Jaki silnik do gazu? Sprawdzamy najlepsze silniki pod instalację LPG

Instalacja gazowa to ciekawa propozycja dla osób chcących obniżyć koszt kilometra swojego samochodu. W artykule podpowiadamy najbardziej popularne jednostki napędowe nadające się do instalacji LPG.
Ikona zegarka 5 min czytania

Wypalenie gniazd zaworowych, remont silnika benzynowego i potężne koszty. Ta lista problemów staje się nieaktualna w przypadku jednostek napędowych opisanych w naszym materiale. Oto zestawienie najlepszych silników do LPG.

Spis treści:

Kierowcy aut z LPG płacą mniej za paliwo. Wydatki na stacji stają się na tyle niskie, że koszt montażu instalacji zwraca się szybko. Przed podjęciem decyzji o przejściu na nowe paliwo, kierowca musi pamiętać o jednym. Nie każdy silnik współpracuje z instalacjami LPG. Które jednostki są idealne do spalania gazu płynnego, a które się do tego nie nadają?

Jakie zalety przynosi instalacja LPG?

Instalacja gazowa ma jedną podstawową zaletę. Pozwala drastycznie obniżyć koszty eksploatacji samochodu. Zasilanie LPG sprawia, że cena paliwa na każdym litrze staje się średnio o prawie połowę niższa. Tak, auto z LPG spala więcej paliwa. Różnica na ogół nie przekracza jednak jakiś 10 do 15 proc. To nadal generuje zatem realne oszczędności.

Zakładając, że samochód spala w cyklu mieszanym 8,5 litra benzyny, a auto pokonuje jakieś 1700 km miesięcznie, koszt założenia instalacji LPG przy aktualnych cenach benzyny zwróci się już po 8 miesiącach eksploatacji. Poza tym benzynowy silnik zasilany gazem jest bardziej ekologiczny. Bez problemu spełnia normy emisji spalin.

Ile kosztuje montaż gazu w silniku?

Dobrej klasy instalacja LPG kosztuje na ogół od 3 do 4 tys. zł. Choć cena w dużej mierze zależy np. od ilości cylindrów w silniku, rodzaju zastosowanych komponentów czy nawet firmy, której kierowca zleci usługę. Dla przykładu „fabryczna” instalacja gazowa oferowana w samochodach marki Kia jest wyceniana już na 6,5 tys. zł.

Ceny montażu instalacji rosną dopiero w przypadku układów do motorów z bezpośrednim wtryskiem. Tu zakład gazowniczy może wycenić usługę nawet na kwotę przekraczającą 10 tys. zł. O wysokiej cenie decydują nie tyle drogie komponenty, co raczej skala modyfikacji. Czasami konieczna jest nawet przeróbka pompy wysokiego ciśnienia.

Silnik 1.6 MPI Volkswagena i 1.4 Opla są najlepsze do LPG?

Legendarny motor Volkswagena 1.6 MPI był montowany w szerokiej palecie modeli. Pojawiał się pod maską nie tylko Golfa, ale także Skody Octavii, Audi A3 czy Seata Leona. To nie tylko jeden z najlepszych silników do LPG. To przede wszystkim trwały silnik, który gwarantuje bezproblemową eksploatację. To samo można powiedzieć o silniku 1.4 16v montowanym m.in. pod maską Astry (praktycznie od pierwszej generacji). Jego potężną zaletą jest hydrauliczna kompensacja luzu zaworowego. Motory serii A14NET były montowane jeszcze w Oplu Astrze J.

Problem polega na tym, że proste konstrukcyjnie silniki powoli odchodzą do lamusa. Nie są produkowane od lat. Wersje dostępne na rynku wtórnym natomiast mają potężne przebiegi. Co gorsze, do lamusa odchodzi również pośredni wtrysk. Komplikacja budowy samochodu sprawia, że producenci mogą oferować coraz mniejszą ilość silników, które dobrze zniosą LPG.

Instalacja LPG w Toyocie 1.8 i 2.0 Valvematic

Silniki benzynowe Toyoty rzadko są kojarzone z LPG. Zasada ta na szczęście nie sprawdza się w przypadku jednostek Valvematic. Ten model motoru nadaje się do zasilania gazem. Warunek jest jednak jeden. Konieczny jest wybór dobrych komponentów i przede wszystkim dobre ustawienie instalacji.

Tego samego nie da się jednak powiedzieć na temat silników z serii VVT-i. Ich głównym problemem jest brak hydraulicznej regulacji zaworów (w przeciwieństwie do modeli Valvematic). Mechaniczna kontrola luzu zaworowego jest konieczna czasami po 20 czy 30 tys. km. Wykonanie procedury kosztuje natomiast 1000 zł.

  • Pierwsze problemy z LPG w motorze VVT-i bez regularnie regulowanego luzu zwiastują na ogół błędy w samochodzie. Skutkiem ich pojawienia się w komputerze jest kontrolka „check engine” wyświetlana na tablicy zegarów.

Identyczna sytuacja jak w przypadku VVT-i Toyoty, dotyczy silników Hondy. W tym motoru 1,8 litra znanego spod maski Hondy Civic IX. Choć jednostka jest pozbawiona turbo, i korzysta z wtrysku MPI, jednocześnie wymaga mechanicznej regulacji luzów zaworowych. Interwał procedury podczas jazdy na gazie należy drastycznie skrócić. To potęguje koszty i sprawia, że raczej nie opłaca się montować instalacji LPG. Pominięcie regulacji zaworów oznacza natomiast szybki remont silnika.

 

Jakie nowoczesne silniki nadają się do montażu LPG?

Bez większego problemu można zamontować instalację gazową np. w Skodzie Citigo 1.0, ewentualnie VW Up z tą samą jednostką. Motor w wersji bez turbo był montowany także w Fabii i Polo. Świetnie sprawdza się także silnik 1.2 w Hyundaiach czy Kiach segmentu A oraz B. Poza tym fabryczna instalacja LPG jest montowana m.in. w motorze 1.0 TCe. To 3-cylindrowa jednostka stosowana w najnowszych generacjach modeli marek Renault, Dacii i Mitsubishi. Na gaz w prostszych jednostkach stawia również SsangYong.

  • Warto pamiętać o tym, że nie tylko proste silniki kwalifikują się do współpracy z instalacjami LPG. Żadnej przeszkody nie stanowi np. turbina. Dużo większy problem dotyczy układu wtryskowego.

Montaż instalacji LPG a bezpośredni wtrysk paliwa

Szukając dobrych silników do montażu instalacji gazowej, kierowcy raczej szerokim łukiem omijają jednostki napędowe z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Powód takiej sytuacji jest oczywisty. Pozwalają one na zastosowanie taniego paliwa. Niestety montaż takiego układu zasilającego jest niezwykle drogi. O tym jednak pojawiło się już kilka słów. A to dopiero pierwszy z problemów.

Drugi jest taki, że tańsze instalacje do silników z wtryskiem bezpośrednim oznaczają dotrysk benzyny np. na biegu jałowym. To obniża opłacalność przeróbki i sprawia, że cena litra gazu przestaje być tak atrakcyjna. Szczególnie w przypadku samochodów często używanych w cyklu miejskim. Tu skala zwrotu wypada wyjątkowo niekorzystnie.