Nie daj się zaskoczyć zimie! Sprawdź swój akumulator

Sprawdzenie stanu akumulatora samochodowego jest w tym roku szczególnie ważne. Ten rok jest wyjątkowy dla nas wszystkich
Ikona zegarka 3 min czytania

Sprawdzenie stanu akumulatora samochodowego jest w tym roku szczególnie ważne. Ten rok jest wyjątkowy dla nas wszystkich. Po tygodniach przestoju w eksploatacji samochodów, do którego przyczyniła się pandemia Covid-19, dla wielu z nas, stanowią one obecnie główny środek transportu. Niezależnie od tego czy podróżujemy do pracy, jeździmy na zakupy czy w odwiedziny do przyjaciół i rodziny, samochód zapewnia „bezpieczną przestrzeń” z dala od tłumów typowych dla transportu publicznego. Dlatego możliwość niezawodnego uruchomienia pojazdu jest teraz niezwykle ważna.

Niesprawny akumulator – główna przyczyna awarii pojazdów

Według badania rynkowego przeprowadzonego przez firmę Clarios jeszcze przed pandemią, 34% akumulatorów sprawdzanych w warsztatach w całej Europie było w złym stanie technicznym i nadawało się do wymiany.

  • Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest średni wiek europejskich aut. Według najnowszych badań SAMAR, w Polsce wynosi on 15 lat. W wielu samochodach akumulator nigdy nie był wymieniany lub wymiana miała miejsce kilka lat temu. Niesprawne akumulatory były przyczyną około 42% wszystkich awarii samochodów na drodze w zeszłym roku. Sytuację pogarsza fakt, że w tym roku wiele osób odłożyło plany zakupu nowego samochodu ze względu na niepewną sytuację gospodarczą.

Dlatego warto umówić się w warsztacie na sprawdzenie stanu akumulatora aby unknąć zaskakujących sytuacji spowodowanych niespodziewaną awarią samochodu.

Wiele czynników stanowiło w poprzednich miesiącach obciążenie dla akumulatora. W przypadku nagłego spadku temperatury może to prowadzić do awarii. Wykres: Clarios

Krótkie podróże i niskie temperatury osłabiają akumulator

Ograniczenie przemieszczania się w związku z pandemią Covid-19 miało wyjątkowo negatywny wpływ na stan akumulatorów, zwłaszcza tych starszych.

Gdy pojazdy nie były używane, wiele układów elektrycznych, takich jak system alarmu czy system bezkluczykowego dostępu, pozostawało w ciągłym trybie gotowości, co skutkowało rozładowywaniem się akumulatora. Dodatkowym czynnikiem były wysokie temperatury latem. Doprowadzały one do samorozładowania akumulatora, które skraca jego żywotność.  

  • Wiele osób unika obecnie transportu publicznego i ze względów bezpieczeństwa korzysta z samochodu – niestety głównie na krótkich trasach. To również negatywnie wpływa na akumulator, ponieważ po uruchomieniu silnika nie ma on czasu na pełne naładowanie. Kiedy wydajność akumulatora spada zimą z powodu niskiej temperatury, a uruchomienie silnika wymaga pobrania większej ilości energii, dla tych starszych lub zużytych akumulatorów, często jest to zbyt duże obciążenie. I niestety często taka historia kończy się długim oczekiwaniem na drodze w ujemnych temperaturach na przybycie pomocy drogowej. 
  • Każdy, kto chce bezpiecznie „przetrwać” zimę, powinien oddać swój akumulator w ręce specjalistów i podczas wizyty w warsztacie poprosić o sprawdzenie jego stanu. 

Clarios wspiera warsztaty i swoich klientów w całej Europie w ramach programu Testowania Akumulatorów VARTA, który oferuje kierowcom bezpłatne sprawdzenie stanu akumulatora. Właściciele pojazdów mogą łatwo znaleźć najbliższego partnera VARTA za pomocą wyszukiwarki dostępnej pod adresem https://www.varta-automotive.pl/pl-pl.

Test akumulatora przed zimą jest w tym roku szczególnie ważny – najlepiej wykonać go w specjalistycznym warsztacie.

Zdjęcie: Getty Images