Sportowa historia Castrol – Jaguar Racing

Poza egzotyczną nazwą i logotypem, do jego popularności przyczyniło się również wiele sukcesów, jakie zespół Jaguar Racing odniósł w rozmaitych seriach wyścigów. Po 12 latach Jaguar powrócił do motorsportu.
Ikona zegarka 4 min czytania

Jaguar to jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie brytyjskich producentów samochodów.

Poza egzotyczną nazwą i logotypem, do jego popularności przyczyniło się również wiele sukcesów, jakie zespół Jaguar Racing odniósł w rozmaitych seriach wyścigów. Po 12 latach Jaguar powrócił do motorsportu. 

Z jakim skutkiem? 

Pod koniec 2015 r. Jaguar zapowiedział, że zamierza rozpocząć uczestnictwo w mistrzostwach Formuły E. W przeciwieństwie do swojego dawnego zespołu Formuły 1, który korzystał z rozwiązań technologicznych innych konstruktorów, producent postanowił zastosować układ napędowy własnego projektu. 

Zacznijmy jednak od początku, czyli od czasów jeszcze przed Jaguar Racing F1 Team…

Ekstremalne zmagania prototypów

Brytyjska marka ma bogatą historię wyścigową. Jaguary XK120C, Type-C i Type-D odniosły łącznie pięć zwycięstw w 24-godzinnym wyścigu w Le Mans. 

To właśnie tych czasów sięga początek współpracy Jaguara z Castrol. Od 1984 do 1993 r. Jaguar z powodzeniem brał udział w międzynarodowych seriach długodystansowych wyścigów grupy C. Wystawione przez drużynę producenta Tom Walkinshaw Racing modele XJR-8 i XJR-9 zwyciężyły dwa razy z rzędu w mistrzostwach World Sportscar Championship, znanych obecnie pod nazwą World Endurance Championship – w 1987 i 1988 r. 

Tego samego roku, Jaguar XJR-9 wygrał wyścig 24 Hours of Daytona, który stanowi część odbywających się w Ameryce Północnej zawodów IMSA GT. Jego sukces został powtórzony w 1990 r. przez model XJR-12, który zapewnił kolejne zwycięstwo w kultowym wyścigu 24h Le Mans. 

Drużynie udało się zdobyć mistrzostwo w WSC również w 1991 r. Rok ten był jednocześnie ostatnim rokiem uczestnictwa dla wielu producentów – zgodnie stwierdzili, że coraz więcej wprowadzanych regulacji jest nieuczciwych, więc wycofali się z zawodów. Jaguar również znalazł się w tym gronie. 

Jeszcze wyższy poziom rywalizacji

Niezależnie od swojej ulubionej kategorii wyścigów, każdy fan motoryzacji przyzna, że królową jest Formuła 1.

W bolidach tego sportu testowane są najnowocześniejsze technologie konstrukcyjne, które nieraz trafiają później do samochodów drogowych. Jaguar Racing F1 Team swój debiut odnotował w Grand Prix Australii w 2000 r. Drużyna zdobyła jednak tylko 4 punkty w ówczesnych mistrzostwach, zajmując tym samym 9. miejsce spośród 11 drużyn.

W nadziei na odniesienie sukcesu, dyrektorem drużyny na dwa kolejne sezony został mianowany trzykrotny mistrz świata Formuły 1, Niki Lauda. Nieszczęśliwie dla zespołu, jego obecność przełożyła się jedynie na nieznaczną poprawę rezultatów w mistrzostwach. Z braku satysfakcjonujących wyników środki finansowe na 2003 r. zostały ograniczone, a sam Lauda zwolniony z funkcji dyrektora. 

W swoim ostatnim sezonie w 2004 r. Jaguar trzeci raz z rzędu zajął 7. miejsce w mistrzostwach konstruktorów. Zespół zyskał wtedy na popularności za sprawą dwóch mechaników. Podczas kilku wyścigów robili oni zdjęcia wygranemu przez siebie w loterii dmuchanemu osłowi z filmu „Shrek”, a następnie dodawali je na specjalną stronę internetową. Podpisany pod koniec sezonu przez prawie wszystkich kierowców osioł został później sprzedany na aukcji, a otrzymane za niego pieniądze przekazane na cele charytatywne.

Elektryzujący powrót 

Po ponad dekadzie nieobecności, Jaguar wznowił swoje uczestnictwo w sportach motorowych.

W celu lepszej promocji swojej technologii samochodów elektrycznych, producent wystawił zespół w mistrzostwach Formuły E, a wraz z początkiem sezonu 2018-2019 ruszyła sygnowana jego nazwą seria towarzysząca – „Jaguar I-Pace eTrophy”. Puchar ten skierowany był do amatorów, którzy mogli wynajmować przygotowane do wyścigów samochody w formacie „Arrive and Drive”. Seria ta została jednak anulowana po swojej drugiej edycji z powodu pandemii COVID-19. 

Sezon 2019-2020 Formuły E to z kolei moment bardzo istotny dla firmy Castrol, której współpraca z Jaguarem sięga lat 80. i 90. XX wieku. Na pojazdach producenta ścigających się w długodystansowych wyścigach prototypów widniało wtedy spore logo Castrol, które w mniejszym formacie również można było znaleźć na bolidach zespołu Jaguar Racing F1 Team. W październiku 2019 r. producent poinformował o podjęciu współpracy z firmą Castrol, ponownie sięgając po najlepsze – niezależnie od rodzaju napędu i stosowanego paliwa – środki smarne dla swoich maszyn.     

W 1956 r. Jaguar z modelem D-Type odniósł czwart zwycięstwo w Le Mans (fot. Castrol)  
Jaguary XJR-9 i XJR-11 przyniosły brytyjskiej marce kolejne dwa zwycięstwa w Le Mans (fot. Castrol)
Przygoda Jaguara w Formule 1 nie przyniosła oczekiwanych rezultatów (fot. Wikipedia) 
Obecnie Jaguar wraz z Castrol angażują się w mistrzostwa świata Formuły E (fot. Jaguar Racing)