Układ ESP to od wielu lat standardowy system bezpieczeństwa montowany w samochodach. Jego działanie jest przy tym tak dyskretne, że kierowca może wręcz nie zauważyć interwencji. Awaria systemu stabilizacji toru jazdy ESP może jednak sprawić, że wsparcie elektroniki zniknie. Zapobieganie poślizgom to jedna z najważniejszych ról systemów bezpieczeństwa, dlatego warto wiedzieć, co robić, gdy wystąpi awaria ESP. Jak rozpoznać i naprawić usterkę?
Spis treści:
- Co to jest ESP w samochodzie?
- Nazwy systemów stabilizacji toru jazdy
- Budowa układu ESP
- Jak działa system ESP?
- Awaria systemu stabilizacji toru jazdy – jakie mogą być jej powody?
- Awaria systemu stabilizacji toru jazdy ESP – jak naprawić usterkę?
- Czy układ ESP można wyłączyć?
ABS/ESP/ASR – ta trójca systemów bezpieczeństwa już na dobre zagościła w motoryzacji i coraz trudniej spotkać auto, które nie jest w nią wyposażone. O ile jednak każdy kierowca ma świadomość, jak działa ABS, to nie każdy wie, co to jest ESP w samochodzie. Nieprawidłowe działanie ESP może sprowadzić na kierowcę oraz pasażerów duże niebezpieczeństwo, dlatego warto znać charakterystykę układu. Czym właściwie jest układ stabilizacji toru jazdy, jak działa i jakie są najczęstsze awarie ESP?
Co to jest ESP w samochodzie?
Układ ESP (ang. Electronic Stability Program) to elektroniczny system odpowiadający za stabilizację toru jazdy samochodu. Jest to system bezpieczeństwa wspomagający kierowcę pojazdu. Aktywuje się m.in. podczas dynamicznego pokonywania zakrętu, przejazdu po śliskiej nawierzchni czy podczas gwałtownego omijania przeszkód. Sposób wsparcia kierowcy układ dobiera na podstawie wielu czujników mierzących parametry samochodu. Dzięki temu ryzyko poślizgu, zarówno nadsterownego, jak i podsterownego, jest mniejsze nawet o ok. 80%.
Sprawdź również: Podsterowność i nadsterowność – czym się różnią?
Po raz pierwszy system ESP pojawił się na rynku w 1995 w coupe Mercedes-Benz S600. Oryginalny system stabilizacji toru jazdy ESP był dziełem firmy Bosch i stanowił niejako rozwinięcie wprowadzonego 10 lat wcześniej systemu ABS (anti-lock braking system). Początkowo układ trafiał jedynie do aut luksusowych oraz bogatych wersji wyposażeniowych, ale obecnie stanowi podstawowe wyposażenie.
Od 1 listopada 2014 roku system ESP jest obowiązkowym wyposażeniem każdego nowego samochodu osobowego oraz użytkowego o masie do 3,5 t rejestrowanego w Unii Europejskiej. Dzięki temu zachowanie właściwego kierunku jazdy jest znacznie łatwiejsze, nawet gdy kierowca nie dostosuje prędkości do warunków na drodze.
Nazwy systemów stabilizacji toru jazdy
Choć układ ESP spotykany jest we wszystkich nowych autach, nie każdy producent stosuje takie samo oznaczenie. Nazwa „ESP” jest bowiem nazwą własną firmy Bosch i tylko niektóre marki aut z niej skorzystają. Pod taką nazwą system stabilizacji toru jazdy funkcjonuje np. w autach Audi, Bentleya, Citroena, Chryslera, Jeepa, Mercedesa, Renault, Suzuki czy Volkswagena. Niektórzy producenci stosują odpowiedniki ESP, działające na podobnej zasadzie, ale nie opracowane przez firmę Bosch. Indywidualne nazwy systemu stabilizacji toru jazdy stosowane przez producentów samochodów to m.in.:
- DSC – BMW, Mazda
- VCS – Toyota
- VDC – Subaru, Infiniti
- StabillTrak – General Motors
- CST – Ferrari
- VSA – Honda
- DSTC – Volvo
Budowa układu ESP
Wbrew pozorom układ ESP w samochodzie nie jest mocno rozbudowany. Choć składa się z wielu części, ważą one łącznie zaledwie ok. 2 kg. Najważniejsze elementy systemu ESP to:
- sterownik elektroniczny – jest to komputer zamontowany pod maską samochodu, sterujący całym układem;
- pompa hydrauliczna – odpowiedzialna za przyhamowywanie poszczególnych kół. Zwana jest również modulatorem hydraulicznym i wmontowana jest w układ hamulcowy;
- czujniki – są to czujniki własne, jak i współdzielone z innymi systemami. Są to chociażby czujniki prędkości obrotowej kół, czujnik położenia kierownicy, czujnik przyspieszenia poprzecznego, czujnik prędkości obrotowej wokół osi pionowej, czujnik prędkości pojazdu, czujnik przełożenia skrzyni biegów, czujnik ciśnienia płynu hamulcowego czy czujnik momentu obrotowego;
- przewody magistrali CAN – odpowiedzialne za możliwie szybką synchronizację czujników oraz komputera sterującego.
Jak działa system ESP?
Układ ESP nie jest stricte osobnym systemem – to rozwinięcie układów ABS oraz ASR, czyli tych odpowiedzialnych za przeciwdziałanie blokowaniu i uślizgowi kół. Wykorzystuje wiele wspólnych czujników i na bieżąco analizuje m.in. wychylenie kół czy ich prędkość obrotową. Dzięki temu ESP może bardzo szybko wykryć poślizg samochodu i przekazać sygnał do modulatora hydraulicznego.
Pompa wbudowana w układ hamulcowy przyhamowuje poszczególne koła, aby zapobiec obrotowi auta lub wyjechaniu poza zamierzony tor jazdy. Dzięki temu, że rozkład siły hamowania może być rozlokowany indywidualnie na każde koło, udaje się uzyskać stabilizację.
- W przypadku nadsterowności, czyli uślizgu tylnych kół, układ ESP przyhamowuje przednie koła. W ten sposób sterownik zapobiega obróceniu samochodu wokół własnej osi.
- Podczas poślizgu podsterownego, gdy przód auta wypada z zakrętu, ESP przyhamowuje koła tylnej osi, aby ustawić samochód zgodnie z kierunkiem jazdy.
Sterownik ESP ma wpływ nie tylko na układ hamulcowy, ale i przepustnicę, dlatego w chwili wykrycia poślizgu może zmniejszyć moment obrotowy samochodu. W autach wyposażonych w DSR system bezpieczeństwa dodatkowo podpowie, jaki ruch kierownicą powinien wykonać kierowca. To duże ułatwienie zwłaszcza podczas nagłego omijania przeszkody, gdy mamy do czynienia z kilkoma następującymi po sobie poślizgami i niezbędne jest wykonanie kontry.
Współpraca wszystkich sensorów pozwala na bieżąco analizować położenie samochodu. Podczas spokojnej jazdy system ESP nie interweniuje, dlatego też wielu kierowców nigdy nie doświadczyło działania układu. Awaria systemu stabilizacji toru jazdy może być więc wykryta dopiero w momencie wpadnięcia pojazdu w poślizg, gdy sterownik spróbuje skorygować położenie auta. Co prawda, układ ESP wyposażony jest w niezbędną procedurę autodiagnostyczną, generującą informację o błędzie, ale czasem mankamenty są na tyle niewielkie, że może to umknąć komputerowi.
Przeczytaj również: Bezpieczeństwo bierne i czynne – co to jest, jakie są różnice i jak o nie zadbać?
Awaria systemu stabilizacji toru jazdy – jakie mogą być jej powody?
O nieprawidłowym działaniu stabilizacji toru jazdy informuje żółta kontrolka na desce rozdzielczej. Może mieć postać napisu (np. ESC off, DSC, ESP) lub ikonki samochodu z falistymi śladami opon. Awarię należy podejrzewać, gdy pali się ona ciągle. Gdy miga, informuje o tym, że układ ESP właśnie wykrył poślizg samochodu i interweniuje.
Czym może być spowodowana awaria ESP?
- Najczęstszą przyczyną usterki ESP jest awaria jednego z czujników. Szczególnie podatne na uszkodzenia są czujniki prędkości obrotowej koła, wykorzystywane również przez system ABS, które znajdują się bezpośrednio przy kołach. Wystarczy nieostrożny przejazd przez zaspę śnieżną lub wysoką trawę, by uszkodzić ich przewody.
- Problemy z ESP mogą wystąpić także po nieprofesjonalnej wymianie kół i uszkodzeniu czujników ciśnienia TPMS.
- Przyczyną awarii nie musi być poważne mechaniczne uszkodzenie. Być może awaria systemu stabilizacji toru jazdy wynika z przypadkowych błędów w sterowniku silnika, które wystarczy usunąć. Można to zrobić nawet za pomocą uniwersalnego interfejsu diagnostycznego. Jeśli jednak powrócą, niezbędna jest pełna diagnostyka komputerowa w warsztacie.
- W niektórych przypadkach awaria stabilizacji toru jazdy spowodowana jest korozją lub uszkodzeniem przewodów. Nieprawidłowe połączenie czujników może wpływać na dokładność odczytów. Uszkodzenie przewodu masowego spowoduje całkowity brak reakcji systemu.
- Gdy wszystkie powyższe zostaną wyeliminowane, warto sprawdzić, czy nic nie powoduje zakłóceń oraz czy napięcie w układzie nie jest zbyt wysokie lub niskie. Problemy z działaniem elektroniki mogą być wszak spowodowane usterką regulatora napięcia.
- Mechaniczne uszkodzenia sterownika ESP są rzadkie, ale nie można ich wykluczyć. Warto też sprawdzić, czy komputer nie został zalany, np. podczas mycia silnika lub podwozia samochodu.
Trzeba też pamiętać, że awaria systemu stabilizacji toru jazdy może mieć zupełnie inny wymiar. Wszystkie podzespoły mogą wszak być w pełni sprawne, ale mimo to ESP będzie wówczas reagowało nieadekwatnie. Ma to miejsce w sytuacji, gdy to usterka innych podzespołów wpływa na błędny odczyt czujników. Może tak się zdarzyć, chociażby wtedy, gdy opony, zawieszenie lub części układu hamulcowego są uszkodzone lub zużyte.
W przypadku zauważenia jakichkolwiek oznak nieprawidłowej aktywności układu ESP warto więc zgłosić się do mechanika. Interwencja układu w aucie z uszkodzonym zawieszeniem, nierównomiernie zużytym bieżnikiem opon lub zapieczonymi zaciskami hamulców może spowodować wręcz dodatkowe niebezpieczeństwo.
Awaria systemu stabilizacji toru jazdy ESP – jak naprawić usterkę?
Podstępność usterki ESP tkwi w tym, że często jest ona… niezauważalna. Auto wszak jeździ i prowadzi się tak samo, jak wcześniej. Trzeba mieć wszak na uwadze, że system ESP interweniuje tylko w awaryjnych sytuacjach i nie wpływa na działanie silnika, skrzyni biegów czy układu hamulcowego podczas zwykłej, codziennej jazdy. Dopiero w momencie utraty przyczepności da znać o sobie awaria systemu stabilizacji toru jazdy.
Jak naprawić uszkodzone ESP? W wielu przypadkach wystarczy wymienić czujnik koła lub czujnik TMPS, a także skasować podstawowe błędy. Czasem naprawa ograniczy się do wymiany kabla lub poprawy złącza. Mimo to od razu najlepiej udać się do profesjonalnego serwisu. Poszukiwanie wadliwego czujnika może być uciążliwe, a wymiana ich na ślepo nie ma najmniejszego sensu. Uwaga! Czujniki najczęściej nie podlegają wymianie i należy wymienić je na nowe, nieużywane. Wyjątkiem jest powierzchowne zanieczyszczenie czujnika.
Sprawdź też: Awaria wspomagania kierownicy – objawy, przyczyny i sposoby naprawy
Dodatkowo wykrycie niektórych usterek wymaga podłączenia do specjalistycznego komputera diagnostycznego, wyposażonego w dedykowane przez producenta oprogramowanie. Własnoręczna próba korygowania działania sterownika może zakończyć się jego uszkodzeniem. Ocena wiarygodności sygnałów zbieranych i przetwarzanych przez komputer sterujący wymaga wiedzy i doświadczenia. Warto więc pamiętać o kalibracji nowych czujników.
ESP to jeden z najważniejszych systemów bezpieczeństwa montowanych w samochodzie. Skutki utraty panowania nad kierownicą bywają tragiczne, dlatego każdą usterkę trzeba usunąć niezwłocznie. Tym bardziej, że uszkodzenie zaledwie jednego czujnika jest w stanie dezaktywować nie tylko ESP, ale i ABS oraz ASR. Kierowca przyzwyczajony do jazdy ze wsparciem ze strony elektronicznych systemów stabilizacji może nie zareagować odpowiednio, gdy auto wpadnie w poślizg. Z tego samego powodu należy rozważnie korzystać z opcji dezaktywacji ESP – wyjaśnia ekspert Q Service Castrol.
Czy układ ESP można wyłączyć?
Dezaktywowanie systemów ESP oraz ASR w wielu autach jest możliwe, choć oczywiście nierekomendowane. Jazda bez włączonych układów stabilizacji toru jazdy oraz kontroli trakcji mocno obniża poziom bezpieczeństwa. Dlaczego jednak kierowcy próbują to robić? Najczęstszym powodem jest chęć wprowadzenia auta w kontrolowany poślizg, np. na torze wyścigowym. System ESP jest na tyle skuteczny, że nawet usilne próby wyprowadzenia samochodu z równowagi mogą mu nie podołać. Niektórzy twierdzą też, że chwilowe wyłączenie ESP może pomóc podczas wyjechania z zaspy lub błota. W takim przypadku trzeba jednak pamiętać o tym, by włączyć elektroniczny system bezpieczeństwa niezwłocznie po ruszeniu z miejsca.
Jeśli spotka Cię awaria stabilizacji toru jazdy lub też uważasz, że ESP w Twoim samochodzie nie działa prawidłowo, od razu umów się na wizytę w serwisie. Profesjonalną diagnostykę układu ESP wykonasz w jednym z serwisów Q Service Castrol. Sprawdź termin na stronie www.qservicecastrol.eu i zadbaj o bezpieczeństwo własne oraz pasażerów.