Lakier to wizytówka samochodu. To on sprawia, że pierwszy kontakt z autem może albo zaprzeć dech w piersiach albo spowodować obawy. Radzimy więc jak właściwie dbać o lakier.
Lakiery klasyczne, metaliczne, trójwarstwowe, perłowe, matowe… Dziś możemy wybierać spośród bogatej gamy barw i rodzajów farby. Kolor dobrany odpowiednio do kształtów nadwozia może podkreślać jego linie i wzbudzać w nas zupełnie nowe emocje. Ale lakier to też najbardziej zewnętrzna i narażona na uszkodzenia część samochodu.
Cztery pory roku
Na karoserię ma wpływ praktycznie każda pora roku. Jesienią atakują ją deszcze, zimą mróz i używana na drogach sól. Wiosną częste zmiany temperatur, a latem ostre słońce. Dbanie o lakier jest więc zadaniem całorocznym i warto być przygotowanym na panujące aktualnie warunki. Poza czynnikami atmosferycznymi na stan lakieru mogą wpływać wiele innych rzeczy. Np. stan dróg po jakich jeździmy albo owady, które rozbijają się o naszą karoserię oraz ptaki, które zostawiają na niej nieprzyjemne niespodzianki. Co ważne, zabezpieczenie karoserii to nie tylko wpływ na efekt wizualny, ale także warunek utrzymania gwarancji antykorozyjnej.
Nie tylko od święta
Podstawą skutecznego dbania o lakier jest przede wszystkim regularność. Wspomniane odchody i owady najlepiej usuwać tuż po pojawieniu się na karoserii, ponieważ wówczas nie wejdą one w reakcję z lakierem. Do takiej pielęgnacji wystarczą podstawowe środki czystości takie jak szampony samochodowe czy zmywacze. Za pomocą takich środków można także usunąć drobne zarysowania – używają past polerskich. Po skończeniu takiej pielęgnacji warto skorzystać z woskowania, dzięki któremu na lakierze pojawi się powłoka ochronna. Karoseria stanie się dzięki temu bardziej odporna na otaczające szkodliwe czynniki – przynajmniej na jakiś czas.
Lepiej zapobiegać
Warto przyglądać się nadwoziu w poszukiwaniu nie tylko owadów, ale i wszelkich uszkodzeń. Uwagę powinny przyciąga odpryski na lakierze, zadrapania, czy nawet delikatne ślady rdzy. Do większości z nich można użyć specjalnych lakierów, ale lepiej udać się do specjalistycznych punktów, w których otrzymamy pomoc fachowców. Na rynku dostępna jest cała gama specjalistycznych preparatów, które można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza przeznaczona jest do poprawienia wyglądu karoserii, druga do konkretnych prac takich jak np. usuwanie rys. Przed wybraniem trzeba dokładnie upewnić się jaki mamy cel, na tej podstawie dobrać właściwy preparat.
Nie dotykać!
Naturalnym kierunkiem dla kierowców, którzy chcą dbać o swoje auta, są powszechnie dziś dostępne myjnie zarówno automatyczne, jak i bezdotykowe. Te drugie jednak są o wiele bezpieczniejsze i pozwalają uniknąć przypadkowych zarysowań. Można się także zaopatrzyć we własną myjkę ciśnieniową, jednak o wiele łatwiejsze i wygodniejsze jest korzystanie z dostępnych gotowych rozwiązań. Jeżeli komuś nie wystarcza mycie i woskowanie auta w myjni, może udać się do jednej z coraz bardziej popularnych firm detailingowych – które nie tylko dokładnie umyją i wypolerują nasz samochód, ale też zabezpieczą go powłoką woskową lub ceramiczną.
Rozwiązaniem stosowanym często przez właścicieli drogich samochodów jest oklejenie nadwozia cienką folią ochronną – zabezpiecza ona przed drobnymi zarysowaniami, owadami i ptasimi odchodami, oraz przed pyłem i słońcem. Folie i listwy ochronne to także dobre rozwiązanie dla tych, którzy często korzystają z bagażnika swojego samochodu – przy wypakowywaniu ciężkich bagaży łatwo uszkodzić zderzak i krawędź bagażnika. By temu zapobiec warto zabezpieczyć krawędź załadunku.
Teoretycznie w dużo lepszej sytuacji są posiadacze garażów. Jednak nawet auta stale garażowane mają zawsze kontakt z czynnikami atmosferycznymi. Jest to dość oczywiste, ale warto o tym pamiętać i nie reagować z paniką na widok drobnych uszkodzeń. Najważniejsza jest regularność i częste obserwacje lakieru połączone z wizytami na myjni. Ten zwyczaj pozwoli wyeliminować niepotrzebne stresy. Wówczas oko cieszyć będzie piękny i błyszczący lakier.
Eksperci Q Service Castrol to zespół doświadczonych fachowców: dziennikarzy motoryzacyjnych, inżynierów i mechaników. Razem opisują współczesną i sentymentalną motoryzację, odkrywają dla Was tajemnice techniki, budowy pojazdów, ich serwisowania i pielęgnacji.