Kalibracja radarów

Systemy wspomagania kierowcy ADAS mają dbać o bezpieczeństwo na drodze. Aby miały jednak szansę pełnego działania, wymagają okresowej kalibracji kamer i radarów. W jakich przypadkach jest ona konieczna? I ile tak właściwie kosztuje? To ważne pytania eksploatacyjne, które powinni zadać sobie kierowcy.

System ADAS w samochodzie

ADAS to skrót od Advanced Driver Assistance Systems. To zatem nic innego, jak inteligentne układy wspierania kierowcy w czasie jazdy samochodem. Asystent może wspierać kierującego w czasie zmiany pasa ruchu czy utrzymania pasa ruchu, parkowania, ale także wykonać za niego manewr awaryjnego hamowania czy zidentyfikować zagrożenie pojawiające się na drodze ze strony innych uczestników ruchu drogowego. Poza tym to na ADASie oparty został aktywny tempomat ACC.

Sercem ADAS jest oczywiście komputer. To on decyduje o podjęciu działania i rodzaju komunikatu wysłanego kierowcy. Zaawansowane systemy wspomagania kierowcy byłyby jednak „niewidome” bez urządzeń obserwujących otoczenie. Właśnie dlatego ważnym elementem infrastruktury stały się kamery, radary i lidary. Ilość i rodzaj czujników jest dobierana w zależności od modelu samochodu. Inna będzie w pojazdach osobowych i ciężarowych.

  • Systemy Advanced Driver Assistance Systems produkowane m.in. przez Boscha są od czerwca roku 2022 elementem obowiązkowym wyposażenia samochodów osobowych i dostawczych sprzedawanych na terenie UE. Choć wcześniej już stosowali je tacy producenci, jak Audi, Seat, VW czy Skoda.

Kiedy należy wykonać kalibrację radarów?

Ponowne ustawienie czujników radarowych, ale często i kamer samochodowych jest konieczne m.in. po:

  • wymianie przedniej szyby. To za nią znajduje się kamera.
  • napraw powypadkowych, nawet tych powstałych w wyniku lekkich stłuczek.
  • wymianie lub uszkodzeniu lusterek. Znajdują się w nich kamery.
  • ustawieniu geometrii kół lub zmianie rozmiaru kół. Warunkują kąt widzenia kamery czy radaru.
  • po awariach dotyczących poszczególnych czujników i radarów.
  • po demontażu radarów lub ich odłączeniu od zasilania.
  • po naprawie lub wymianie wykonanej w obrębie zawieszenia pojazdu.

Czemu konieczna jest kalibracja kamer i radarów?

Kamery, radary i lidary są fabrycznie ustawione na prawidłowe parametry pracy. Czy to oznacza, że na zawsze pozostaną dokładne i niezawodne? No właśnie nie. Bo jest szereg sytuacji drogowych, które sprawiają, że kierowca powinien pamiętać o ponownej kalibracji systemów ADAS. Do katalogu zaliczają się przede wszystkim scenariusze, w których dochodzi do przestawienia kamery względem powierzchni drogi.

Pozycjonowanie kamer i radarów w samochodach jest o tyle kluczowe, że może ograniczyć pole widzenia czujnikom. Tym samym sprawi, że pojazd nie dostrzeże tych zagrożeń, na które powinien zwrócić uwagę. To może uniemożliwić pracę asystenta pasa ruchu i sprawi, że kierowca stanie się sprawcą kolizji drogowej.

  • Czasami w ramach objawów rozkalibrowanego ADAS kierowca zwróci uwagę na nieprawidłowe działanie systemu, a czasami dostrzeże kontrolkę ostrzegawczą, która pojawi się na tablicy zegarów.

Na czym polega kalibracja systemów wspomagania?

Proces kalibracyjny można porównać do ustawienia geometrii kół w aucie. Diagnostyka ma wykazać, jaki jest sposób ustawienia pojazdu względem zestawu radarów czy kamer, ale także i poszczególnych czujników względem siebie. W wyniku prawidłowej kalibracji każdy ze wskaźników musi wrócić do parametrów wyznaczonych przez producenta pojazdu.

Kalibrację przeprowadza się za pomocą poziomicy laserowej. Przy czym wiązka lasera musi być ustawiona równolegle do osi pojazdu. Po uruchomieniu urządzenia diagnostycznego pracownik warsztatu na płytkach pomiarowych dostrzeże ewentualne odchylenia od prawidłowego ustawienia. W starszych systemach korekcji dokonuje się za pomocą śrub regulacyjnych. W nowszych kalibracja ADAS jest dokonywana za pomocą połączenia komputera diagnostycznego z pojazdem.

Przeprowadzanie procedury zajmuje pracownikowi warsztatu sporo czasu. Szacuje się, że aby móc skalibrować wszystkie urządzenia, mechanik musi poświęcić nawet 2 godziny.

Ile kosztuje kalibracja ADAS w pojeździe?

Kalibracja radarów i kamer wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu, ale także np. oprogramowania diagnostycznego Texa. Nie wykona jej zatem każdy warsztat samochodowy. Punktów dysponujących urządzeniami do kalibracji radarów ADAS jest jednak coraz więcej. Ile będzie kosztować ingerencja mechanika? Ceny startują już od 350 zł. Kalibrowanie może kosztować maksymalnie 1000 zł.

Znajdź warsztat samochodowy

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi profesjonalnymi warsztatami, gdzie świadczymy usługi kalibracja radarów. Wyszukaj swojego miasta z poniższej listy lub skorzystaj z wewnętrznej wyszukiwarki warsztatów, gdzie znajdziesz resztę miast.
Warsztaty Warszawa Warsztaty Kraków Warsztaty Łódź Warsztaty Wrocław Warsztaty Poznań Warsztaty Gdańsk Warsztaty Szczecin Warsztaty Bydgoszcz Warsztaty Lublin Warsztaty Katowice Warsztaty Rzeszów Warsztaty Białystok

Aktualności