Problemy z samochodem nie zawsze oznaczają awarię. W wielu przypadkach przyczyną kłopotu jest przepalony bezpiecznik, który uniemożliwia nam prowadzenie pojazdu. Znalezienie uszkodzonego bezpiecznika, sprawdzenie go i szybka wymiana na nowy bezpiecznik pozwala często uniknąć wizyty w serwisie. Jak zlokalizować spalony bezpiecznik? Jak powinien wyglądać sprawny bezpiecznik? Jak dobrać prawidłowy amperaż bezpiecznika? Wyjaśniamy!
Spis Treści:
Jak działa bezpiecznik samochodowy?
Awarie instalacji elektrycznej w samochodzie są raczej rzadkie, ale każdy z jej elementów powinien być zabezpieczony przed przepięciami. Spalenie podzespołu mogłoby doprowadzić do poważnej awarii, a nawet do samozapłonu samochodu, dlatego każdy obwód musi być zabezpieczony odpowiednim bezpiecznikiem, dobranym do natężenia prądu. Bezpiecznik samochodowy jest wszak najsłabszym ogniwem, który przerywa obwód po przeciążeniu instalacji. Zapobiega to:
- przegrzaniu instalacji,
- uszkodzeniu całego obwodu,
- stopieniu izolacji przewodów,
- zwarciom instalacji,
- uszkodzeniu podzespołów elektronicznych.
Bezpiecznik działa więc jak strażnik, który czuwa nad pracą układów elektrycznych. Po przekroczeniu wartości natężenia prądu następuje przerwanie obwodu elektrycznego. Większość podzespołów ma osoby bezpiecznik płytkowy, zatem dość łatwo sprawdzić, który bezpiecznik uległ uszkodzeniu. Wystarczy zlokalizować miejsce, w którym znajduje się dany bezpiecznik i wymienić go na nowy. Przykładowe urządzenia i obwody przypisane osobno do każdego bezpiecznika to m.in. oświetlenie kabiny, rozrusznik, światła przednie i tylne, klakson, alternator, wycieraczki, zapalniczka, radio, podnośniki szyb czy pompa paliwowa.
Polecamy artykuł: Kontrolki w aucie – co oznaczają i jak na nie reagować?
Rodzaje bezpieczników samochodowych
Budowa bezpieczników samochodowych jest bardzo prosta, dzięki czemu do skontrolowania ich nie jest potrzebny omomierz, próbnik ani miernik. Są to bowiem niewielkie blaszki z drucikiem zatopionym w plastikowej, przezroczystej obudowie. Dzięki niej już gołym okiem można sprawdzić, czy bezpiecznik uległ przepaleniu. Bezpieczniki różnią się nie tylko liczbą amperów, ale też rozmiarem. Możemy wyróżnić bezpieczniki typu maxi, mini i normal.
Bezpieczniki mini oraz normalne stosuje się tam, gdzie prąd znamionowy nie jest wysoki i nie przekracza 25 A. Poszczególne bezpieczniki zaznaczone są odpowiednimi kolorami, a każda barwa informuje o maksymalnym dopuszczalnym amperażu. Kolory bezpieczników to:
- 2 A – szary,
- 3 A – fioletowy,
- 5 A – beżowy lub jasnobrązowy,
- 7,5 A – ciemnobrązowy,
- 10 A – czerwony,
- 15 A – niebieski,
- 20 A – żółty,
- 25 A – biały.
Główne elementy elektroniki auta zabezpieczone są bezpiecznikami maxi, które są w stanie obsłużyć nawet 100 A. Są większe i mają grubszy drut, pozwalający przesyłać większy prąd. W tym przypadku kolory to:
- 30 A – zielony,
- 40 A – pomarańczowy,
- 50 A – czerwony,
- 60 A – niebieski,
- 70 A – brązowy,
- 80 A – biały lub przezroczysty,
- 100 A – fioletowy.
W niektórych modelach aut stosowane są również innego rodzaju bezpieczniki, np. kostkowe (żeńskie i męskie) oraz płaskie. Nietypowe typy bezpieczników znajdziesz w ofercie sklepów internetowych i hurtowni motoryzacyjnych.
Jeśli interesują Cię zagadnienia bezpieczeństwa w aucie, dowiedz się też, czym jest bezpieczeństwo czynne i bierne i na czym polega różnica między nimi.
Gdzie znajdują się bezpieczniki samochodowe?
Skrzynka z bezpiecznikami najczęściej umieszczona jest w komorze silnika, najczęściej w pobliżu akumulatora, ale może znajdować się też w innych miejscach. W niektórych autach skrzynki bezpiecznikowe znajdują się wewnątrz kabiny, m.in.
- w okolicy kierownicy (pod nogami kierowcy),
- za deską rozdzielczą,
- za schowkiem pasażera.
Wiele samochodów ma dwie skrzynki z bezpiecznikami. Pod maską znajdują się wówczas bezpieczniki wysokoprądowe, przeznaczone do obsługi podzespołów o wysokiej mocy. Te mniej obciążone, niskoprądowe, wędrują wówczas do kabiny. Na początku należy więc znaleźć właściwą skrzynkę, a dopiero później szukać konkretne gniazdo. Dokładny opis bezpieczników znajdziesz w instrukcji samochodu.
Jak sprawdzić i wymienić bezpieczniki samochodowe?
Gęsto upakowane bezpieczniki samochodowe płytkowe mogą być trudno dostępne, dlatego często trzeba je wyjmować przy pomocy chwytaka lub kombinerek. Niektórzy producenci samochodów dołączają specjalne szczypce, które znajdują się w obudowie skrzynki. Po wyjęciu bezpiecznika wystarczy rzucić na niego okiem – pęknięty drut to znak, że element jest przepalony. Jeśli jednak bezpiecznik ma nieprzejrzystą odbudowę, jego ciągłość należy przetestować probówką lub miernikiem uniwersalnym (multimetrem).
Przeczytaj również: Uszkodzona pompa paliwa – objawy, koszty i sposób naprawy
Wymiana bezpiecznika jest prosta i łatwa do wykonania – wystarczy wsunąć nową część w odpowiednie gniazdo bezpiecznika. Istotne jest to, że musimy wybrać bezpiecznik o takiej wartości amperów. Jeśli zastosujesz mocniejszy bezpiecznik, grozi to uszkodzeniem układu elektrycznego. Słabszy bezpiecznik może się natomiast przepalać. W niektórych przypadkach dopuszczalne jest zastosowanie dwóch typów bezpieczników, np. 20 lub 25 A.
Sprawdzanie multimetrem napięcia
Zestaw bezpieczników i żarówek – o czym warto pamiętać?
Aby uniknąć przykrej sytuacji w trasie, warto mieć na pokładzie zestaw bezpieczników samochodowych. Można je kupić w blistrze lub wraz z zestawem żarówek. W drugim przypadku dostępne są zazwyczaj jedynie najpopularniejsze bezpieczniki w podstawowych wartościach, więc przed dalszym wyjazdem warto dokupić te mniej standardowe. A gdy po weekendowym wyjeździe na karoserii znajdą się niechciane zarysowania, zasięgnij eksperckiej wiedzy, jak usunąć rysy na samochodzie.
W awaryjnych sytuacjach można również uratować się zamianą bezpieczników. Wystarczy zastąpić przepalony bezpiecznik innym, odpowiadającym za mniej ważny układ, np. radio, podnośniki szyb czy oświetlenie wnętrza. Dzięki temu bezpiecznie dojedziesz do celu lub najbliższego warsztatu, lub sklepu motoryzacyjnego – wyjaśnia ekspert Q Service Castrol.
Wszelkie problemy z bezpiecznikami rozwiążesz też w jednym z warsztatów sieci partnerskiej Q Service Castrol. Zachęcamy do umówienia wizyty na stronie www.qservicecastrol.eu
Autor tekstu:
Eksperci Q Service Castrol to zespół doświadczonych fachowców: dziennikarzy motoryzacyjnych, inżynierów i mechaników. Razem opisują współczesną i sentymentalną motoryzację, odkrywają dla Was tajemnice techniki, budowy pojazdów, ich serwisowania i pielęgnacji.