Geometria kół

Samochód z poprawnie ustawioną geometrią generuje niższe zużycie paliwa, opon oraz elementów układu kierowniczego i zawieszenia. Przede wszystkim poprawnie ustawiona geometria podnosi bezpieczeństwo i komfort jazdy. 

Czym jest geometria kół?

Geometria kół to ogólne określenie konfiguracji kilku parametrów wpływających na ustawienie koła względem pojazdu lub podłoża. Parametry geometrii kół określa producent, a jej utrzymanie wpływa na bezpieczeństwo, komfort i kierunek jazdy, a także na zużycie elementów.

Na geometrię kół składa się kilka ustawień.

Zbieżność kół. Główny parametr geometrii. Stopień w jakim położone są względem siebie koło lewe i prawe. Koła zbieżne kierują się do wewnątrz, a rozbieżne (zbieżność ujemna) na zewnątrz. Nieodpowiednie ustawienie powoduje zużycie opon przy jeździe na wprost oraz niepoprawne ustawienie kół do zakrętów.

Kąt pochylenia (nachylenia) kół. Kąt pomiędzy płaszczyzną koła i osią pionową. Wartość dodatnia oznacza, że górna część koła odchyla się na zewnątrz. Wartość ujemna – koło pochyla się do wewnątrz. 

Kąt wyprzedzenia osi sworznia zwrotnicy. Patrząc na auto z boku, należy wyznaczyć oś sworznia zwrotnicy i prostą pionową koła. Jeżeli punkt przecięcia osi sworznia zwrotnicy z podłożem wyprzedza punkt styku opony z podłożem – kąt jest dodatni i występuje wyprzedzenie.

Kąt pochylenia sworznia zwrotnicy. Patrząc na auto z tyłu lub z przodu, należy wyznaczyć kąt między sworzniem zwrotnicy i osią pionową koła. W przypadku sworznia kulistego, należy nakreślić linię przebiegającą przez oś obrotu sworznia w momencie skrętu. Kąt ten, a więc pochylenie, powinno być zgodne z wytycznymi producenta.

Promień zataczania. Należy wyznaczyć punkt przecięcia osi pochylenia koła oraz osi sworznia zwrotnicy. Jeżeli punkt leży powyżej płaszczyzny podłoża promień przyjmuje wartość dodatnią. Poniżej płaszczyzny – wartość ujemna.

Jak ustawia się geometrię kół?

Geometrię kół ustawia się w wyspecjalizowanych warsztatach. Niezbędny do tego jest dedykowany i skomplikowany w obsłudze sprzęt, którego ustawienie mierzone jest z wysoką dokładnością, często za pomocą wiązki laserowej.

Ustawienie kół koryguje się w sposób przewidziany przez producenta samochodu – poprzez obrót przeciwnakrętką na drążku kierowniczym, poprzez zmianę długości drążka zbieżności, czy dzięki odpowiedniemu dokręceniu śruby wahacza. Wszystkie te elementy muszą być ruchome, a ich korozja lub zapieczenie może odebrać możliwość regulacji.

Poprawne ustawienie geometrii może być niemożliwe przez nadmierne luzy zawieszenia wywołane zużyciem silentblocków wahacza (metalowo-gumowe elementy tłumiące) lub zużyciem sworzni wahaczy czy drążków kierowniczych i końcówek drążków kierowniczych. Znaczne odkształcenie elementów (np. po wjechaniu w dziurę lub po kolizji) może skutkować tak wysokim stopniem błędu geometrii, że nie uda się jej skorygować w zakresie fabrycznej regulacji.

Kiedy należy skontrolować lub ustawić geometrię kół?

Geometrię kół należy kontrolować regularne, raz na rok. Występuje też kilka przypadków, po których zaleca się kontrolę i ewentualną korektę geometrii:

 • po zamontowaniu kompletu nowych opon;
 • po naprawie zawieszenia (np. wymiana wahaczy);
 • po naprawie układu kierowniczego (np. wymiana końcówek drążków kierowniczych);
 • po kolizji lub wypadku;
 • po wjechaniu w większą dziurę;
 • gdy samochód ściąga w jedną ze stron;
 • przy nadmiernym lub nierównomiernym zużyciu bieżnika opon.

Dlaczego poprawne ustawienie geometrii kół jest ważne?

Nie istnieje uniwersalna konfiguracja ustawienia geometrii kół. Każdy producent samochodu ustala ją względem budowy podwozia danego modelu, często z podziałem na odmianę zawieszenia (np. obniżony model sportowy) oraz wersję silnika.

Dzięki ustawieniu odpowiedniej geometrii kół:

 • Samochód nie ściąga na boki oraz zachowuje odpowiedni tor podczas jazdy na wprost i w zakrętach.
 • Przy jeździe na wprost, kierownica ustawiona jest także na wprost.
 • Opony nie zużywają się nadmiernie i eksploatują się równomiernie. Wydłuża to żywotność opon oraz ogranicza hałas w trakcie jazdy.
 • Elementy zawieszenia oraz układu kierowniczego nie zużywają się przedwcześnie.
 • Spalanie paliwa nie zostaje zwiększone poprzez dodatkowy opór toczenia.
 • Komfort jazdy pozostaje na wysokim poziomie.
 • Zachowane jest bezpieczeństwo jazdy: w przypadku ostrego hamowania lub nagłych manewrów, samochód prowadzi się pewnie i przewidywalnie.

Polecamy przy geometrii kół

Aby poprawnie ustawić geometrię kół, należy trafić do warsztatu posiadającego sprzęt wysokiej jakości, dostęp do odpowiedniej specyfikacji technicznej, z wykwalifikowanym mechanikiem. Takie warsztaty znaleźć można w sieci Q Service Castrol.

Czasem do uzyskania odpowiedniej geometrii kół niezbędna jest wymiana elementów zawieszenia. Bywa, że powodem jest odkształcenie, czy też korozja części. W przypadku wymiany, najlepiej korzystać z nowych elementów renomowanych marek – jak ATE, czy ZF – które zapewniają odpowiednie dopasowanie i wysoką trwałość. Pełną dostępność takich części znaleźć można w warsztatach Q Service Castrol.

Znajdź warsztat samochodowy

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi profesjonalnymi warsztatami, gdzie świadczymy usługi ustawienie geometrii i zbieżności kół. Wyszukaj swojego miasta z poniższej listy lub skorzystaj z wewnętrznej wyszukiwarki warsztatów, gdzie znajdziesz resztę miast.
Warsztaty Warszawa Warsztaty Kraków Warsztaty Łódź Warsztaty Wrocław Warsztaty Poznań Warsztaty Gdańsk Warsztaty Szczecin Warsztaty Bydgoszcz Warsztaty Lublin Warsztaty Katowice Warsztaty Rzeszów Warsztaty Białystok

Aktualności