Wymiana filtra powietrza

Filtr powietrza gwarantuje prawidłową pracę silnika. Usuwa zanieczyszczenia z powietrza i odpowiada za drożność układu. To o tyle kluczowe, że do spalenia 1 kg paliwa potrzeba blisko 16 kg powietrza. Dlatego tak kluczowe jest to, aby filtr powietrza działał prawidłowo. Tym samym procedura jego wymiany staje się podstawowym obowiązkiem kierowcy.

Za co odpowiada filtr powietrza?

Filtr powietrza jest zamontowany w układzie dolotowym silnika.  Razem z obudową tworzy szczelną całość. W efekcie pozwala na wyłapanie z powietrza zasysanego do komory spalania zanieczyszczeń, ale także pyłów. Filtrowanie poprawia skład mieszanki paliwowo-powietrznej, ale też pozwala na ochronę osprzętu. Ma zatem duży wpływ na sposób pracy silnika, ale jest też jednym z podstawowych elementów eksploatacyjnych.

Użytkowanie samochodu na zapchanym filtrze powoduje w pierwszej kolejności spadek mocy. O tym decyduje fakt, że wypełniony osadnik ogranicza przepływ powietrza do komory spalania. Zapchany filtr powietrza z czasem zacznie również przepuszczać zanieczyszczenia do dolotu. W skrajnym przypadku np. drobinki piasku dotrą aż do koła kompresji w turbosprężarce. A skoro to obraca się z prędkością dochodzącą nawet do 200 tys. obr./min., mogą wyszczerbić jego łopatki. To uwarunkuje awarię układu doładowania.

  • Warto pamiętać o tym, że przepuszczanie zabrudzeń przez stary filtr powietrza jest poważnym zjawiskiem. Nie każdy zdaje sobie bowiem z tego sprawę, że osadnik przepuszcza nawet 8,5 tys. litrów powietrza każdej minuty! W takiej ilości powietrza znajduje się niezliczona ilość ziarenek piasku. Filtr poddawany jest intensywnej eksploatacji. Stąd ograniczona żywotność jego materiałowego wkładu.
  • Czasami pojawia się też mokry filtr powietrza. W tym przypadku powietrze trafiające do silnika jest filtrowane dwustopniowo. Odpowiadają za wstępne oczyszczenie.
  • Gdzie znaleźć ten osadnik? Filtr powietrza znajduje się pod maską. Zazwyczaj jest ukryty w pod zamykaną na zatrzaski, plastikową obudową filtra.

Jak często wymieniać filtr powietrza?

Nowy filtr powietrza nie jest drogim elementem. Zaleca się zatem jego regularną wymianę. Należy wymienić filtr powietrza średnio co 30 tys. do 60 tys. tys. km. W samochodach rzadko eksploatowanych lub użytkowanych w środowisku mocno zapylonym procedurę należy powtarzać nie rzadziej, niż raz w roku.

Zdarza się, że producenci zalecają wydłużony interwał. Jeżeli jednak opisane w instrukcji obsługi pojazdu odstępy między wymianami są długie, kierowca powinien regularnie sprawdzać stan filtra powietrza. Warto zaglądać pod obudowę filtra powietrza mniej więcej raz w roku podczas wymiany oleju w silniku. Dzięki temu właściciel pojazdu będzie mógł sprawdzić czystość wkładu w starym filtrze i oceni czy należy go wymienić wcześniej, czy nie.

Jak wymienić filtra powietrza w samochodzie?

Montaż nowego filtra powietrza zazwyczaj składa się z kilkupunktowej procedury. Mechanik musi:

  • otworzyć maskę pojazdu i znaleźć obudowę filtra. Ta jest bezpośrednio połączona z wlotem powietrza zamontowanym w przedniej części pojazdu.
  • obudowa zazwyczaj jest wykonana z plastiku. Zamyka się ją na metalowe zatrzaski. Te należy po prostu odpiąć.
  • po otwarciu pokrywy oczom pracownika warsztatu ukaże się brudny filtr powietrza. Zwykle filtr jest po prostu włożony pod obudowę. Producenci nie stosują dodatkowych systemów montażowych.
  • wyjmij stary filtr i w jego miejscu zamontuj nowy. Kluczowy jest tu kierunek przepływu powietrza. Choć filtra powietrza na ogół nie da się zamontować w sposób odwrotny.
  • przed zamontowaniem filtra powietrza należy dokładnie oczyścić jego obudowę. To dodatkowo zagwarantuje czystość powietrza zaciąganego do wnętrza silnika.
  • kolejnym krokiem jest szczelne zamknięcie obudowy.

Ile kosztuje wymiana filtra powietrza?

Ceny filtrów powietrza nie są mocno wygórowane. Choć dużo zależy oczywiście od rodzaju filtra. Płaski osadnik renomowanego producenta kosztuje na ogół nie więcej, niż 20 do 40 zł. W sytuacji, w której w pojeździe producent auta lub np. tuner zastosował filtr stożkowy (zwany też często sportowym filtrem powietrza), kierowca powinien się przygotować na wydatek wynoszący od 40 do 170 zł. Wymiana filtra zlecona warsztatowi oznacza jednak, że kierowca musi zapłacić również za pracę mechanika. Ta na ogół nie jest jednak wyceniona na więcej, niż 50 zł.

  • Bardzo często kierowca nie płaci nawet tyle, gdy zdecyduje się wymieniać filtr powietrza w samochodzie. Procedura w większości przypadków jest bowiem łączona z innymi wymianami eksploatacyjnymi. Koszt robocizny często okazuje się zatem jeden dla całej usługi.

Znajdź warsztat samochodowy

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi profesjonalnymi warsztatami, gdzie świadczymy usługi wymiana filtra powietrza. Wyszukaj swojego miasta z poniższej listy lub skorzystaj z wewnętrznej wyszukiwarki warsztatów, gdzie znajdziesz resztę miast.
Warsztaty Warszawa Warsztaty Kraków Warsztaty Łódź Warsztaty Wrocław Warsztaty Poznań Warsztaty Gdańsk Warsztaty Szczecin Warsztaty Bydgoszcz Warsztaty Lublin Warsztaty Katowice Warsztaty Rzeszów Warsztaty Białystok

Aktualności