Jak zapobiegać rozładowaniu akumulatora

Nowoczesne akumulatory samochodowe są niezawodne i mają większa moc, ale jednocześnie wzrasta liczba odbiorników elektrycznych w samochodach.
Ikona zegarka 3 min czytania

Nowoczesne akumulatory samochodowe są niezawodne i mają większa moc, ale jednocześnie wzrasta liczba odbiorników elektrycznych w samochodach. Do lat 80. ubiegłego wieku częstą przyczyną awarii samochodów były uszkodzone opony lub awarie mechaniczne. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat to awarie akumulatorów zajmują pierwszą pozycję, jeśli chodzi o przyczyny nagłej niesprawności pojazdów. Jest to spowodowane nieodpowiednim postępowaniem z akumulatorem lub tym, że nie został wymieniony w odpowiednim czasie. Dlatego warto pamiętać, że tylko odpowiednie postępowanie z akumulatorem zapewnia mobilność i bezpieczeństwo kierowcy.

Poziom naładowania

Niezależnie od rodzaju akumulatora rozruchowego zawsze należy monitorować poziom naładowania, aby zachować jak największą pojemność. Odpowiednie ładowanie akumulatora może znacząco przedłużyć jego żywotność.

  • Jeśli pojazd stoi przez dłuższy czas, stosując odpowiedni prostownik możemy zapobiec spadkowi napięcia i szkodliwemu dla akumulatora całkowitemu rozładowaniu. Dobre prostowniki wykrywają pojemność ładowania akumulatora i automatycznie sterują prądem ładowania. Jeśli pojazd jest użytkowany sporadycznie, wówczas ładowanie akumulatora w odstępach około dwóch miesięcy pozwoli zachować jego parametry i wydłuży żywotność.
  • Użytkowanie pojazdu na krótkich trasach stanowi duże obciążenie dla akumulatora rozruchowego, szczególnie zimą. W zimowych temperaturach parametry akumulatorów są tymczasowo  ograniczone ze względu na wolniejsze reakcje chemiczne, a alternator nie jest w stanie zapewnić wystarczającego naładowania akumulatora podczas krótkiej podróży. Właśnie dlatego tak ważne jest regularne sprawdzanie poziomu naładowania akumulatora samochodowego. Prosty test świateł da nam przybliżone pojęcie na temat stanu naładowania. Jeśli światła szybko tracą moc po wyłączeniu zapłonu, oznacza to, że należy jak najszybciej naładować akumulator. Najlepiej jednak regularnie przeprowadzać kontrolę poziomu naładowania w serwisie.

Bezpieczeństwo ważniejsze od oszczędności

Rezygnacja z korzystania z odbiorników takich, jak podgrzewane siedzenia czy kierownica, zmniejsza zużycie paliwa i obciążenie akumulatora. Jeśli korzystanie z nich nie jest niezbędne, w miarę możliwości należy wyłączać elektryczne podzespoły pojazdu podnoszące komfort jazdy. W ten sposób można poprawić gospodarkę energią w pojeździe i zwiększyć ilość energii dostępnej dla ładowania akumulatora.

  • Korzystanie z układów zwiększających bezpieczeństwo na drodze należy traktować priorytetowo, należy używać świateł mijania, a elektroniczne systemy wspomagające kierowcę powinny zawsze być aktywne. Podczas dłuższych podróży akumulator ładuje się szybko, nawet jeśli pojazd porusza się z dużą prędkością. Nawet przy 2000 obr./min alternator przekazuje akumulatorowi dwie trzecie swojej maksymalnej energii.

Zachowanie czystości przy montażu akumulatora

  • Zachowanie czystości przy montażu akumulatora pomaga w zminimalizowaniu zjawiska samorozładowania, ponieważ obecność wilgoci i brudu w okolicy biegunów akumulatora może prowadzić do powstawania prądu upływowego. Oczyszczenie biegunów i złączy ze śladów korozji minimalizuje opór kontaktowy, poprawiając parametry ładowania i moc prądu rozruchu.