Każdy kierowca chce, by silnik w jego samochodzie nigdy go nie zawiódł. Dlatego o jednostkę napędową trzeba zawsze odpowiednio dbać. Jednym z najważniejszych aspektów tej ochrony jest zapewnienie właściwego oleju silnikowego.
Olej ma za zadanie zabezpieczenie części przed zużyciem oraz usuwanie zanieczyszczenia eksploatacyjnych. Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów olejów. Różnice polegają na cenie, jakości i oczywiście parametrach. Jest kilka wyznaczników, na które warto zwrócić szczególną uwagę podczas wymiany. Wszystko po to, by uchronić silnik przed kosztownymi pomyłkami.
Pierwszym podziałem jest lepkość. Klasyfikacja opisuje zachowanie oleju ze względu na temperatury. SAE czyli Stowarzyszenie Inżynierów Motoryzacji wprowadziło specjalny podział. Kluczowa jest w nim literka W, przed nią i po niej znajdują się liczby. Przed literą odczytamy lepkość zimową z podziałem na sześć klas – OW, 5W, 10W, 15W, 20W i 25W. Im niższa liczba tym większa płynność oleju podczas mrozu. Za literką znajduje się podział letni – 8, 12, 16, 20, 30, 40, 50, 60. Wyższa liczba oznacza, że wyższa może być temperatura, podczas której olej nie traci właściwości. Obecnie popularne są oleje wielosezonowe, wśród najpopularniejszych są 5W-40. Takie płyny dostosowane są do pracy w niskich i wysokich temperaturach.
Amerykański Instytut Naftowy (API) wprowadził podział ze względu na jakość oleju. Dwuliterowe oznaczenie określa rodzaj silnika do jakiego olej jest przeznaczony (pierwsza litera) API dzieli oleje na przeznaczone do silników benzynowych (S) oraz Diesla (C). Druga litera oznacza normę płynu. Im dalsza litera alfabetu tym wyższej klasy jest olej. Np. olej o normie SH będzie lepszy niż olej SG. Wśród olejów do Diesla w kodzie klasy występuje także cyfra oznaczająca kolejną normę. Przy wyborze oleju należy się stosować do wytycznych producentów.
Kolejna klasyfikacja podobnie jak API odnosi się do jakości. Podział ACEA (Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodowych) obejmuje trzy główne kategorie: A oznacza samochody benzynowe, B silniki Diesla, a C stosuje się w silnikach z filtrami DPF, wymagających olejów niskopopiołowych. Literom towarzyszą cyfry, które im są wyższe, tym lepsza jakość oleju.
Poza tymi klasyfikacjami istnieją jeszcze normy producentów ukryte pod takimi kodami jak Renault RN0700, czy VW 502 00. Gdy wiemy jaka norma oleju jest wymagana w silniku naszego samochodu wybór jest bardzo prosty. Takiej informacji należy szukać w instrukcji obsługi.
Etykiety olejów nie należą do najłatwiejszych pod kątem odczytu. Najważniejsza jest znajomość swojego samochodu i jego silnika. Pozwala ona na łatwy i odpowiedni wybór. Przedstawione podziały na lekkość (SAE) i jakość (ACEA i API) pomogą jednak łatwiej rozszyfrowywać olejowy kod.
Eksperci Q Service Castrol to zespół doświadczonych fachowców: dziennikarzy motoryzacyjnych, inżynierów i mechaników. Razem opisują współczesną i sentymentalną motoryzację, odkrywają dla Was tajemnice techniki, budowy pojazdów, ich serwisowania i pielęgnacji.