Wybór płynu chłodniczego- wpływ na trwałość silnika

Tajemnice płynów chłodniczych
Ikona zegarka 4 min czytania
Od sprawności układu chłodniczego zależy trwałość i sprawne działanie silnika, dlatego chcąc utrzymać jednostkę napędową w dobrym stanie należy przestrzegać interwałów wymiany płynu chłodniczego. Gdy nadchodzi ten moment pojawia się dylemat: który płyn wybrać?

W sprzedaży jest kilka rodzajów płynów do chłodnicy. Już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że wiele z nich różni się kolorami. Czy barwa ma znaczenie? Zdania są podzielone. My jesteśmy pewni: istotne są oznaczenia na etykiecie, czyli rodzaj płynu. Najpierw jednak trochę teorii.

Składniki płynu/baza

W zdecydowanej większości płyny chłodnicze składają się z dwóch podstawowych składników: glikolu etylowego i wody. W niektórych zamiast glikolu etylowego używa się glikolu propylenowego i wody. Obydwa płyny mają podobne właściwości i parametry pracy, ale ten drugi jest dużo mniej toksyczny dla środowiska. Niestety, jest także znacznie droższy…

Dodatki

Do bazy płynu chłodniczego aplikowane są różne dodatki. Przede wszystkim znajdziemy tam substancje zapobiegające spienianiu oraz inhibitory korozji. A także elementy tworzące warstwę ochronną dla gumy i tworzyw sztucznych. Pochodzenie dodatków stanowi o klasyfikacji płynów chłodniczych.

Klasyfikacja płynów chłodniczych

Rozróżniamy trzy rodzaje płynów chłodniczych. Mają wspólną bazę, czyli glikol z wodą oraz dodatki – to one decydują o klasyfikacji płynu:

– IAT

To najstarsza technologia, w której dodatki opierają się na solach nieorganicznych. Podstawowym dodatkiem są krzemiany, które tworzą skuteczną warstwę ochronną. Niestety, w kanalikach układu chłodzenia przepływający płyn odrywał powstałe osady i układ się zapychał. Płyny IAT tracą swoje właściwości już po dwóch latach i źle się spisują w autach z aluminiowymi chłodnicami (średnio od połowy lat 90’).

– OAT

Nieco nowszą technologią są płyny oznaczone OAT. Sole nieorganiczne zastąpiono w nich organicznymi. Dzięki temu tworzą cieńsze warstwy ochronne. Ponadto warstwa ochronna lepiej oddaje ciepło. Doskonale współpracują z aluminium, a ich trwałość wynosi 5 lat.

– HOAT

W dużym uproszczeniu to płyn łączący technologię IAT oraz OAT – uznawane za uniwersalne, posiadają dodatki zarówno organiczne jak i nieorganiczne. Ich trwałość wynosi około 5 lat.

Barwy płynów

Kolor płynów chłodniczych w żaden sposób nie jest związany ze specyfiką produktu, dlatego podczas zakupu nie możemy sugerować się jego barwą. Barwy są nadawane w różny sposób przez różnych producentów głównie po to, aby nie doprowadzić do przypadkowego spożycia lub żeby łatwiej zlokalizować wyciek płynu z układu.

Nie ma przeciwwskazań co do mieszania płynów o różnej barwie, ale wykonanych w tej samej technologii. Awaryjnie, możemy dolać płynu IAT do OAT. Nie będzie to skutkowało usterką, czy uszkodzeniem układu, ale pogorszy parametry czynnika chłodzącego. Dlatego doraźnie, nie mając pewności jaki płyn znajduje się w naszym układzie, jego ewentualne niedobory należy uzupełniać płynem HOAT.

Podczas zakupu warto zwrócić uwagę, czy kupujemy koncentrat czy gotowy płyn. Nie wolno układu chłodzenia zalewać czystym koncentratem.

Interwał, jakie normy?

Produkty oznaczone PN-C40007:2000 to pewność, że kupujemy płyn chłodniczy spełniający wymagania producentów aut. Wymiana płynu w nowoczesnych autach jest zalecana najczęściej co 5 lat lub 200 – 250 tysięcy kilometrów. Sugerujemy ją skrócić do 3-4 lat, dlaczego?

Podczas wymiany pewna ilość starego płynu pozostaje w układzie (nagrzewnica, przewody, termostat). Po zalaniu miesza się z nowym płynem, pogarszając parametry czynnika chłodzącego.