Czy wiesz na co zwracać uwagę przy zakupie nowych opon?

Na rynku jest dostępne wiele rodzai opon, jak się w tym połapać?
Ikona zegarka 7 min czytania

NOWE OPONY MAJĄ WIELE ZALET – JEST NA NIE UDZIELANA GWARANCJA, MAMY PEWNOŚĆ, ŻE SĄ SPRAWNE, NA PEWNO POSŁUŻĄ TEŻ DŁUŻEJ NIŻ UŻYWANE. WCHODZĄC NA STRONY SKLEPÓW INTERNETOWYCH, SZUKAJĄC NA AUKCJACH CZY TEŻ W SKLEPACH STACJONARNYCH, ZAPEWNE ZOSTALIŚMY ZBOMBARDOWANI DZIESIĄTKAMI INFORMACJI I PARAMETRÓW I NIE BARDZO WIEMY, KTÓRE TERAZ WYBRAĆ. JAKA KLASA OPON BĘDZIE NAJLEPSZA?

RODZAJE OPON

Na rynku mamy dostępne trzy rodzaje opon: zimowe, letnie oraz całoroczne. Dlaczego niektórzy decydują się na te ostatnie, inaczej zwane wielosezonowymi? Duże znaczenie ma tutaj kwestia finansowa – zakupujemy tylko jeden komplet, a ponadto nie musimy pamiętać o wymianie sezonowej. To duże ułatwienie, szczególnie dla osób, które nie poruszają się w trudnym terenie i jeżdżą głównie po mieście.

  • Musimy jednak liczyć się z tym, że jeden komplet będzie się szybciej zużywał. Opona całoroczna łączy w sobie cechy zarówno tej zimowej, jak i letniej, jednak nie osiąga tak dobrych parametrów, jak sezonowa. Oznacza to, że np. zimą ma gorszą przyczepność niż „zimówka”, a problem pojawia się jeżeli np. mieszkamy w górach.
  • Jeśli natomiast decydujemy się na zakup nowych opon w dwóch wersjach: zimowej oraz letniej, to oprócz tego, że powinniśmy je regularnie zmieniać, to jeszcze musimy mieć miejsce na ich przechowywanie. A jak przechowywać opony? Przede wszystkim nie powinny być one narażone na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych – czy to słońca, czy deszczu. Najlepiej więc opony trzymać w garażu lub suchej piwnicy.

DLACZEGO NALEŻY ZMIENIAĆ OPONY?

Opona letnia różni się od zimowej użyciem do jej produkcji innej mieszanki. Determinują to warunki atmosferyczne – latem mamy całkiem inne przeszkody dla koła niż zimą, a także inną temperaturę powietrza i jezdni.

  • Dlatego opony letnie są twardsze niż zimowe. Jeżeli chcielibyśmy jeździć cały rok na oponach zimowych (niestety wciąż zdarzają się takie osoby), to trzeba wiedzieć, że będzie to generowało większy hałas, szybsze ścieranie się bieżników oraz zmniejszoną przyczepność. Skutki jeżdżenia na letnich kołach zimą, o czym chyba nie trzeba nikogo przekonywać, mogą być katastrofalne.

ROZMIAR OPON MA ZNACZENIE!

Kiedy już wiemy jakie opony chcemy kupić, musimy wybrać odpowiedni ich rozmiar. Na początku warto wiedzieć, że najlepiej jest nabyć ten sam rozmiar, który jest podany przez producenta.

  • Jednak istnieją zamienniki, w związku z czym kilka opon może pasować do jednego samochodu, przy czym należy pamiętać, że może się to wiązać z wymianą felgi. Poniżej prezentujemy tabelę z popularnymi rozmiarami i ich odpowiednikami. Warto jednak za każdym razem skonsultować się z fachowcem, który podpowie, jaka opcja będzie najbardziej korzystna.
  • Rozmiar opon sprawdzimy w książeczce samochodu, bądź na starym egzemplarzu ogumienia – jest tam wpisany ciąg cyfr i liter. Przykładowo, w układzie 195/65 R15, 195 jest szerokością opony, 65 wysokością jej profilu (czyli procentowym stosunkiem wysokości boku do szerokości opony), litera R oznacza, że opona jest radialna, a 15 to rozmiar felgi. Bardzo ważnym zagadnieniem jest również rok produkcji opony, który jest liczony od momentu zjechania z linii produkcyjnej, a nie od chwili zakupu. Wszystko na ten temat znajdziesz tutaj.

KLASY OPON POD WZGLĘDEM JAKOŚCI I CENY

Wyróżniamy trzy klasy opon: ekonomiczną (budżetową), średnią (medium) i premium (wysoką). Jak można się domyślić, za każdą z tych klas idzie odpowiednia relacja jakości do ceny.

  • Opony klasy ekonomicznej charakteryzują się tym, że pomimo niskiej ceny zachowują minimalne parametry odpowiadające za bezpieczeństwo i komfortowe użytkowanie. Dla wielu kierowców jest to zupełnie wystarczające, bowiem jeżdżą mało i zazwyczaj zachowują podstawowe zasady bezpieczeństwa. Jeżeli zaczniemy porównywać parametry budżetówek do klasy nieco wyższej, czyli średniej, to zobaczymy, że są głośniejsze, mniej ekonomiczne, czy też stworzone z gorszych mieszanek. Do klasy budżetowej należą m.in. takie marki jak: Dayton, Dębica, Imperial czy Zeetex.
  • Klasa średnia jest zazwyczaj najczęściej wybierana – nie chcemy najtańszych egzemplarzy, ale też nie możemy pozwolić sobie na większy wydatek. W tej jakości oponach mamy zapewniony wysoki poziom bezpieczeństwa, dobre mieszanki oraz podwyższone parametry związane z hałasem czy długością hamowania. Przeznaczone dla klasycznych kierowców, dużo poruszających się po mieście oraz poza nim, robiących kilka razy w roku dłuższe trasy. Do marek klasy średniej należą m.in. Cooper, Uniroyal, Fulda czy Firestone.
  • Ostatnia klasa, czyli premium, to starannie wyselekcjonowane opony dla osób wymagających, szukających wysokich osiągów, świetnych parametrów oraz opon dostosowanych do specjalnych potrzeb, np. aut sportowych. Firmy produkujące to ogumienie należą do światowej czołówki i są to m.in. Bridgestone, Dunlop, Michelin, Pirelli, Continental czy Yokohama. Bardzo często współpracują z markami samochodów, tworząc dla nich specjalne egzemplarze. Charakteryzują się bardzo wysoką jakością. Do produkcji stosuje się najlepsze i najbardziej innowacyjne materiały.

BIEŻNIK NOWYCH OPON – KTÓRY WYBRAĆ?

Przy zakupie nowej opony warto co nieco wiedzieć o rodzaju bieżnika. Zasadniczo wyróżniamy trzy: symetryczne, kierunkowe oraz asymetryczne.

  • Pierwszy z nich, czyli symetryczny, jest znany od bardzo dawna i, jak sama nazwa mówi, jego kształt jest taki sam po obu stronach opony. Jest to najtańszy i najprostszy typ bieżnika, choć do jego cech należą wysoka wytrzymałość oraz niskie opory toczenia. Minusem są niskie parametry trakcyjne.
  • Bieżnik kierunkowy charakteryzuje się tym, że wzór ma kształt litery V lub U oraz jest przygotowany za pomocą symulacji komputerowej. Swoje zastosowanie często znajdują w oponach do jazdy po mokrej nawierzchni lub śniegu, gdyż mają świetną przyczepność.
  • Ostatnim typem bieżnika jest ten asymetryczny, którego połówki są całkowicie inne. Jest to spowodowane tym, że jedna część – ta zewnętrzna – ma odpowiadać za bezpieczeństwo na suchej drodze, a wewnętrzna na mokrej. Dzięki temu świetnie sprawdzają się w każdych warunkach.

INNE PARAMETRY, NA KTÓRE WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ

  • Ostatnią rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest etykieta dołączana do opon, zawierająca informację dotyczącą głośności opony (im mniejsza, tym lepiej dla nas), oporu toczenia oraz przyczepności opony. Dwa ostatnie parametry są wyznaczane w skali od A do G, gdzie przyjmuje się, że A jest najbardziej pożądaną. Opór toczenia jest oznaczony ikonką opony i dystrybutora paliwa i określa jak bardzo ekonomiczna jest opona (pod względem zużycia paliwa) oraz jaki ma wpływ na środowisko. Natomiast przyczepność ogumienia (ikona opony z chmurą z deszczem) mówi nam o tym jak długa będzie droga hamowania w trudnych warunkach.

Zakup nowej opony nie powinien nam już sprawić żadnej trudności. Dowiedzieliśmy się bowiem jak dobrać rozmiar, jakie są klasy opon oraz jakie są zamienniki dla ogumienia np. 215/50 R17. Pamiętajmy, że dobry wybór poparty jest nie tylko zdobyciem wiedzy na temat produktu, ale i znalezieniem kompromisu pomiędzy naszymi oczekiwaniami.