Wymiana oleju to z pozoru prosta czynność, jednak wsparcie specjalistów często jest niezbędne. Podczas tego procesu należy pamiętać o kilku dodatkowych czynnościach.
Olej, jak niemal każdy płyn, ma swój termin przydatności. Po pewnym czasie zużywa się i traci swoje właściwości. Niestety, wciąż wielu kierowców o tym nie pamięta. Przyjęło się, że olej należy wymieniać po przejechaniu określonej liczby kilometrów. Czasem jednak – gdy auto częściej stoi, niż jeździ – ta zmiana powinna być wykonywana częściej. Pamiętajmy, że na właściwości oleju wpływ mogą mieć różne czynniki, m.in. temperatury na zewnątrz.
Specjaliści rekomendują wymianę oleju co 10-15 tys. km. Jeśli nie robimy w ciągu roku takiego przebiegu, i tak powinniśmy wymienić olej co mniej więcej 12 miesięcy. Podczas wymiany najlepiej skorzystać z usług fachowego serwisu, który dopasuje odpowiedni olej do danego silnika. Profesjonalny warsztat ma nie tylko wypracowane sposoby i odpowiednie stanowiska do przeprowadzenia tej czynności, ale ma też specjalne procedury utylizacji zużytego oleju. Jest on bowiem klasyfikowany jako odpad niebezpieczny – pod żadnym pozorem nie wolno wylewać go na ziemię lub do kanalizacji! Grożą za to wysokie grzywny.
Jeśli jednak decydujemy się na wymianę samodzielną, należy pamiętać o wykonaniu kilku dodatkowych czynności. Pierwszą z nich jest wymiana filtra oleju. Osadzają się na nim wszystkie zabrudzenia z oleju i silnika. Zużyty, uszkodzony lub zapchany filtr pozwala na przepływ brudnego oleju po silniku, a to może spowodować kosztowne awarie związane z brakiem smarowania. Dodatkowo podczas wymiany warto zwrócić uwagę na korek spustowy i jego uszczelkę. Wymiana tej stosunkowo taniej części pozwoli nam uniknąć poważniejszych awarii: np. wycieku oleju. Po spuszczeniu oleju z silnika warto później oczyścić od zewnątrz miskę olejową i spust.
Warto zachować także cierpliwość podczas nalewania nowego oleju. Po sprawdzeniu, ile płynu mieści dany układ, zalewamy go w ok. 75 proc. Potem należy chwilę (ok. 15 min) odczekać, by olej rozprowadził się po silniku. Dopiero potem dolewamy resztę. Po zakończeniu procesu za pomocą miarki sprawdzamy, czy ilość się zgadza. Dla przypomnienia: poziom musi znajdować się pomiędzy minimum a maksimum. Następnie należy uruchomić silnik i odczekać dłuższą chwilę, po czym sprawdzić, czy poziom nadal się zgadza. Różnica w poziomie może wynikać z tego, że część oleju została zassana przez filtr i układ smarowania. Ewentualne braki należy wówczas uzupełnić.
Wizyta w profesjonalnym serwisie z pewnością pozwoli uniknąć sprawdzania szeregu czynności. Jednak warto o nich pamiętać, by mieć kontrolę nad przebiegiem całego procesu.
Eksperci Q Service Castrol to zespół doświadczonych fachowców: dziennikarzy motoryzacyjnych, inżynierów i mechaników. Razem opisują współczesną i sentymentalną motoryzację, odkrywają dla Was tajemnice techniki, budowy pojazdów, ich serwisowania i pielęgnacji.