Dezynfekcja samochodu

Jak zabezpieczyć auto przed koronawirusem?
Ikona zegarka 4 min czytania
Zapobieganie rozprzestrzenianiu koronawirusa to przede wszystkim przeciwdziałanie i odpowiednia higiena. Dużo czasu spędzamy w samochodach. Jak w takim razie zadbać o samochód w czasie koronawirusa?

W czasie pandemii koronawirusa najważniejsze jest, aby nie panikować i rozsądnie podejść do przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa. Co trzeba zrobić, aby zminimalizować ryzyko zarażenia siebie lub nieświadomego przeniesienia wirusa na kolejne osoby? Podstawowe zalecenia są proste – należy unikać skupisk ludzki, ograniczyć kontakty z innymi osobami oraz zwiększyć dbałość o higienę własną oraz najbliższego otoczenia.

Wśród zaleceń znalazła się także akcja #zostańwdomu, ale jeżeli już trzeba wyjść – należy unikać komunikacji zbiorowej. A to najczęściej oznacza korzystanie z samochodu. Trzeba w takim przypadku poświęcić szczególną uwagę utrzymaniu czystości w samochodzie własnym lub służbowym.

Poza dokładnym i częstym myciem rąk, należy także dezynfekować miejsca, które w samochodzie dotykane są najczęściej. Takie jak:

 • Klamki w drzwiach i klapie bagażnika
 • Kierownica
 • Deska rozdzielcza
 • Manetki kierunkowskazów, wycieraczek, tempomatu
 • Drążek zmiany biegów
 • Przełączniki świateł, klimatyzacji, szyb, radia itp.
 • Pasy bezpieczeństwa

Elementy wyposażenia wnętrza samochodu często wykonane są z delikatnych materiałów, dlatego nie należy odkażać ich płynami opartymi na silnym alkoholu (które świetnie radzą sobie z dezynfekcją rąk).

Najlepszym rozwiązaniem do wyeliminowania koronawirusa z powierzchni wnętrza auta są specjalistyczne akcesoria chemiczne przeznaczone do utrzymania czystości w samochodzie. Najpopularniejsze są nawilżane chusteczki do pielęgnacji wnętrza pojazdu. Warto także sięgnąć po coś więcej – na przykład po środki do profesjonalnej dezynfekcji kabiny. Występują one zarówno w formie sprayu, jak i nieszkodliwego płynu lub mleczka. Wybrany środek należy nanieść na suchy ręcznik lub szmatkę, a następnie dokładnie wyczyścić każdy element.

Samochód warto sprzątać regularnie – to właśnie w tym wnętrzu często spędza się sporą część dnia codziennego. W okresie zwiększonego ryzyka przenoszenia wirusa warto poświęcić kilkadziesiąt minut na skrupulatne wyczyszczenie kabiny, ale należy także wyposażyć się w środki do bieżącego, częstego dezynfekowania elementów dotykanych przez kierowcę lub pasażerów. Skutecznym sposobem na dezynfekcję samochodu jest także proces ozonowania. Ozon nie pozwala przeżyć bakteriom i wirusom, usuwa także nieprzyjemne zapachy.

Higiena wewnątrz auta to nie wszystko. Nie można zapomnieć utrzymaniu standardów czystości także przy typowych czynnościach związanych z użytkowaniem samochodu, jak:

 • Tankowanie – korzystanie z pistoletu, wizyta na stacji, dotykanie klamek i czytników kart płatniczych
 • Korzystanie z odkurzacza
 • Korzystanie z kompresora
 • Myjnia ręczna – dotykanie lancy i panelu
 • Myjnia automatyczna – dotykanie panelu startowego
 • Korzystanie z automatów do otwierania szlabanów na parkingach i autostradach

Aby zabezpieczyć się przed rozprzestrzenianiem koronawirusa, przy powyższych czynnościach warto skorzystać z rękawiczek jednorazowych. Rękawiczki foliowe znajdują się na większości stacji benzynowych, chociaż nie zaszkodzi wozić ze sobą opakowanie rękawiczek lateksowych. Ważne jest jednak, aby po wizycie na stacji czy myjni, rękawiczki wyrzucić jeszcze przed wejściem do samochodu – nikt nie chce przecież zabrać wirusa ze sobą. Na stacjach benzynowych należy pamiętać o zachowaniu odległości 1,5 metra od innych osób. Można także korzystać z opcji płatności bezobsługowej przy dystrybutorze lub z aplikacji.

Czas spędzony na #zostańwdomu można także wykorzystać na zadbanie o samochód – być może to dobry moment na serwis klimatyzacji (i pozbycie się drobnoustrojów w układzie), ale także przegląd auta wraz z wymianą filtrów – w tym filtra kabinowego.

Higiena i ograniczenie kontaktów przede wszystkim!

Nasze warsztaty pracują przestrzegając zasad bezpieczeństwa.
Umów się na bezkontaktową obsługę i przekazanie auta.

Zespół Q Service Castrol