Silnik V8 pod maską to jedne z najlepszych skojarzeń motoryzacyjnych. Samochód taki dysponuje mocą i generuje piękny dźwięk. Z czego wzięła się jednak koncepcja ustawiania ośmiu cylindrów w dwóch rzędach? I co to tak właściwie daje?
Spis treści:
Lista motoryzacyjnych marzeń kierowców jest długa. Modele pojawiające się na niej mają jednak często jedną cechę wspólną. Tą jest właśnie motor V8. Czemu nachylenie cylindrów pod kątem 90 stopni jest tak pożądane i jest dziś nazywane legendarnym rozwiązaniem? I co sprawia, że auta z silnikiem V8 wdarły się na listy samochodów marzeń?
Jak zbudowany jest silnik V8?
Historia jednostki V8 zaczyna się w 1904 r. Pierwszy tego typ motor zbudowała francuska firma Antoinette. Do szczególnej popularyzacji rozwiązania doszło natomiast w latach 60 XX wieku. To wtedy w USA triumfy zaczęły święcić muscle cary. To modele pokroju Forda Mustanga czy Chevroleta Corvette od General Motors „zaraziły” świat motoryzacji V-ósemką.
Recepta na silnik V8 jest w gruncie rzeczy prosta. Osiem cylindrów jest ułożonych w dwóch rzędach, które są ustawione względem siebie pod kątem 90 stopni. Choć możliwy jest mniejszy kąt rozwarcia. Poszczególne rzędy posiadają oddzielne głowice. Tłoki natomiast napędzają wspólny wał korbowy. Moment obrotowy trafia dalej do skrzyni biegów. W zależności od modelu istnieje możliwość montowania silnika jako konstrukcji wolnossącej lub doładowania jej turbosprężarką albo kompresorem.
Dziś niektóre silniki V8 mogą być wyposażone w układ hybrydowy MHEV. Taką praktykę stosuje m.in. Audi w topowych modelach z serii RS, Mercedes w autach z serii AMG czy BMW typu M (np. BMW M5). Takie rozwiązanie daje możliwość poruszania się przy niższej emisji szkodliwych związków do atmosfery przez spaliny i niższym spalaniu. Motor tym samym spełnia bardziej restrykcyjne wymogi emisyjne.
- Widlaste ustawienie cylindrów nie ogranicza się jednak do motorów V8. Bo na rynku są spotykane także jednostki V6 czy V12.
Jak działa silnik V8?
Zasada działania silnika V8 w zasadzie w niczym nie różni się od zasady działania każdego innego silnika spalinowego. Do cylindrów dostarczana jest mieszanka paliwowo-powietrzna. To może się odbywać w trybie pośrednim lub bezpośrednim. W kolejnym kroku dochodzi do zapłonu paliwa. „Wybuch” powoduje przekazanie energii, ruch tłoków i powstanie momentu obrotowego na wale korbowym. W tym momencie komora spalania jest oczyszczana z gazów wydechowych, a moment obrotowy trafia do skrzyni biegów. Z przekładni jest transferowany do układu przeniesienia napędu i na koła.
Charakterystyka rozwijania mocy przez silnik V8 w dużej mierze zależy od występowania doładowania. Wersje wolnossące zwiększają poziom momentu obrotowego linearnie. Muszą wejść na wysokie obroty. W modelach doładowanych pojawia się uderzenie mocy po sekundzie do dwóch od głębszego wciśnięcia pedału gazu.
Wady i zalety modeli aut z 8. cylindrami
Silnik V8 to jednostka napędowa, w której inżynierowie mogą potęgować ilość cylindrów, ale jednocześnie zachować kompaktowe rozmiary. Jest ona zdecydowanie krótsza od wersji rzędowej. A na tym zalety się nie kończą. Bo motor, który składa się z ośmiu cylindrów, oferuje też wyższą moc. Ta przekłada się z kolei na większą przyjemność z jazdy. Niewątpliwym plusem jest też dźwięk V8. Wolnossące benzynowe V8 pracuje z charakterystycznym bulgotem. A tak brzmiący silnik może się stać naprawdę donośny w czasie szybkiej i dynamicznej jazdy.
8 cylindrów umieszczonych w dwóch rzędach ma jednak też pewne wady. W tym punkcie warto wspomnieć m.in. o tym, że:
- Motor charakteryzuje się bardziej skomplikowaną i droższą budową. Posiada m.in. dwie głowice.
- Oznacza wyższą masę. Mocno dociąża przód samochodu, co może się odbić na sposobie prowadzenia.
- Charakteryzuje się wyższym spalaniem i wyższą emisją dwutlenku węgla do atmosfery. Spełnia zatem niższe normy emisyjne od silników 4- czy 3-cylindrowych.
- Układ cylindrów może powodować delikatnie wyczuwalne drgania podczas jazdy.
Czy konstrukcja silnika V8 oznacza napęd benzynowy?
Budowa silnika V6 i V8 jest kojarzona przede wszystkim z silnikiem benzynowym. To jednak dopiero połowa informacji. Bo taki układ cylindrów jest spotykany także w motorach wysokoprężnych. I przykładów w tym zakresie wcale nie brakuje. Wystarczy wspomnieć m.in. o:
- Audi SQ7 drugiej generacji. Moc silnika V8 o pojemności 4-litrów w tym przypadku wynosi 435 KM. Imponujący jest także moment obrotowy. Ten sięga 900 Nm. To zasługa zastosowania dwóch turbosprężarek i jednego elektrycznego kompresora.
- Audi A8 60 TDI. Model posiada dokładnie ten sam motor, co SQ7.
- Porsche Cayenne S Diesel. SUV był napędzany 4,1-litrową jednostką o liczbie cylindrów wynoszącej 8. Moc pojazdu sięgała 382 koni.
- Range Rover L405 i 4,4-litrowy silnik diesla V8. Oferował 340 KM i 700 Nm.
- Mercedes S420 CDI i S450 CDI generacji W221. Wersje były wyposażone w jednostkę wysokoprężną V8 o pojemności 4 litrów. Ta oferowała 320 KM i 730 Nm.
Ile kosztują samochody z silnikiem V8?
Samochody wyposażone w ośmiocylindrowe silniki nie są tanie. To modele wyceniane w salonach na kwoty startującej od 450 do 500 tys. zł. Taka sytuacja wynika z działania kilku czynników. A podstawowy jest taki, że większość silników V8 jest dziś stosowana w samochodach sportowych i luksusowych o naprawdę wyjątkowych osiągach. Takie limuzyny, SUV-y czy coupe nie mogą być zatem tanie.
- Tak naprawdę jedyną tańszą V-ósemką na rynku jest Ford Mustang. Ceny pojazdu startują dziś od jakiś 260 tys. zł. Dla przykładu Lexus w Europie zrezygnował z tych motorów na rzecz hybryd.
Możliwość zakupu tańszego pojazdu z jednostką tego typu pojawia się dopiero na rynku wtórnym. Tu jednak należy mocno uważać. Powód jest prosty. Ośmiocylindrowa jednostka z 20-letnim stażem może stosunkowo tanim autem do zakupu, ale jej serwisowanie nadal tanie nie będzie. Ewentualne awarie mogą doprowadzić kierowcę do bankructwa.
Autor tekstu:
Eksperci Q Service Castrol to zespół doświadczonych fachowców: dziennikarzy motoryzacyjnych, inżynierów i mechaników. Razem opisują współczesną i sentymentalną motoryzację, odkrywają dla Was tajemnice techniki, budowy pojazdów, ich serwisowania i pielęgnacji.