Malowanie zacisków hamulcowych to zabieg, który jest coraz chętniej wybierany przez kierowców. Ma wymiar ochronny, zabezpiecza zaciski przed rdzą i sprawia, że te lepiej wyglądają za felgą. Ile kosztuje malowanie? Przygotowaliśmy też poradnik krok po kroku jak wykonać ten zabieg.
Spis treści:
Każdy kierowca by chciał, aby jego pojazd wyróżniał się na tle innych aut. Dlatego prowadzący decydują się m.in. na oklejanie samochodu folią czy flokowanie wnętrza. Choć to bez wątpienia też efekt, na którego osiągnięcie pozwalają kolorowe zaciski hamulcowe.
Czemu kierowca może chcieć malować zaciski hamulcowe?
Większość osób decyduje się na malowanie części układu hamulcowego z uwagi na wartość estetyczną tego zabiegu. Czerwone zaciski sprawią np., że samochód będzie wyglądał na bardziej sportowy. A przecież w tym przypadku kierowca nie ma większych ograniczeń w zakresie koloru zacisków.
Malowanie zacisków hamulcowych to jednak nie tylko zabieg z kategorii auto detailingu. Może mieć również wymiar czysto eksploatacyjny. Zaciski są wystawiane na ogromną próbę w czasie jazdy samochodu. Nagrzewają się, muszą radzić sobie z pyłem, piachem, błotem i wodą, a do tego są narażone na ekspozycję na pył powstały w wyniku ścierania klocków hamulcowych, płyn hamulcowy czy oleje.
Malowanie jest zatem także sposobem na ich odświeżenie, zapewnienie im odporności na warunki eksploatacji czy ochronę przed korozją oraz wydłużenie żywotności. To coś na kształt stosowania powłoki ceramicznej na nadwoziu.
Malowanie zacisków hamulcowych krok po kroku
Nakładanie farby na zacisk hamulcowy wymaga pamiętania o kilku punktach. Kluczowe jest to, że należy:
- Na początek zdemontować koło pojazdu. Felga skutecznie utrudniłaby dostęp do zacisku.
- W przypadku malowania w lakierni konieczny jest demontaż zacisku. Należy zdemontować zaciski na wszystkich czterech kołach. Malowanie farbą w sprayu wymaga z kolei zabezpieczenia powierzchni. Konieczne jest zastosowanie papieru i taśmy maskującej. Tak, aby nie pomalować elementów w obrębie zacisków – w szczególności tarcz hamulcowych, klocków czy osłony nadkola.
- Należy dokładnie oczyścić zacisk z zabrudzeń, starej farby i rdzy. W tym celu trzeba dokładnie przetrzeć powierzchnię papierem ściernym.
- Po przeszlifowaniu i czyszczeniu zacisków hamulcowych należy odtłuścić powierzchnię. Idealnie do tego celu przyda się m.in. benzyna ekstrakcyjna lub zmywacz.
- Po wyschnięciu zacisku można przystąpić do nałożenia podkładu epoksydowego. Będzie stanowić bazę pod lakier, a jednocześnie pozwoli na uniknięcie powstania zacieków i zwiększy wydajność nanoszenia kolejnych warstw lakieru.
- Malowanie wymaga nałożenia co najmniej 4. warstw. Czasami może być ich nawet 6. To sprawi, że efekt będzie taki, jak chcesz uzyskać. Między każdą z warstw należy poczekać jakieś 10 minut lub do pełnego wyschnięcia lakieru.
- Po nałożeniu ostatniej warstwy mechanik może się wziąć za zdejmowanie zabezpieczeń założonych na czas lakierowania.
- Jeszcze prościej wygląda procedura w przypadku malowania w lakierni. Bo tam pracownik warsztatu używa pistoletu do równomiernego nałożenia każdej z warstw. Następnie nowa powłoka lakiernicza jest wygrzewana w piecu i tym samym utwardzana.
Bezpośrednio po malowaniu elementów układu hamulcowego lepiej przez kilka dni nie korzystać z myjni bezdotykowej. Mocny strumień wody skierowany wprost z pistoletu na nową warstwę lakieru może doprowadzić do jej uszkodzenia.
Poza tym rozebranie np. rozebranie układu hamulcowego do malowania warto wykorzystać na jego sprawdzenie. Mechanik może skontrolować tłoczek, śruby i jarzmo. Ma też szansę oczyścić elementy i natłuścić smarem oraz odpowietrzyć układ hamulcowy. W ten sposób upewni się, że hamulce zadziałają w czasie jazdy. Pojazd będzie mógł bezpiecznie hamować.
Czym pomalować zaciski hamulcowe?
Kierowcy często pytają o to, jakiej farby użyć. Odpowiedzi jest tak naprawdę wiele. Farba do zacisków hamulcowych może bowiem oznaczać zarówno nałożenie klasycznego lakieru jak na nadwozie pojazdu, jak i malowanie proszkowe. To jednak nie koniec, bo do stworzenia powłoki we własnym zakresie kierowcy potrafią również wykorzystywać farbę używaną do wykonywania drobnych zaprawek lakierniczych (nanoszoną pędzlem) lub nawet farby w sprayu. Lakiery do zacisków hamulcowych są dostępne zarówno w sieci, jak i sklepach motoryzacyjnych.
- Czy użycie lakieru w sprayu oznacza, że zabieg nie został prawidłowo wykonany? Nie do końca. Kluczowe jest bowiem to, aby przygotować powierzchnię do malowania zgodnie ze sztuką. To ten fakt w dużej mierze zapewnia powłoce trwałość i zabezpiecza ją przed działaniem warunków atmosferycznych.
Czy farba do zacisków hamulcowych jest bezpieczna?
Bez względu na fakt czy mówimy o farbie żaroodpornej, czy takiej z puszki, nadal jest to silna substancja chemiczna. Podczas malowania należy zatem zadbać o elementy ochronne. Konieczny może się okazać kombinezon malarski, ale przede wszystkim maska ochronna na twarz.
Jaka jest cena malowania zacisków hamulcowych?
Profesjonalne warsztaty lakiernicze zajmują się głównie proszkowym malowaniem zacisków. Niestety usługa taka nie jest tania. Wraz z czyszczeniem i zabezpieczaniem zacisku kierowca musi zapłacić od 400 do nawet 800 zł za komplet.
Niższą cenę zabiegu uzyska kierowca w razie samodzielnego wykonania zabiegu, a w tym po zakupie zestawu do malowania zacisków hamulcowych. Tu czasami koszt może nie przekraczać kilkudziesięciu złotych. Warto jednak pamiętać o tym, aby nie malować zacisków byle czym i farbami niskiej jakości. Po drugie kluczowa jest staranność. W przeciwnym razie zabieg nie przyniesie zamierzonych skutków. Dodatkowo wymaga demontowania zacisków. Ingeruje zatem w element bezpieczeństwa. Kierowca musi mieć zatem wiedzę techniczną.
Autor tekstu:
Eksperci Q Service Castrol to zespół doświadczonych fachowców: dziennikarzy motoryzacyjnych, inżynierów i mechaników. Razem opisują współczesną i sentymentalną motoryzację, odkrywają dla Was tajemnice techniki, budowy pojazdów, ich serwisowania i pielęgnacji.