Kiedy zmienić opony na letnie

Czy wiesz, kiedy najlepiej zmienić opony na letnie? Sprawdź i przekonaj się, kiedy najlepiej wymienić opony na letnie.
Ikona zegarka 4 min czytania

Coraz dłuższe i cieplejsze dni podpowiadają, że czas przymierzać się do wymiany opon z zimowych na letnie. Czy warto się spieszyć? A czy w ogóle jest potrzeba zmiany, skoro przepisy tego nie wymagają?

Odpowiadając krótko i konkretnie – nie, spieszyć się nie warto, chcąc uniknąć kolejek w szczycie sezonu wymiany, lepiej zaplanować ją na „po wszystkich”, a nie „przed wszystkimi”. A na pytanie, czy zmiana jest potrzebna, krótka odpowiedź brzmi: „tak, ale nie zawsze”. Ale po kolei.

Dlaczego zaleca się sezonową wymianę opon?

Wynika to z różnic w warunkach pogodowych w naszej szerokości geograficznej. Skrajnie różne temperatury i warunki drogowe panujące latem i zimą sprawiają, że jeden komplet opon nie zapewni optymalnej przyczepności.

Opony letnie mają zapewnić najlepsze parametry głównie podczas szybkiej jazdy po suchym i mokrym asfalcie, nawet w gorące dni. Dlatego wykonane są z twardszej mieszanki i gwarantują wyższą sztywność ogumienia w wysokich temperaturach, lepszą przyczepność i bardziej pewne prowadzenie. Zimą taka opona będzie zbyt twarda, a kształt bieżnika nie pozwoli na sprawne pokonanie błota pośniegowego, o śniegu czy lodzie nie wspominając.

To może jeździć na zimówkach cały rok?

Opony zimowe zaleca się na niskie temperatury, śnieg, lód i błoto pośniegowe. Mają optymalny dla tych warunków kształt bieżnika, są przygotowane z mieszanki krzemionki, kauczuku naturalnego oraz olejów roślinnych, która zapewnia elastyczność, a co za tym idzie – lepszą przyczepność podczas jazdy w niskich temperaturach. W oponie zimowej bieżnik ma gęstą siatkę i tzw. lamele – głębokie nacięcia, które ułatwiają pokonanie śnieżnej nawierzchni. Latem taka opona będzie się szybciej nagrzewać i szybciej zużywać – miękka mieszanka w wysokiej temperaturze będzie bardziej podatna na ścieranie. Co więcej, według badań niemieckiego ADAC przywoływanych przez Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego, latem droga hamowania z prędkości 100 km/h na oponach zimowych może być o nawet 16 metrów dłuższa niż w przypadku opon letnich!

Po co w takim razie przygotowano opony całoroczne?

Produkt ten, łączący zalety obu rodzajów ogumienia, stanowi swego rodzaju kompromis – zimą poradzi sobie znacznie lepiej niż opona letnia, a latem będzie działał lepiej niż opona zimowa. Jednak w testach porównawczych opony całoroczne zwykle muszą uznać przewagę opon sezonowych. Będą dobrym wyborem dla tych, którzy posiadają samochody o niewielkiej mocy, preferują spokojny styl jazdy, jeżdżą niewiele i z samochodu korzystają głównie w ruchu miejskim.

Kiedy w takim razie zmienić opony na letnie?

Podręcznikowo mówi się o barierze wyznaczonej przez średniodobową temperaturę na poziomie 7 stopni Celsjusza. Jeśli ta średnia jest niższa – pozostajemy przy oponach zimowych, jeśli wyższa – można myśleć o zmianie na opony letnie. Warto tu jednak uwzględnić swój tryb życia – jeśli średnia dobowa temperatura przekracza już 7 stopni, ale jeździmy autem głównie wczesnym rankiem i późnym wieczorem, gdy temperatura wciąż oscyluje w okolicach 0 stopni Celsjusza, z wymianą lepiej się jeszcze wstrzymać.

wymiana opon

Ogólnie zasada jest taka, że opony letnie lepiej założyć później niż za wcześnie. Niektórzy robią to już pod koniec lutego czy na samym początku marca – by potem uniknąć kolejek u wulkanizatora. Trzeba jednak pamiętać, że w marcu jak w garncu, a kwiecień-plecień, więc wciąż mogą się trafić zimne dni, a nawet opady śniegu. Z punktu widzenia bezpieczeństwa lepiej przejeździć kolejny tydzień czy dwa na zimowych oponach w cieplejsze dni, niż ryzykować jazdę na oponach letnich w śniegu. Oponie zimowej przy temperaturze 10 czy 15 stopni Celsjusza nic się nie stanie, a letnia w minusowej temperaturze albo na śniegu lub lodzie może stwarzać problemy. A w razie kolizji w takich warunkach ubezpieczyciel może próbować wskazać na rażące zaniedbanie w postaci nieodpowiedniego dostosowania pojazdu do warunków jazdy jako przyczynę odstąpienia od wypłaty odszkodowania. A to już kłopot.

Zawsze można natomiast obserwować długoterminowe prognozy pogody i zarezerwować sobie termin wymiany opon nawet ze sporym wyprzedzeniem w jednym z punktów usługowych sieci Q Service Castrol. W ten sposób zagwarantujemy sobie profesjonalną wymianę w dogodnym dla siebie terminie.