Czy Twój akumulator jest gotowy na wakacje?

Najpierw sprawdź akumulator - potem zrób sobie przerwę od codzienności.
Ikona zegarka 4 min czytania

Rozładowany akumulator jest jednym z najczęstszych problemów, jakie spotykają kierowców. Faktem jest, że akumulator zawodzi on nie tylko zimą, ale bardzo często odmawia posłuszeństwa w trakcie lata, kiedy temperatury na zewnątrz są wysokie. Z powodu ostatniej, łagodnej zimy, wiele słabych akumulatorów nadal działa. Wskazane jest zatem, aby zbadać stan swojego akumulatora przed planowanym wyjazdem na urlop.

 

Akumulatory dużo szybciej zużywają się latem niż zimą

  • Cykl życia akumulatora samochodowego zależy od wielu czynników, m.in. temperatury, w której pracuje. Optymalna temperatura dla akumulatorów to +20 °C. Jeśli temperatury panujące na zewnątrz są wyraźnie wyższe, przyspiesza to korozję akumulatora oraz zachodzące w nim reakcje elektrochemiczne. To z kolei sprawia, że akumulator rozładowuje się znacznie szybciej.

Podczas wakacji Twój akumulator musi radzić sobie z większym obciążeniem

  • Lato i wakacje to czas podróży. To także okres, kiedy większość kierowców maksymalnie wykorzystuje klimatyzację w autach. Również dodatkowe urządzenia zasilane prądem, takie jak GPS, ekrany urządzeń nawigacyjnych czy też urządzeń służących rozrywce, to dodatkowe obciążenie dla Twojego akumulatora. Przy niewielkich prędkościach, kiedy silnik nie generuje znacznej ilości energii, alternator może nie radzić sobie z takim zapotrzebowaniem na prąd. To właśnie wtedy potrzebna jest pomoc akumulatora, który zasila samochód oraz dodatkowe akcesoria.
  • Dlatego podczas wakacyjnej podróży lud weekendowego wyjazdu pamiętajmy o racjonalnym gospodarowaniu energią. Intensywny pobór prądu i wysoka temperatura powietrza powodują szybszy spadek mocy akumulatora. Warto pamiętać, że każde niepoprawnie działające urządzenie dodatkowe może spowodować awarię bezpiecznika. Dlatego, podłączając elektroniczne gadżety i dodatkowe wyposażenie, trzeba skontrolować ich sprawność i zadbać o ich odpowiednią jakość. To samo dotyczy instalacji elektrycznej. Niepoprawnie działające światło czy drobne zwarcie w instalacji mogą powodować znaczny ubytek prądu.

Ważna profilaktyka

  • W trosce o własne bezpieczeństwo i spokojny odpoczynek w czasie urlopu warto przed wyjazdem przeprowadzić kontrolę stanu akumulatora. Taka kontrola zajmie kilka minut. Pozwala się dowiedzieć nie tylko w jakim stanie jest bateria, ale również czy w aucie nie występują problemy wpływające na jej ładowanie. Dzięki takiej kontroli kierowca ma gwarancję że bezpiecznie dojedzie do celu. I ma pewność, że nie przegapi momentu, gdy jego akumulator będzie nadawał się już do wymiany.

Jeśli mój akumulator jest zużyty i wymaga wymiany na nowy, czy mogę to zrobić samodzielnie?

  • Jeszcze kilka lat temu wymiana akumulatora nie stanowiła problemu i można jej było dokonać samodzielnie. Jednak obecnie układy elektryczne w pojazdach obsługują coraz więcej technologii zapewniających komfort, rozrywkę oraz ekologiczne rozwiązania typu Start-Stop. Często zdarza się, że do poprawnej wymiany akumulatora potrzeba nie tylko specjalistycznych narzędzi, ale również sporej wiedzy.
  • Chcąc uniknąć kłopotów podczas wymiany akumulatora, zawsze lepiej jest skorzystać z usług warsztatu samochodowego lub autoryzowanej stacji obsługi. Wykwalifikowany mechanik i specjalista ds. akumulatorów z pewnością będzie wiedział, który akumulator najlepiej pasuje do danego samochodu
Wymiana akumulatora to obecnie znacznie bardziej skomplikowana sprawa niż kiedyś. Wymianę akumulatora
należy zlecić autoryzowanemu warsztatowi.

Do najczęstszych czynników, które znacznie wpływają na niewłaściwy stan akumulatora zaliczamy:

  • dłuższe przerwy w korzystaniu z pojazdu – nieregularne użytkowanie pojazdu. W zależności od temperatury otoczenia i wieku akumulatora, proces samorozładowania może doprowadzić do całkowitego rozładowania akumulatora w ciągu kilku tygodni
  • jazda na krótkich odcinkach – przejeżdżanie krótkich odległości sprawia, że akumulator nie ma wystarczająco dużo czasu na naładowanie się.
  • skrajne temperatury (zarówno wysokie jak i niskie)
  • nieodpowiedni dobór akumulatora do pojazdu
  • niewłaściwa eksploatacja