Planujesz zakup nowych opon na zimę? Liczba modeli zimowych jest ogromna, zatem wybór nie należy do najłatwiejszych. A trzeba wziąć pod uwagę nie tylko rozmiar czy indeksy opon, ale szereg innych czynników, które przekładają się na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Jakie opony zimowe wybrać? Czym powinny charakteryzować się dobre opony zimowe? Czy zimówki stworzone są wyłącznie na śnieg i lód? Wyjaśniamy!
Spis treści:
Mimo coraz cieplejszych zim, w polskich warunkach zimowe ogumienie bywa niezbędne. Wystarczy kilka tygodni ostrej zimy, by wszystkie zalety zimówek wyszły na pierwszy plan. Z drugiej strony opony muszą radzić sobie nie tylko w trudnych zimowych warunkach, ale i podczas ciepłych dni. Z tego powodu nowe opony zimowe projektowane są z myślą o zmiennej aurze. Muszą radzić sobie nie tylko ze śniegiem, ale także skutecznie usuwać błoto pośniegowe i zapewniać przyczepność na mokrej nawierzchni. Na suchym asfalcie i w wysokiej temperaturze nie powinny natomiast piszczeć. Dawniej było to nagminne.
Które opony zimowe wybrać? Kilka ważnych parametrów
Wybór opon zimowych warto rozpocząć od dokładnego sprawdzenia jaki model opony pasuje do naszego samochodu. Wbrew pozorom liczy się nie tylko rozmiar opony. Równie duże znaczenie mają indeksy, które informują o tym, jak mocno można ją obciążyć i do jakiej prędkości bezpiecznie rozpędzić samochód. Producenci opon oznaczają to odpowiednimi symbolami, znajdującymi się na boku opony. Uwaga! Różne rozmiary opon mogą mieć inne wskaźniki prędkości i nośności, dlatego należy sprawdzić konkretny rozmiar. Na jakie rzeczy zwrócić uwagę podczas zakupu? Najważniejsze parametry opon to:
- Rozmiar opon zimowych – oznaczenie znajduje się na boku opony i ma charakterystyczny zapis, np. 205/55 R16. Pierwsza liczba to szerokość opony wyrażona w milimetrach. Druga, czyli 55, to w tym przypadku oznaczenie profilu opony (wysokości ścianki bocznej). Jest to wartość procentowa, odnosząca się do szerokości opony. Literą R oznaczona jest radialna konstrukcja opony, a tuż za nią widoczna jest liczba 16, która oznacza średnicę osadzenia obręczy wyrażoną w calach.
- Indeks prędkości – obok wskaźnika rozmiaru znajdziemy indeks prędkości opony. Oznacza on dopuszczalną prędkość, którą można rozwinąć przy maksymalnym obciążeniu samochodu. Indeks prędkości określany jest literami alfabetu i najwyższy wskaźnik to Y. Wynosi 300 km/h.
- Indeks nośności – drugim ważnym oznaczeniem jest indeks nośności. Określa maksymalne obciążenie każdej z opon przy najwyższej dopuszczalnej prędkości. Ma zapis liczbowy od 45 do 140. Najpopularniejsze indeksy to te od 82 do 91, czyli od 475 do 775 kg.
- Rodzaj bieżnika – w przypadku opon zimowych stosuje się najczęściej kierunkowy układ bieżnika. Ten typ bieżnika najlepiej odprowadza wodę oraz błoto pośniegowe. Najlepsze modele wyposażone są dodatkowo w bieżnik asymetryczny. Zaletą takich opon jest bardzo dobre zachowanie w zakrętach, a także efektywność paliwowa czy niski poziom hałasu.
- Efektywność paliwowa i głośność opon – oba wskaźniki znajdziemy na etykiecie opon. Etykieta klasyfikuje efektywność paliwową od A do E, gdzie A oznacza najmniejsze opory toczenia, a zatem i najniższy wpływ na spalanie. Tuż obok znajduje się oznaczenie głośności opon przy 80 km/h, wyrażone w decybelach. Oprócz tego poziom hałasu określany jest w skali od A do C. Literą A oznaczone są najcichsze opony.
- Przyczepność na mokrej nawierzchni – parametr ten oznaczony jest symbolem opony z chmurą. Istnieje pięć klas, a najwyższa klasa, cechująca opony o najkrótszej drodze hamowania, to klasa A.
Klasy firm produkujących opony
Kolejnym ważnym aspektem jest dobór opon do własnych potrzeb, rodzaju samochodu oraz warunków, w jakich przyjdzie nam podróżować. Choć najbezpieczniej jest wybrać możliwie najlepszy model, w wielu sytuacjach wystarczą opony budżetowe, dużo tańsze niż opony premium. Co ciekawe taki komplet może sprawdzać się na w zimowych warunkach równie dobrze, jak opony wyższej klasy. Te drugie w testach opon zimowych nadrabiają często innymi parametrami, np. zachowaniem na suchym asfalcie, niską hałaśliwością lub trwałością.
Jeśli więc pokonujesz rocznie niewielkie dystanse, preferujesz spokojną jazdę i podróżujesz głównie po miejskich, regularnie odśnieżanych drogach, wybór tańszych opon może mieć sens. Inaczej wygląda sytuacja, gdy masz samochód z mocnym silnikiem, często bywasz w górach i lubisz dynamiczną jazdę. Wówczas lepiej wybrać opony zimowe klasy średniej lub premium.
- Opony klasy ekonomicznej – to zazwyczaj najtańsze modele, stworzone z myślą o niewielkich autach miejskich i spokojnych kierowcach. Oferują przyzwoite parametry, zapewniające bezpieczną jazdę. Wśród opon segmentu budżetowego można znaleźć producentów: Barum, Dębica, Goodride, Kormoran, Matador czy Sava.
- Opony klasy średniej – jest to półka, która łączy wysoką jakość z niewygórowaną ceną. Opony klasy średniej są już bardziej uniwersalne i sprawdzą się zarówno w mieście, jak i w trasie. Zapewniają też lepsze osiągi i zazwyczaj są trwalsze niż budżetowe odpowiedniki. Marki z tego segmentu to m.in.: BFGoodrich, Falken, Firestone, Fulda, Kleber, Nexen, Semperit, Toyo czy Uniroyal.
- Opony klasy premium – to najwyższa klasa opon, w której znajdziemy modele wykorzystujące najnowsze technologie. Są stosowane w autach luksusowych, sportowych oraz SUV-ach. Do marek premium należą tacy producenci jak: Bridgestone, Continental, Dunlop, Hankook, Michelin, Nokian, Pirelli, Vredestein czy Yokohama.
Należy podkreślić, że opony segmentu ekonomicznego wcale nie należą do najgorszych. Zazwyczaj spisują się dużo lepiej niż opony bieżnikowane, a parametrami zimowymi mogą przewyższać nawet opony całoroczne klasy premium. Budżetowe opony na śniegu zachowują się w przewidywalny sposób, sprawdzony w testach.
Jak rozpoznać zimowe opony?
Oznaczenia opon zimowych mogą być trudne do oczytania. Najczęstszym błędem jest identyfikowanie z zimówkami symbolu M+S. Tymczasem symbol M+S (ang. mud + snow) zaświadcza tylko o tym, że opona nadaje się na błoto i śnieg. Podobny znaczek można spotkać nawet na oponach letnich. Podczas zakupu zimowych opon warto więc poszukać dodatkowego oznaczenia, czyli symbolu 3PMSF (ang. three-peak mountain snowflakes). Ma on formę płatka śniegu na tle trzech szczytów i znajduje się wyłącznie na oponach zimowych oraz niektórych oponach całorocznych. Zimówki można też rozpoznać po lamelach, czyli drobnych nacięciach na bieżniku.
Czy węższe opony na zimę są lepsze?
Czy warto kupić na zimę opony węższe niż na lato? Aby wybrać właściwy rozmiar, przede wszystkim należy sprawdzić, jakiej szerokości opony przyjmie dana felga. Można to również obliczyć za pomocą kalkulatora szerokości felg i opon. Dlaczego jednak niektórzy decydują się na zakup węższych opon, mimo że te szersze mają większy kontakt z nawierzchnią? Najczęściej wymieniane powody to:
- Lepsze odprowadzanie wody i błota pośniegowego.
- Większy nacisk na centymetr kwadratowy, dzięki czemu opona może lepiej wgryźć się w śnieg.
- Mniejsze ryzyko wystąpienia aquaplaningu.
Takie podejście nie znajduje jednak odzwierciedlenia w zaleceniach producentów samochodów ani opon. Zazwyczaj zaleca się więc wybór takiego samego rozmiaru opon, jak w przypadku kompletu przeznaczonego na lato. Tym bardziej że szersze opony zapewniają lepszy kontakt opony z asfaltem, a większa liczba lameli również ma swoje zalety. Należy też podkreślić, że głównym aspektem odpowiadającym za przyczepność opony jest rodzaj mieszanki gumowej i to na nim najlepiej się skupić.
Jak znaleźć dobre opony zimowe?
Podczas zakupu opon zimowych nie warto kierować się wyłącznie ceną lub deklaracjami producenta. Znacznie bardziej miarodajne są testy opon przeprowadzane przez niezależne ośrodki badawcze. Największą popularnością cieszą się testy ADAC, ale badania wykonywane są też przez inne podmioty, m.in. Auto Bild, GTÜ czy Auto Motor und Sport. W bezpośrednim porównaniu wielu marek i modeli opon sprawdzane są takie kryteria jak:
- zachowanie opon na mokrym asfalcie,
- zachowanie opon na ośnieżonej nawierzchni,
- zachowanie opon na suchej nawierzchni,
- zachowanie opon na oblodzonej drodze,
- żywotność ogumienia.
Oprócz tego ośrodki mogą punktować inne parametry np. trwałość opon, generowany hałas, wydajność czy zrównoważony rozwój firmy.
Najlepsze opony zimowe – które modele okazały się najlepsze w testach?
Segment premium:
Segment średni:
Segment budżetowy:
Planujesz wymienić opony na zimowe? Nie zwlekaj z zakupem! Sprawdź rankingi opon zimowych 2023 i wybierz model najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb. Na wymianę opon umówisz się na stronie qservicecastrol.eu.
Autor tekstu:
Eksperci Q Service Castrol to zespół doświadczonych fachowców: dziennikarzy motoryzacyjnych, inżynierów i mechaników. Razem opisują współczesną i sentymentalną motoryzację, odkrywają dla Was tajemnice techniki, budowy pojazdów, ich serwisowania i pielęgnacji.