Jak bezpiecznie przewozić bagaże?

Zadbaj o bezpieczeństwo bagaży — nie tylko po to, by chronić je przed uszkodzeniami na czas przejazdu, ale i zabezpieczyć siebie, auto oraz pasażerów. Zobacz, jak zrobić to we właściwy sposób i skorzystaj z rad ekspertów Q Service Castrol.
Ikona zegarka 12 min czytania

Prawidłowo przewożone bagaże to nie tylko gwarancja komfortu podczas podróży – torby znajdujące się pod nogami nie przeszkadzają pasażerom. Od tego, jak umieścisz bagaż w samochodzie osobowym, zależy również bezpieczeństwo Twoje i współtowarzyszy. Sposób wykorzystania pojemności bagażnika ma wpływ na to, czy walizka nie zacznie np. przemieszczać się w niekontrolowany sposób podczas nagłego hamowania. Podpowiadamy, w jaki sposób przewozić bagaże w samochodzie, oraz co zrobić w sytuacji, gdy bagażnik okaże się za mały, aby pomieścić wszystkie niezbędne przedmioty. 

Spis treści

  1. Sztuka pakowania bagażu do auta. Pamiętaj o bezpieczeństwie!
  2. Jak umieścisz bagaż w samochodzie osobowym?
    1. Pojemność bagażnika wykorzystaj maksymalnie
    2. Boxy dachowe, czyli remedium na mały bagażnik
  3. Bagażnik na dach. Co musisz o nim wiedzieć?
    1. Bagaż na dachu samochodu to czasami rower
    2. Boxy dachowe: ile kosztują i jak się je montuje?
  4. Bagaże w samochodzie osobowym, czyli planowanie i bezpieczeństwo

Sztuka pakowania bagażu do auta. Pamiętaj o bezpieczeństwie!

Pojemność bagażnika w przeciętnym samochodzie jest mocno ograniczona. Modele kompaktowe segmentu C na ogół oferują nie więcej niż 370-400 litrów, większe SUV-y z kolei przeciętnie posiadają przestrzeń o pojemności 550 litrów. O ile podczas miejskiej jazdy takie warunki nie stanowią większego ograniczenia, o tyle mogą się okazać problemem w czasie dalszych podróży. W efekcie przed wyjazdem na wakacje letnie czy zimowe z pewnością staniesz przed ważnym pytaniem. Jak umieścić bagaż w samochodzie osobowym?

Odpowiedzi na tę nurtującą kwestię jest wiele. Część dotyczy układania przedmiotów w bagażniku tak, aby w pełni wykorzystać jego pojemność. Część natomiast odnosi się do stosowania np. boksów dachowych. Musisz jednak pamiętać również o tym, że sztuka pakowania bagażu to też kwestia dbania o bezpieczeństwo. Powód przemawiający za tym jest oczywisty. Niezabezpieczony przedmiot w kabinie pasażerskiej podczas wypadku nawet z niewielką prędkością tworzy realne zagrożenie, ze względu na dużą siłę uderzenia podczas gwałtownego manewru hamowania. 

bagaże bezpieczeństwo

Jak umieścić  bagaż w samochodzie osobowym? Podpowiadamy!

Wyobraź sobie sytuację, w której wracasz z marketu z torbami pełnymi zakupów. Umieszczasz je w kabinie pasażerskiej? Jeśli tak, pamiętaj, iż jest to poważny błąd. Bo każdy ładunek – nawet woda mineralna czy parasolka – powinny być odpowiednio zabezpieczone, nawet jeśli z pozoru wydają się niegroźne ze względu na niewielkie gabaryty. Gdzie jest zatem ich miejsce? Mowa oczywiście o bagażniku. Pamiętaj, że:

  • Podczas kolizji, do której dochodzi przy prędkości 50 km/h 1,5-litrowa butelka wody waży 60 kg i bezwładnie przemieszcza się po kabinie pasażerskiej. Laptop waży w takiej sytuacji 75 kg, parasolka 13 kg, a smartfon 10 kg. Nawet niewielkie przedmioty o niskiej wadze podczas nagłych sytuacji na drodze stają się dużym zagrożeniem,
  • umieszczanie każdego przewożonego przedmiotu w bagażniku jest tak kluczowe z uwagi na skalę zagrożenia dla życia i zdrowia pasażerów. Szczególnie że butelka wody, podczas kolizji czy nagłego, awaryjnego hamowania. Może stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo w momencie, gdy uderzy ona w głowę osobę znajdującą się w samochodzie.

Skala zagrożenia rośnie w sytuacji, w której w aucie pojawia się większa ilość przedmiotów. Dlatego odpowiedź na pytanie „Jak umieścić bagaż w samochodzie osobowym?” nabiera jeszcze większego znaczenia podczas dłuższych tras. Wtedy bowiem zabieramy ze sobą wiele rzeczy, a w samochodzie przewozimy duże, ciężkie bagaże.

bagaże bezpieczeństwo

Pojemność bagażnika wykorzystaj maksymalnie

Pojemność bagażnika samochodu w dużej mierze zależy od segmentu rynkowego, z którego pochodzi pojazd. Modele segmentu A na ogół nie oferują przestrzeni większej niż 200 litrów, segmentu B 350 litrów, segmentu C 400 litrów, a SUV-y czy minivany 600 do nawet 700 litrów. Twarde dane dotyczące pojemności to jednak dopiero pierwszy z wyznaczników pojemności kufra. Drugim i niewiele mniej ważnym jest regularność jego kształtów. W sytuacji, w której bagażnik tworzy geometryczną przestrzeń, uda Ci się ją wykorzystać maksymalnie efektywnie.

Producenci motoryzacyjni na szczęście to rozumieją. Właśnie dlatego inżynierowie dążą do tego, aby stworzyć kufry przypominające kształtem prostopadłościan. Ważne jest także to, aby często finezyjny kształt tylnej części nadwozia, jak najmniej warunkował wygląd przestrzeni załadunkowej. Efekt? Już w segmencie C  uda Ci się załadować do bagażnika nawet trzy średniej wielkości walizki. To bez wątpienia dobra informacja. Gorsza niestety jest taka, że musisz jeszcze zastanowić się nad tym, jak umieścisz bagaż w samochodzie osobowym.

  • Po pierwsze pamiętaj o tym, że najcięższe walizki powinny znajdować się jak najbliżej oparcia tylnej kanapy. To ważne, ponieważ w razie kolizji nie mają one możliwości przesuwania się. Tym samym nie nabiorą prędkości, a ich waga nie wzrośnie drastycznie. W efekcie nie będą stanowić zagrożenia dla pasażerów siedzących z tyłu,
  • po drugie nigdy, pod żadnym pozorem nie przewoź walizki w kabinie pasażerskiej. Nie zmieściła się w bagażniku? Może zatem pomyśl o przełożeniu jej zawartości do torby. Dla tego typu bagażu dużo łatwiej będzie wygospodarować miejsce w kufrze, ponieważ jest bardziej elastyczna niż twarda walizka. Możesz również wraz z pasażerami zaplanować listę niezbędnych przedmiotów i dostosować ją do wielkości bagażnika w aucie,
  • w sytuacji, w której pojemność bagażnika nie jest wykorzystana w pełni, a w kufrze znajduje się naprawdę ciężki przedmiot, pomyśl o jego zamocowaniu. Służą do tego często specjalne klamry stosowane przez producentów w podłodze przestrzeni załadunkowej. Możesz do nich dokupić taśmy mocujące,
  • dla bezpieczeństwa własnego i pasażerów znajdujących się w samochodzie nie układaj toreb czy innych przedmiotów na półce bagażnika. Te w razie hamowania zaczną się przemieszczać, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia i życia. Jeżeli chcesz skorzystać z pojemności kufra do wysokości dachu, dobrze, aby auto było wyposażone w siatkę oddzielającą przestrzeń bagażnika od kabiny pasażerskiej. Mowa o siatce metalowej montowanej we wnętrzu, niemateriałowej. Ta bowiem nie stanowi wystarczającego zabezpieczenia.

Boxy dachowe, czyli remedium na mały bagażnik

Generalna zasada jest jedna. W sytuacji, w której udajesz się w dalszą podróż i bagaże Twoje oraz Twoich pasażerów nie mieszczą się w przestrzeni ładunkowej pod półką, powinieneś pomyśleć o bagażniku na dach. To rozwiązanie ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa, ale też poprawiające komfort podczas jazdy. Za jego sprawą pasażerowie będą mogli zabrać na wakacje wszystkie konieczne przedmioty. Wzrosną bowiem możliwości transportowe auta. Dodatkowo nie będzie obawy, że osoby jadące z tyłu będą podróżować np. torbami pod nogami.

Zagadnienie związane z boxami dachowymi jest jednak niezwykle szerokie. Właśnie dlatego wskazówki w tym zakresie umieszczamy w kolejnej części tekstu, wraz z poradami naszego eksperta.

bagaże bezpieczeństwo

Bagażnik na dach. Co musisz o nim wiedzieć?

Możliwości transportowe Twojego samochodu skutecznie zwiększy box dachowy. Stanowi on dodatkową przestrzeń, w której możesz umieścić walizki czy torby. Wybierając go, powinieneś jednak pamiętać o kilku rzeczach:

  • Kupując bagażnik na dach, pamiętaj o sprawdzeniu maksymalnego obciążenia dopuszczalnego w Twoim pojeździe. Pamiętaj też, że wlicza się do niego nie tylko ładunek trzymany w boxie, ale także masa relingów czy samego kompozytowego bagażnika,
  • przed wyjazdem sprawdź, z jaką prędkością maksymalną możesz jechać, gdy na dachu znajduje się box. Licz się także z wyższym zużyciem paliwa. W końcu nadwozie samochodu za sprawą dodatkowego bagażnika na dachu staje się mniej aerodynamiczne.
  • wybierając box dachowy, sprawdź jego homologację oraz przeczytaj czy przechodził testy zderzeniowe. Tylko w takim przypadku będziesz miał pewność, że przewożony w nim ładunek nie stworzy zagrożenia podczas ewentualnej kolizji drogowej.

Identycznie jak w przypadku bagażnika, kluczowe jest to, w jaki sposób załadujesz bagaż na dachu samochodu do boxu. Pamiętaj o tym, że jest on wykonany z materiału kompozytowego. Może zostać zatem przebity ostrym przedmiotem podczas hamowania. Poza tym, z uwagi na rozkład mas zapakuj go w taki sposób, aby połowa masy bagaży znajdowała się pośrodku, czyli dokładnie między belkami mocującymi. Reszta powinna znaleźć się po równo z przodu i tyłu boxu.

– radzi mechanik w serwisie Q Servica Castrol.

Bagaż na dachu samochodu – co jeszcze możesz transportować? 

Bagażnik na dach samochodu nie zawsze służy do przewożenia walizek czy toreb. Równie dobrze może sprawdzić się podczas transportu rowerów czy chociażby nart w okresie zimowym. W tym jednak przypadku, o ile nadal składa się z relingów, te są wyposażone w specjalne szyny montażowe uzupełnione mocowaniami. Dużo większym wyzwaniem jest zamontowanie roweru na dachu pojazdu. Powód? Trzeba utrzymać jego masę podczas jazdy. Mocowanie musi być zatem solidne. Dodatkowo z uwagi na masę roweru, trudne jest jego podniesienie i ustawienie na bagażniku.

Każdy bagaż na dachu samochodu wymaga pamiętania o zachowaniu odpowiedniej prędkości. O ile boxy są dostosowywane do wymogów aerodynamicznych, o tyle z rowerami sytuacja wygląda już nieco inaczej. Dlatego tak ważne jest, abyś panował nad zapędami za kierownicą związanymi z prędkością. Poza tym przed wyjazdem powinieneś zdemontować z roweru wszystkie ruchome części. Zdejmij bidon, ekran prędkościomierza, światełka czy pompkę. To części, które pod wpływem pędu powietrza mogą odpaść w czasie podróży. Ty je stracisz, a do tego możesz spowodować zagrożenie dla innego kierującego.

– informuje mechanik z serwisu Q Servica Castrol.

Boxy dachowe: ile kosztują i jak się je montuje?

Boxy dachowe mają zróżnicowane ceny. Te wahają się od 400 do nawet 5 tys. zł. Poszczególne produkty różnią się między sobą wymiarami, pojemnością, ładownością czy też materiałem. Tyle że na tym wydatek się nie kończy. Konieczne są również relingi poprzeczne. Te stosuje się pomimo występujących w pojeździe np. fabrycznych relingów. Ich ceny wahają się od 100 do 1000 zł. Bagażniki rowerowe i te przeznaczone do przewozu nart kosztują natomiast przeciętnie jakieś 400 zł. Mowa o produkcie dobrej jakości.

Pierwszym krokiem jest dobór wymiarów i ładowności bagażnika na dach do konkretnego modelu samochodu. Nie wybieraj boxu, który będzie dłuższy od dachu w Twoim aucie. Nie najlepszym wyborem jest również model, którego ładowność przekracza obciążenie dopuszczone przez producenta Twojego pojazdu.

– radzi specjalista w serwisie Q Servica Castrol.

Zarówno relingi dachowe, jak i bagażniki posiadają dedykowane systemy dokowania. Relingi poprzeczne czasami montuje się na fabrycznych relingach ustawionych wzdłuż nadwozia, a czasami bezpośrednio na dachu. Do tego służą punkty montażowe przygotowane przez producenta, ewentualnie reling możesz zadokować w przestrzeni stworzonej po otwarciu drzwi bocznych. Kolejnym krokiem jest zamontowanie boxu dachowego. Ten ustaw punktami montażowymi na relingu, a następnie wkręć śrubę w dedykowany otwór montażowy.

W większości przypadków zamontowanie bagażnika na dach nie jest skomplikowane. Producenci stosują intuicyjne systemy, a do tego dołączają do produktów instrukcje obsługi. Wystarczy, że poświęcisz 20 do 30 minut i masz zestaw podstawowych narzędzi. Szczególnie powinieneś jednak uważać podczas zakładania relingów. Te mogą bowiem podczas jazdy porysować lakier na dachu. Zabezpiecz ich ramiona, podklejając je od spodu miękką taśmą. Ewentualnie w razie problemów poproś mechanika o pomoc. Usługa montażu nie powinna kosztować więcej niż 50 do 100 zł.

– mówi mechanik zatrudniony w serwisie Q Servica Castrol.
bagaże bezpieczeństwo

Bagaże w samochodzie osobowym, czyli planowanie i bezpieczeństwo

Od tego, w jaki sposób umieścisz bagaż w samochodzie osobowym, zależy nie tylko komfort jazdy Twojej i towarzyszących Ci pasażerów. To też kwestia bezpieczeństwa. Bo każda rzecz przewożona w aucie tworzy zagrożenie w przypadku ewentualnej kolizji lub wypadku. Dlatego przede wszystkim zaplanuj dobrze zawartość bagaży, jakie zabierasz ze sobą w drogę. Umieść w nich tylko te rzeczy, które naprawdę będą Ci potrzebne. Zachęć do podobnego postępowania również pasażerów. Dodatkowo wszystkie walizki i torby ustaw w prawidłowy sposób oraz pamiętaj, aby żaden z bagaży nie znajdował się luzem w kabinie pasażerskiej.

Liczba niezbędnych przedmiotów nie zmieści się w Twoim bagażniku? W tej sytuacji z pomocą przychodzi bagażnik na dach. Poza dodatkową przestrzenią niezbędną do bezpiecznego transportu bagaży gwarantuje komfort jazdy bez toreb znajdujących się np. pod nogami pasażerów. Jeśli potrzebujesz porady w zakresie wyboru konkretnego produktu czy sposobu jego montażu, zwróć się z prośbą o pomoc do mechanika w pobliskim warsztacie Q Service Castrol.