywać...
Silnik V8 to owiana legendami konstrukcja, która...