Jak nie przegrzać silnika w upały

Jak chronić samochód w gorące dni
Ikona zegarka 3 min czytania
Uff, jak gorąco! Wakacyjne upały mogą dać się we znaki nie tylko właścicielom aut, lecz także samym pojazdom. Na szczęście przegrzewanie jednostki napędowej to problem, którego można uniknąć.

Kłopoty z temperaturą silnika nie do końca są związane z panującymi warunkami pogodowymi. Samochody konstruuje się bowiem tak, by mogły one poradzić sobie nawet z największymi upałami. Gorzej jednak, gdy auto nie jest całkiem sprawne – wówczas mogą pojawić się problemy. Prawidłowo działający i pełny układ chłodniczy to podstawa w upalne lato. Pierwszą przyczyną pojawienia się problemów może być niewłaściwe ciśnienie, jakie panuje w jego wnętrzu. Wystarczy nawet niewielka dziura… W ciepłe dni ubytek płynu chłodniczego może sprawić niemiłą niespodziankę. Warto pamiętać, że płyn można uzupełnić dopiero po ostygnięciu silnika. Wlewanie go do gorącego silnika może się skończyć nawet pęknięciem głowicy.

Warto kontrolować

Nawet gdy jesteśmy pewni, że układ jest w pełni sprawny, w trakcie upałów warto częściej kontrolować poziom dostępnego płynu, tak by jego poziom był nieco bliżej miarki z oznaczeniem maksimum niż w chłodniejsze dni. Gdy decydujemy się na zakup płynu chłodzącego, powinniśmy dokonać odpowiedniego wyboru. Obecnie w sprzedaży są środki dla starszych układów (IAT) oraz tych bardziej nowoczesnych (OAT, HOAT, POAT). Innym zalecanym krokiem kontrolnym jest sprawdzanie przewodów układu chłodzenia i wentylatora. 

Wskazówka na czerwonym polu

Niektóre usterki związane z przegrzewaniem silnika można naprawić samodzielnie. Bywają jednak takie, które wymagają wizyty u mechanika. Do takich awarii należą: zatkana chłodnica, popsuty termostat, pompa wody czy silnik wentylatora, a także uszkodzone sprzęgło wentylatora. 

Co zrobić, gdy zobaczymy parę unoszącą się spod maski? Najlepiej zjechać z drogi i wyłączyć silnik. Zanim jednak otworzymy maskę, musimy odczekać kilkanaście minut, aby się nie poparzyć (można włączyć ogrzewanie kabiny na maksimum, by w ten sposób odprowadzić ciepło z komory silnika). Jeżeli po krótkiej chwili uda nam się zlokalizować wyciek, możemy spróbować zakleić to miejsce mocną taśmą. Przed powrotem na trasę obowiązkowo należy uzupełnić brakujący płyn. A po dojechaniu do celu wymienić uszkodzony element w serwisie.

Pamiętaj o oleju

Nie tylko płyn chłodniczy zapewnia chłodzenie silnika. Takie same właściwości ma też olej – dlatego tak ważne jest, by był on wymieniany we właściwych interwałach czasowych. Upał daje się we znaki również innym systemom w samochodach – akumulatory w wysokich temperaturach rozładowują się szybciej, a przy wyższych temperaturach nawierzchni nawet letnie opony mogą mieć problemy i mocno się zużywać. Upał to także duże obciążenie dla nas – kierowców. W taką pogodę może obniżać się nasza koncentracja, a czas reakcji – wydłużać. Warto o tym pamiętać podczas wakacyjnej podróży.