Serwis klimatyzacji samochodowej

Regularny serwis samochodu dotyczy także klimatyzacji. Choć zakres tej usługi może być naprawdę szeroki. Czasami zakłada wyłącznie odgrzybianie kanałów wentylacyjnych, ewentualnie ich ozonowanie, a czasami nabijanie klimatyzacji czy naprawę. Pakiet koniecznej wiedzy dotyczącej obsługi klimatyzacji znajduje się w tym materiale.

Układ klimatyzacji w samochodzie też trzeba serwisować

Kierowca musi pamiętać o regularnej wymianie oleju i filtrów. Kluczowe są także wizyty w stacji kontroli pojazdów. Listę podstawowych procedur domyka natomiast serwis układu klimatyzacji. Ostatnią z usług należy jednak wykonać w profesjonalnym warsztacie. Tylko taki zagwarantuje konieczną wiedzę, ale i sprzęt potrzebny do przeprowadzania inspekcji. Konieczny jest bowiem nie tylko ozonator, ale też często maszyna służąca do uzupełniania ilości czynnika chłodzącego.

Na czy polega serwis klimatyzacji samochodowej?

Podstawowy serwis klimatyzacji samochodowej w warsztatach polega na dezynfekowaniu kanałów wentylacyjnych i wymianie filtra kabinowego. Odgrzybianie układu klimatyzacji najczęściej wykonuje się w oparciu o jeden z dwóch procesów. Mowa o:

  • czyszczeniu układu za pomocą środka chemicznego. Ten ma niestety silną i drażniącą woń, która może się utrzymać na pracującej klimatyzacji nawet przez tydzień lub dwa po przeprowadzeniu serwisu.
  • czyszczeniu klimatyzacji za pomocą ozonowania. Tak przeprowadzona procedura nie pozostawia nieprzyjemnego zapachu we wnętrzu samochodu, a okazuje się równie skuteczna.

Rozszerzona usługa warsztatu samochodowego to też napełnianie klimatyzacji samochodowej, diagnostyka usterek i poszukiwanie nieszczelności, a także dodanie do czynnika barwnika, który w razie ewentualnego wycieku w przeszłości, ujawni go dość szybko.

  • W przypadku awarii klimatyzacji najważniejsza jest diagnostyka. To na jej podstawie mechanik ustali, którego z elementów dotyczy problem. Winny problemów może być kompresor, osuszacz lub np. jeden z przerwanych obwodów prowadzących czynnik w układzie.

Co ile wykonywać przegląd klimatyzacji?

System klimatyzacji należy przeglądać minimum raz do roku. Najlepiej przeprowadzić kompleksowy serwis zaraz przed rozpoczęciem sezonu letniego lub wiosennego. Odgrzybianie klimatyzacji sprawi, że kierowca zdezynfekuje cały układ wentylacyjny oraz pozbędzie się w ten sposób bakterii i grzybów niebezpiecznych dla zdrowia. Poza tym pozbędzie się nieprzyjemnego zapachu występującego podczas pracy schładzacza.

Coroczny termin to oczywiście wariant minimalistyczny. Podczas obierania interwału wizyt w warsztacie, kierowca powinien pamiętać o intensywności eksploatacji pojazdu. Gdy auto jest użytkowane często, pojawia się w mocno zapylonym środowisku, a do tego prowadzący cały czas korzysta ze schładzacza, wizyta w profesjonalnym punkcie serwisującym klimatyzację może być konieczna nawet dwa razy w roku.

  • Za każdym razem kierowca musi pamiętać o ozonowaniu klimatyzacji. Uzupełnianie czynnika nie jest już natomiast konieczne podczas każdorazowej wizyty. Mimo wszystko nie można o nim zapominać na zawsze. Czynnik znika samoczynnie. To osłabia wydajność klimatyzacji. Dodatkowo środek zawiera olej do smarowania kompresora. Jego ubytek może zatem stać się powodem usterki klimatyzacji.

Jaka jest cena przeglądu klimatyzacji w pojeździe?

Cena usługi zależy od dwóch czynników. Pierwszy dotyczy zakresu przeglądu. Drugi konieczności uzupełnienia czynnika chłodzącego i rodzaju zastosowanego przez producenta środka. Podstawowy przegląd polegający na odgrzybianiu układu i wymianie filtra przeciwpyłkowego oznacza zazwyczaj koszt szacowany na jakieś 150 do 250 zł. W sytuacji, w której wymianie będzie również podlegał m.in. czynnik chłodniczy, cena wzrośnie.

  • Stary typu układu: wymiana czynnika R134a kosztuje od 240 do 350 zł.
  • Nowy typ układu: wymiana czynnika o oznaczeniu R1234yf (HFO-1324y) kosztuje od 530 do 800 zł.

Serwis połączony z uzupełnieniem czynnika chłodniczego oznacza wyższy koszt. Warto jednak pamiętać o tym, że jednocześnie za pomocą urządzenia pompującego gaz, mechanik ciśnieniowo sprawdzi szczelność układu. Przeprowadzenie tej próby nie jest możliwe bez usunięcia starego czynnika. Prawdziwie czarnym scenariuszem staje się dopiero wykrycie usterek i konieczność przeprowadzenia naprawy. Wymiana lub regeneracja sprężarki klimatyzacji sprawia, że serwis samochodowy może wystawić rachunek opiewający nawet na kwotę przekraczającą 3 tys. zł.

Znajdź warsztat samochodowy

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi profesjonalnymi warsztatami, gdzie świadczymy usługi przegląd klimatyzacji. Wyszukaj swojego miasta z poniższej listy lub skorzystaj z wewnętrznej wyszukiwarki warsztatów, gdzie znajdziesz resztę miast.
Warsztaty Warszawa Warsztaty Kraków Warsztaty Łódź Warsztaty Wrocław Warsztaty Poznań Warsztaty Gdańsk Warsztaty Szczecin Warsztaty Bydgoszcz Warsztaty Lublin Warsztaty Katowice Warsztaty Rzeszów Warsztaty Białystok

Aktualności