Z czego składa się płyn chłodniczy?
Czy płyn chłodniczy się zużywa?
Jak wymieniać płyn chłodniczy?
Płyn chłodniczy – jaką pełni rolę?
Płyn chłodniczy to najważniejszy płyn eksploatacyjny w samochodzie. Bardzo często zapomina się o tym, jak jest ważny. Skoro silnik się nie przegrzewa, to można jeździć! Tymczasem płyn chłodniczy, jak każdy używany w aucie, należy również wymieniać. Kiedy wymieniać płyn chłodniczy, po co i jak się to robi?
Płyn chłodniczy w samochodzie pełni istotną rolę. Jego zadaniem jest odebranie ciepła z grzejących się bez przerwy bloku i głowicy silnika, a następnie przekazanie tego ciepła do chłodnicy. Tam płyn jest schładzany i przez odpowiednie przewody trafia z powrotem do silnika, gdzie odbiera ciepło… i tak w kółko.
Jak widać po tym opisie, poza tym, że płyn chłodniczy ma krytyczne znaczenie, jeśli chodzi o uniknięcie zniszczenia silnika przez przegrzanie, to pracuje w obiegu zamkniętym. Stawia to przed nim bardzo wysokie wymagania. Musi zachowywać swoje właściwości przez tysiące cyklów rozgrzewania i chłodzenia, musi być odporny na niskie temperatury, musi również mieć właściwości antykorozyjne – przecież nikt nie chce, żeby mu silnik zardzewiał!
Z czego składa się płyn chłodniczy?
Dlatego skład płynu chłodniczego ma znaczenie. Większość samochodów wyjechała z fabryki z płynem o składzie: 50% woda zdemineralizowana, 49% alkohol polihydroksylowy i 1% – środki antykorozyjne.
Wbrew obiegowej opinii, nie jest tak, że woda zdemineralizowana (zwana popularnie wodą destylowaną) nie powoduje korozji. Jej demineralizacja ma na celu wyeliminowanie wszystkich składników, które mogłyby spowodować osadzanie się kamienia w układzie chłodzenia. Demineralizacja nie jest niestety procesem doskonałym i kamień w układzie chłodzenia buduje się regularnie, tym szybciej, im rzadziej wymieniamy płyn chłodniczy.
Alkohol zawarty w płynie ma za zadanie uchronić go przed zamarzaniem zimą. Do dziś można spotkać zimowy i letni płyn do chłodnicy, w których proporcje alkoholu odpowiednio się różnią. Prawda jest taka, że letni płyn z mniejszą zawartością alkoholu jest owszem, tańszy, ale w żaden sposób nie jest lepszy od płynu zimowego, jeśli chodzi o skuteczność. Trzeba zwrócić uwagę, że ponieważ wymiana płynu chłodniczego jest procedurą najczęściej wykonywaną w serwisach, a nie samodzielnie, to nie należy lekceważyć sytuacji i decydując się na używanie letniego płynu, musimy bezwzględnie zmienić go na zimowy przed nadejściem ujemnych temperatur. Niektóre kanały, którymi przeciska się płyn chłodniczy w silniku, mają bardzo niewielkie przekroje i jeśli odłoży się w nich lód, może dojść do osłabienia, a w skrajnym przypadku nawet do pęknięcia bloku.
Środków antykorozyjnych nie trzeba przedstawiać. Ich zadanie jest dokładnie takie jak nazwa. Zapewniają one, że układ chłodzenia nie zajdzie rdzą. Pamiętajmy, że silnik i jego wnętrze to niczym niezabezpieczony metal. W kontakcie z wodą rdzewieje błyskawicznie.
Czy płyn chłodniczy się zużywa?
Nie będziemy tutaj mówić o zużywaniu się płynu chłodniczego na skutek awarii silnika – na przykład uszczelki pod głowicą czy mikropęknięć bloku silnika. Miejmy jednak świadomość, że jeśli musimy dolewać płynu chłodniczego do auta, to znaczy, że coś stanowczo wymaga naprawy. Zwróćmy uwagę na stan płynu, obserwując zbiorniczek wyrównawczy. Uwaga – poziom płynu chłodniczego mierzy się na zimnym silniku! Jeśli poziom jest w okolicach minimum, należy płynu dolać.
Jak zwróciliśmy już uwagę wyżej, płyn chłodniczy narażony jest na nieprzyjazne warunki pracy w obiegu zamkniętym. Z tego względu stopniowo jego właściwości ulegają zmianie. Alkohol odparowuje z mieszaniny, pogarszając własności przeciwzamrożeniowe. Środki antykorozyjne łączą się z metalem i przestają działać. Wszelkie zanieczyszczenia ze świata zewnętrznego (wystarczy drobniutka dziurka w chłodnicy) zaczynają osadzać się wewnątrz. Płyn chłodniczy przestaje realizować swoje zadania, zwykle dzieje się to po około czterech latach normalnej eksploatacji. Nadchodzi pora na wymianę.
Trzeba pamiętać jeszcze o jednym. Płyn chłodniczy z czasem nabiera kwasowego odczynu, w rezultacie może uszkodzić elementy plastikowe i gumowe układu, chodzi oczywiście o przewody, w których znajduje się płyn, a także o zbiorniczek wyrównawczy i jego korki.
Jak wymieniać płyn chłodniczy?
Płyn chłodniczy da się wymienić samodzielnie – pod warunkiem, że mamy do dyspozycji solidne wiadro, kanał serwisowy i możliwość utylizacji odpadów niebezpiecznych. To ostatnie jest szczególnie istotne, ponieważ płyn chłodniczy jest niebezpieczny (szczególnie dla oczu i skóry) i nie wolno wylewać go do kanalizacji ani na ziemię.
Wymiana płynu chłodniczego
Taka wymiana sprowadza się do otwarcia górnego korka chłodnicy lub zbiornika wyrównawczego, umieszczenia wiadra pod dolnym korkiem chłodnicy, odkręcenia go i szybkiego zebrania fali płynu, która wyleje się z układu chłodzenia. Nieprzyjemny zapach nie jest wskazówką zużycia, płyn.
Po spuszczeniu płynu z układu chłodzenia, możemy go sprawdzić.. Skoro i tak jest suchy, warto zdjąć jeden z głównych węży między chłodnicą a silnikiem i rzucić okiem na to, jak wygląda. Jeśli są na nim ślady zakamienienia lub rdzawy szlam, dobrze zrobiliśmy, wymieniając płyn. Warto również sprawdzić działanie termostatu – czy otwiera się, gdy temperatura przekracza 90 stopni?
Jeśli w układzie jest dużo rdzawego szlamu lub kamienia, warto przepłukać układ chłodzenia pod ciśnieniem – zarówno silnik, jak i chłodnicę (ale w jej przypadku nie wolno robić tego pod zbyt wysokim ciśnieniem). Po starannym montażu elementów układu możemy rozpocząć napełnianie.
Ile płyny chłodniczego mieści się w układzie?
W zależności od rozmiaru silnika będzie to od około 5 litrów (popularny Volkswagen Golf IV 1.4) do aż nawet 13-15 w przypadku dużych silników takich jak V8 (Land Rover Range Rover Sport pierwszej generacji miał układ, który wymagał wlania aż 16 litrów płynu chłodzącego). W ostatnich czasach da się zauważyć stopniowe zmniejszanie pojemności układów chłodzenia, a co za tym idzie mniejsze zapotrzebowanie na płyn podczas wymiany. Ekologiczne silniki muszą szybko osiągać temperaturę roboczą, w czym przeszkadza im płyn chłodzący. Im go mniej, tym szybciej się rozgrzeją, a o utrzymanie prawidłowej temperatury dbają wtedy większe chłodnice z ruchomymi żaluzjami i wysokowydajne pompy wody.
Zleć wymianę płynu chłodniczego profesjonalistom
Wymiana płynu chłodniczego nie jest specjalnie skomplikowana, jest to jednak czynność wymagająca dostępu do podstawowego zaplecza warsztatowego i możliwości pozbywania się odpadów niebezpiecznych. Szybciej i bardziej fachowo, a przy tym niedrogo zrobi to mechanik – najbliższy renomowany serwis, który wymieni płyn chłodniczy w twoim samochodzie, znajdziesz na qservicecastrol.eu.