Wymiana drążka kierowniczego – jak ją wykonać?

Sprawny układ kierowniczy to jeden z najistotniejszych elementów konstrukcji każdego pojazdu mechanicznego. To dzięki niemu możesz kierować autem we właściwy sposób – zarówno przy niskich, jak i wysokich prędkościach. Sprawdź zatem, jakie są objawy uszkodzonego drążka kierowniczy i jak go wymienić. Dowiesz się tego z przygotowanego przez nas materiału.
Ikona zegarka 12 min czytania

Wymiana drążka kierowniczego, ewentualnie końcówki drążka, jest tak naprawdę rutynową naprawą w przypadku aut eksploatowanych w Polsce. Części te nie lubią nawierzchni niskiej jakości. Tych w naszym kraju natomiast cały czas nie brakuje. Ten poradnik przedstawi Ci pełną wiedzę na temat tej procedury. Dowiesz się, jak wygląda i ile kosztuje jej wykonanie. Podpowiemy Ci również czy powinieneś wymienić drążki we własnym zakresie, czy może lepiej będzie, gdy zlecisz naprawę profesjonalnemu mechanikowi.

Spis treści

Drążek kierowniczy – Za co odpowiada i czemu jest tak ważny?

Drążek kierowniczy i końcówka drążka kierowniczego są elementami, które łączą zwrotnicę koła z przekładnią kierowniczą. Odgrywają zatem zasadniczą rolę w przypadku bezpośredniego przenoszenia ruchów kierownicą na koła i drogę. To dzięki ich sprawności auto może skręcać i prowadzi się precyzyjnie. To pozwala Ci na kontrolowanie toru jazdy czy korygowanie go. Drążki są kluczowe z jeszcze jednego punktu widzenia. Bo posiadają przegub kulowy. Za jego sprawą amortyzują ruchy koła tak, aby nie przenosiły się one na przekładnię.

Bywa, że wymiana drążka kierowniczego, a właściwie to jego końcówki, jest konieczna nawet co 50 tys. km. Czas jego życia w sposób szczególny skraca niska jakość części zastosowanych przez mechanika podczas wymiany, ewentualnie dynamiczna jazda po nawierzchniach niskiej jakości. Drążek, a właściwie to jego przegub, jest mocno obciążany podczas pokonywania wszelkich nierówności. I to on ujawnia objawy uszkodzenia.

Jakie są objawy zużycia drążka kierowniczego?

Choć zużycie tych elementów postępuje stopniowo, dość szybko zorientujesz się, że w Twoim samochodzie konieczna jest wymiana drążka kierowniczego. Główne objawy to:

 • Zauważysz hałasy przypominające miarowe stukanie pojawiające się w przedniej części pojazdu przede wszystkim w czasie jazdy po nierównościach.
 • Hałasowi towarzyszyć mogą też wibracje. Te będą się przenosić m.in. na koło kierownicy.
 • Zwrócisz uwagę z problemem z jazdą na wprost. Choć wyprostujesz kierownicę, auto i tak będzie ściągać na jedną ze stron.
 • Z czasem pogłębiać się będzie problem z precyzją manewrów. Coraz trudniej będzie Ci precyzyjnie pokonać skręt. Nie będziesz czuł na kole kierownicy, co dzieje się z autem. 

Każdy z powyższych objawów ignorowany będzie się pogłębiał. To oznacza, że prowadzenie Twojego samochodu z każdym dniem stanie się coraz mniej precyzyjne, a hałas będzie wciąż większy. Dlatego kluczowe jest to, żebyś na wymianę drążków kierowniczych zdecydował się możliwie najszybciej. Tym bardziej że o najpoważniejszym skutku uszkodzenia jeszcze nie opowiedzieliśmy. W skrajnym przypadku zużycie końcówki drążka może doprowadzić np. do rozpięcia koła i układu kierowniczego. W efekcie auto w sekundzie przestanie być sterowne. Przy większej prędkości taki scenariusz oznacza wypadnięcie z drogi.

Diagnostyka drążków kierowniczych – Najpierw potwierdź ich uszkodzenie

Przed wykonaniem wymiany końcówek drążków kierowniczych lub też i drążków musisz potwierdzić diagnozę. W jaki sposób to zrobisz? Najlepiej, abyś postawił na jeden z dwóch sposobów.

 • Po pierwsze mając małą wiedzę mechaniczną, możesz pojechać do najbliższej stacji diagnostycznej. Tam mechanik wykona pełną diagnostykę. Ta nie powinna kosztować więcej niż jakieś 20 czy 30 zł. Co ważne, diagnostykę wykonać może również warsztat, któremu zlecisz naprawę. Wtedy zrobi to w ramach kosztu wymiany części.
 • Po drugie możesz potwierdzić konieczność wymiany drążka kierowniczego na własną rękę. Wystarczy, że uniesiesz auto na lewarku i zaczniesz delikatnie ruszać jednym z kół. Jeżeli w czasie ruchu wyczujesz luz, to oznacza uszkodzenie końcówki drążka.

Wymiana drążka kierowniczego: ABC kosztów

Czasami mówi się o wymianie drążków kierowniczych, a czasami o wymianie końcówek drążków kierowniczych. Musisz zatem wiedzieć, kiedy konieczne jest wykonanie pierwszej, a kiedy drugiej procedury. I od drugiej tak właściwie zaczniemy. Powód jest prosty. To właśnie wymienne końcówki montowane po stronie zwrotnicy wymienisz szybciej. Ich przeguby są szczególnie narażone na działanie przeciążeń i przez to zużywają się jako pierwsze. One generują hałas i sprawiają, że w układzie kierowniczym pojawiają się luzy. Musisz je jednak wymienić w porę…

Zużycie wymiennej końcówki drążka sprawi, że uszkodzenie z czasem przeniesienie się nie tyle na drążek, ile na przegub zamontowany po stronie przekładni kierowniczej. Jako że jest on niewymienny, w tym przypadku trzeba zamontować nowy drążek. Ważne pytanie brzmi: czy wymieniając drążek kierowniczy, zawsze trzeba wymienić też końcówkę? Teoretycznie to zależy od jej stanu. Gdy jest dobry, naprawę można odwlec w czasie. Teoretycznie, bo w praktyce mechanicy zalecają montaż nowego kompletu części.

W sytuacji, w której drążek kierowniczy wymaga wymiany, jego końcówka również jest już w pewnym stopniu zużyta. Skutek jest prosty do przewidzenia. Naprawa polegająca na montażu samego drążka może nie okazać się w pełni skuteczna. Dlatego zawsze zalecam swoim klientom, aby wymieniać drążki w komplecie z końcówkami. Tak, to wiąże się z dodatkowym kosztem zakupu części, ale już jednym kosztem robocizny. To raz. Dwa tylko nowy komplet stanowi gwarancję przywrócenia sterowności auta i pozbycia się hałasów podczas jazdy – powiedział mechanik zatrudniony w sieci Q Service Castrol.

Ceny końcówek drążków kierowniczych i drążków kierowniczych

Koszt wymiany końcówek drążków kierowniczych zaczyna się od zakupu samych części. W przypadku starszych modeli komplet kosztuje od 50 do 140 zł. W nowszych tyle trzeba zapłacić za jedną końcówkę. Jeżeli chodzi o drążki, są na rynku części, których ceny startują od 8 zł za sztukę. Tyle że mówimy o drążkach przeznaczonych do modeli niemalże prehistorycznych. Takie stawki są aktualne w przypadku Alfy Romeo 145, Toyoty Cariny E czy Forda Sierry. W modelach dominujących obecnie na drogach pojedynczy drążek kosztuje zazwyczaj od 60 do 120 czy 130 zł.

Wśród ofert można też znaleźć rekordzistów. Ciekawostka? Finansowo bolesnym hasłem jest Ferrari California. Właściciel auta zapłaci majątek za wymianę drążków kierowniczych. Cena samej części w tym przypadku to 10 tys. zł. Jednej części!

Wymiana drążków kierowniczych zawsze parami?

Na forach internetowych często można znaleźć zapytania dotyczące tego, jak wymienić końcówki drążków kierowniczych lub drążki. Należy robić to pojedynczo czy parami? Szkoły w tym przypadku są dwie.

 • Nie brakuje osób, które są zdania, że końcówkę czy drążek można wymienić tylko po tej stronie, po której część wykazuje objawy zużycia. Dzięki temu koszt naprawy staje się niższy. To raz. Dwa nie trzeba wymontowywać drążka czy końcówki, które jeszcze spełniają wymogi i nadają się do dalszej eksploatacji.
 • Mechanicy na ogół są zdania, że warto pomyśleć o montażu nowych części przy każdym z kół. Koszt wymiany drążków kierowniczych będzie naturalnie wyższy. Tyle że naprawa zostanie wykonana w pełni symetrycznie. Ty tym samym będziesz miał pewność, że układ komunikujący kierownicę z kołami w Twoim aucie jest i będzie sprawny. Argument przemawiający za tą tezą jest jeszcze jeden. „Dobra” część nie wykazuje jeszcze objawów wyeksploatowania, ale jest w pewnym stopniu zużyta. Jej wymiana staje się zatem tylko kwestią czasu. Zlecając montaż nowego kompletu za jednym razem, zmniejszysz ilość wizyt w warsztacie.

Własny garaż czy profesjonalny warsztat? Sprawdź, jak powinna wyglądać wymiana drążka kierowniczego

W sieci możesz znaleźć porady mówiące o tym, że wymiana drążków kierowniczych i wymiana końcówek drążków kierowniczych jest w zasadzie prosta — na tyle, że procedurę możesz wykonać w zaciszu własnego warsztatu. Wystarczy dysponować kilkoma podstawowymi narzędziami, częściami zamiennymi i wolną godziną — pod warunkiem że posiadasz jednocześnie więcej niż podstawową wiedzę mechaniczną. Pamiętaj, że mówimy o wymianie w ramach układu kierowniczego, czyli jednego z ważniejszych układów bezpieczeństwa w Twoim samochodzie. Tu nie ma miejsca na eksperymenty, naukę i oszczędności.

Wymiana końcówek drążków kierowniczych – Opis krok po kroku

Jak wymienić końcówki drążków kierowniczych we własnym garażu? Na opis składają się tak naprawdę trzy elementy.

 1. Musisz poluzować śruby w kole, przy którym zużyła się końcówka, unieść koło na lewarku i odkręcić śruby i zdjąć koło.
 2. Konieczne jest wyczyszczenie przegubu. Możesz do tego celu użyć szczotki drucianej lub np. odrdzewiacza. Ważne, abyś uważnie sprawdził punkt, do którego wkręcona jest końcówka. Możesz zaznaczyć jej ułożenie za pomocą markera lub np. liczyć obroty podczas jej wykręcania.
 3. Wykręcanie końcówki trzeba zacząć od nakrętki kontrującej. Następnie odkręć nakrętkę przy samej końcówce, wybij końcówkę młotkiem i wykręć ją.
 4. W miejsce starej końcówki zamontuj nową, pamiętając jednak o punkcie, do którego trzeba ją wkręcić. Resztę procedury wykonaj w odwrotnej kolejności.

Wykręciłeś końcówkę? Masz zatem świetny dostęp, aby sprawdzić, czy nie jest też konieczna wymiana drążków kierowniczych. Cena zaniedbania w tym przypadku będzie wysoka. Gdy okaże się, że drążek również był zużyty, samochód szybko wróci na warsztat. Jeżeli chodzi o samą procedurę, wymiana wygląda podobnie jak w przypadku końcówki. Tyle że teraz musisz wybić przegub zamontowany po stronie przekładni kierowniczej. Wraz z nim zdemontujesz cały drążek.

Czemu wymiana drążka kierowniczego to zadanie dla mechanika?

Jeżeli wiesz, jak wymienić końcówki drążków kierowniczych, to z pewnością też z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, że podczas procedury może zostać naruszona zbieżność. Skutkiem takiej sytuacji okaże się nie tylko ściąganie samochodu na jedną ze stron. Dużo ważniejsza kwestia jest taka, że przestawiona zbieżność będzie też odpowiadać za krzywe ścieranie opon w Twoim samochodzie czy szybsze zużycie elementów zawieszenia. Dlatego pamiętaj, po wymianie kluczowa jest kontrola i ustawienie zbieżności. Wykonanie procedury nie powinno kosztować więcej niż 100 zł.

Zanim zdecydujesz się na samodzielną wymianę drążka kierowniczego, zastanów się nad dwiema rzeczami. Tak, zestaw potrzebnych narzędzi nie jest skomplikowany. Tylko czy jesteś gotowy np. na scenariusz, w którym mocowanie drążka zapiekło się i nie da się go łatwo odkręcić? To pierwsza z przeszkód. Druga dotyczy zbieżności. Można liczyć obroty śrub, ale badanie zbieżności po naprawie należy wykonać zawsze. Urządzenia dedykowanego tej czynności we własnym garażu nie posiadasz już z pewnością. Do mechanika tak czy tak będziesz musiał zatem trafić – powiedział mechanik zatrudniony w sieci Q Service Castrol.

Na koniec pamiętaj o jeszcze jednej rzeczy. Koszt wymiany końcówek drążków kierowniczych czy samych drążków w profesjonalnym warsztacie nie jest wysoki. W przypadku końcówki mechanik policzy od 50 do 80 zł za sztukę. Montaż nowych drążków jest nieco droższy. W tym przypadku cenniki stosowane w warsztatach startują od jakiś 70 do 80 zł za sztukę.

Nie zwlekaj! Wymiana drążków kierowniczych jest ważna

W czystej teorii wymiana drążka kierowniczego jest dość prosta. Opis procedury zresztą znajdziesz powyżej. Niestety po rozmontowaniu części we własnym garażu możesz się zorientować, że pojawił się problem, którego nie potrafisz rozwiązać – np. nie posiadasz koniecznej wiedzy mechanicznej albo brakuje Ci narzędzi. Taki przypadek oznacza więcej niż kłopot. Bo samochodem z rozłączoną przekładnią kierowniczą nie pojedziesz do warsztatu. Zostaje Ci zatem wezwanie mechanika na miejsce. Taka usługa z pewnością nie będzie tania…

Właśnie dlatego, jeżeli nie masz wiedzy mechanicznej, nie oszczędzaj. Koszt wymiany drążków kierowniczych w profesjonalnym warsztacie nie jest wygórowany. Mechanik zrobi to szybko i pewnie. Ty natomiast będziesz się mógł cieszyć sprawnym układem kierowniczym i sprawnym autem. Zastanawiasz się gdzie znaleźć profesjonalnego mechanika? Odpowiedź może być jedna. Tą jest sieć Q Service Castrol.

Znajdź warsztat w swojej okolicy: