Wideorejestator samochodowy to urządzenie umożliwiające nagrywanie zdarzeń drogowych, które w sytuacjach spornych może okazać się nieocenione. Na zamontowanie rejestratora jazdy decyduje się coraz większa liczba kierowców, nie tylko zawodowych. Jakie zalety ma wideorejestrator i jak działa kamera w samochodzie?
Spis treści:
Dlaczego warto kupić wideorejestrator samochodowy?
Nagrania z kamer samochodowych robią w Internecie sporą furorę. Zarejestrowane za pomocą wideorejestratorów wypadki, stłuczki czy nieodpowiedzialne zachowania kierowców na drodze, często mrożą krew w żyłach. Wszystkie te filmy to dowód, że zakup rejestratora jazdy ma sens. Dzięki nagrywaniu w pętli całej trasy, którą przemierza samochód, można udokumentować wszelkie sporne zdarzenia. Wbudowany czujnik przeciążenia (g-sensor) samoczynnie rozpozna stłuczkę lub awaryjne hamowanie i zabezpieczy fragment przed nadpisaniem.
Podstawowym zadaniem rejestratorów samochodowych jest więc to, by rejestrować różnego rodzaju zdarzenia drogowe. Nagranie z kamery może stać się doskonałym dowodem podczas kolizji drogowej lub wypadku. Krótki film ułatwi Ci wyjaśnienie sytuacji funkcjonariuszom policji i rozwieje wszelkie wątpliwości. To idealny dowód w sprawie, bowiem nie wszystkie sytuacje drogowe łatwo opisać słowami. Dzięki nagraniu obrazu i dźwięku sprawca zdarzenia nie wyprze się winy, a szkody zostaną pokryte z jego ubezpieczenia OC.
Nagrywanie sytuacji na drodze w czasie prowadzenia auta ma również inne zalety. Kamera pozwala nagrywać tablice rejestracyjne innego samochodu, dzięki czemu możliwe jest zidentyfikowanie kierowcy, który zbiegł z miejsca zdarzenia. Obraz nagrany przez wideorejestrator może pomóc rozwiązać także inne sprawy, co miało miejsce wielokrotnie. Czujnik ruchu (g-sensor) pozwala rejestrować dodatkowo obraz na parkingu. Kamera uruchamia się po wykryciu wstrząsów i może uwiecznić stłuczkę parkingową lub próbę kradzieży.
Komu przyda się wideorejestrator? Pomysł na prezent dla kierowcy
Sprawdzone kamery samochodowe to idealny prezent dla kierowcy samochodowego, który spędza za kierownicą sporo czasu. W zestawie z kamerą znajdują się wszelkie niezbędne akcesoria do montażu i zasilania urządzenia, dlatego nie trzeba dokupować dodatkowych części. Montaż kamery na szybie jest bardzo łatwy, a sam wideorejestrator w żaden sposób nie przeszkadza w trakcie jazdy.
Wideorejestrator może przydać się szczególnie kierowcom, którzy zajmują się przewozem osób. Dzięki zastosowaniu kamery dual przód+tył z funkcją nagrywania wnętrza pojazdu znacznie wzrasta bezpieczeństwo podróżowania. Taką funkcję docenią zwłaszcza kierowcy taksówek, autobusów czy aplikacji typu Uber lub Bolt. Najlepsze wideorejestratory obejmują szeroki kąt widzenia, więc urządzenie jest w stanie objąć swoim zasięgiem niemal cały samochód. Rejestracji obrazu towarzyszy nagrywanie dźwięku.
Rejestrator samochodowy przyda się też początkującym kierowcom lub osobom mieszkającym w dużych miastach, gdzie stłuczki są na porządku dziennym. To także ciekawy prezent dla miłośników podróży, wszak nagranie pięknych tras może być miłą pamiątką. Historia pojazdu dokumentowana może być na różne sposoby.
Najważniejsze parametry kamery samochodowej
Jeszcze niedawno nagrania z kamery samochodowej pozostawiały wiele do życzenia, nawet w trybie Full HD. Kiepskiej jakości sensory oraz ciemne obiektywy rejestratorów nie radziły sobie w kiepskich warunkach oświetleniowych, a zwłaszcza po zmroku. Współczesne kamery do samochodu oferują znacznie lepszą jakość nagrań, a rozdzielczość 4K jest już powszechna.
Oczywiście wysoka jakość obrazu wymaga sporej pamięci, dlatego należy zwrócić uwagę, jaką kartę pamięci jest w stanie obsłużyć dane urządzenie. Kamera samochodowa działa w pętli i nadpisuje najstarsze pliki, jednak karta pamięci o dużej pojemności pozwoli na przechowywanie długiego fragmentu nagrania.
Jakie parametry wideorejestratorów mają największe znaczenie? Podczas zakupu urządzenia zwróć uwagę na najstępujące rzeczy:
- Rozdzielczość obrazu – im większa rozdzielczość, tym większa szczegółowość obrazu. Standardem jest już rozdzielczość FullHD (1920×1080 px), jednak niektóre modele posiadają matrycę nagrywającą w 4K. Wysoka szczegółowość jest przydatna, gdy trzeba odczytać numery tablic rejestracyjnych.
- Kąt nagrywania – szeroki kąt widzenia kamery pozwala objąć również to, co dzieje się na poboczu. Zalecany kąt widzenia wynosi od ok. 120 do 150 stopni. Zbyt szerokie pole obiektywu nie jest wskazane, bo mocno zniekształca obraz.
- Rodzaj matrycy – o jakości nagrań w dużej mierze decyduje optyka wideorejestratora. Najpopularniejszym sensorem jest Sony Starvis, który bardzo dobrze przetwarza obraz i radzi sobie nawet w trudnych warunkach oświetleniowych.
- Jasność obiektywu – o tym, ile światła pada na matrycę kamery, decyduje optyka aparatu. Im niższa wartość przysłony, tym jaśniejszy obiektyw. Jest to parametr, który ma ogromne znacznie podczas jazdy po zmroku.
- Moduł GPS – pozwala oszacować pozycję samochodu na nagraniu, a także prędkość, z jaką poruszał się w danej chwili samochód.
- Rodzaj zasilania – standardowo kamera podłączana jest kablem do gniazdka zapalniczki. Jeśli jednak chcesz korzystać z niej również w trybie parkingowym, upewnij się, że w zestawie znajduje się adapter zasilania. Dzięki niemu wepniesz się bezpośrednio w instalację elektryczną samochodu i zyskasz ochronę 24 h. Inną opcją jest podłączenie wideorejestratora pod powerbank samochodowy.
Autor tekstu:
Eksperci Q Service Castrol to zespół doświadczonych fachowców: dziennikarzy motoryzacyjnych, inżynierów i mechaników. Razem opisują współczesną i sentymentalną motoryzację, odkrywają dla Was tajemnice techniki, budowy pojazdów, ich serwisowania i pielęgnacji.