Nie trać energii!

Nie pozwól by zawiódł Cię akumulator!
Ikona zegarka 5 min czytania
Wraz z zimą dla wielu kierowców nadchodzą coraz trudniejsze poranki. Niskie temperatury to trudna próba dla samochodowych akumulatorów – szczególnie w starszych autach. Podpowiadamy więc, jak o nie najlepiej zadbać.

Chyba każdy kierowca czuł zimą ten niepokój – odpali czy nie odpali? Problemów z rozładowanym akumulatorem można jednak dość łatwo uniknąć, właściwie o niego dbając. Producenci zapewniają, że bateria może działać nawet do sześciu lat – aby jednak w pełni wykorzystać jej żywotność, trzeba pamiętać o przestrzeganiu wszystkich zaleceń.

Długie ładowanie

Przede wszystkim należy dbać, by akumulator był naładowany. Zasada jest prosta: im więcej jeździsz, tym łatwiej to osiągnąć. Podczas jazdy silnik napędza alternator, który nie tylko działa jak prądnica zasilająca wszystkie urządzenia elektryczne, ale też pełni rolę prostownika, ładującego akumulator. Im dłuższa trasa, tym ładowanie jest pełniejsze. Trzeba jednak pamiętać, że we współczesnych autach jest cała masa różnych odbiorników elektrycznych, przez co alternator czasem nie nadąża z doładowywaniem. Znakiem, że coś jest nie tak, jest spadek napięcia na klemach akumulatora poniżej 12,5 V. Warto pamiętać o sprawdzaniu tego poziomu zwłaszcza w samochodach, które większość czasu spędzają na postoju. 

W serwisie Q Service Castrol można sprawdzić poziom napięcia na biegunach akumulatora czy poziom elektrolitu w baterii (fot. Q Service Castrol).

Nie rozładowywać

Najgorszym, co może spotkać akumulator w naszym samochodzie, jest jego pełne rozładowanie. To może skończyć się nawet jego uszkodzeniem. Aby tego uniknąć, warto znać kilka zasad. Po pierwsze, czystość. Co jakiś czas należy zerknąć na akumulator i przeczyścić go z brudu – zanieczyszczenia na biegunach baterii mogą powodować jej rozładowywanie. Druga kwestia to marnowanie energii – należy tego unikać. Na przykład przy rozruchu silnika wciśnięte sprzęgło pozwala nam zaoszczędzić energię. Zbyt długie kręcenie rozrusznikiem – to niepotrzebne obciążenie akumulatora, które może spowodować niepożądane problemy. No i po trzecie – nie zostawiać włączonych urządzeń pobierających prąd – radia na postoju, nie mówiąc już o pozostawionych na noc włączonych światłach… W starszych samochodach przed uruchomieniem silnika warto wstrzymać się przed włączeniem wszystkich odbiorników prądu. 

Odpalanie na kabel to najskuteczniejsze rozwiązanie, gdy rozładuje nam się bateria (fot. pxhere.com)

Pomocny kabel

Jeśli mimo naszych starań podczas postoju akumulator ciągle się rozładowuje, może to oznaczać zwarcie w instalacji elektrycznej samochodu – to wymaga natychmiastowej wizyty w serwisie. Spięcie może nie tylko uszkodzić akumulator lub niektóre urządzenia w samochodzie, ale może też spowodować groźny pożar. Jeśli nie jesteśmy pewni swojego akumulatora, warto wyposażyć się w kable rozruchowe, ich koszt nie jest wysoki, a w przypadku problemów wystarczy pomoc sąsiada lub taksówkarza. Odpalenie na kable nie jest skomplikowane. Auta z wyłączonymi silnikami należy przede wszystkim ustawić na tyle blisko, by kable sięgały do obu akumulatorów. Czerwony przewód podłączamy do klemy z plusem w sprawnym akumulatorze, a drugi koniec do dodatniego bieguna w niesprawnym aucie. Czarny kabel podłączamy do klemy z minusem w sprawnym aucie, a w aucie zepsutym do masy – metalowego elementu pod maską. Następnie uruchamiamy auto sprawne i utrzymujemy obroty na poziomie ok. 1500 obr./min. Wtedy możemy podjąć próbę uruchomienia niesprawnego pojazdu. Jeśli nie uda się uruchomić samochodu w ten sposób, problem jest poważniejszy i należy odwiedzić mechanika. 

Duże wyświetlacze, klimatyzacja, oświetlenie, nawigacja i systemy audio, a nawet hot-spot Wi-Fi – współczesne samochody są pełne urządzeń pobierających prąd. Akumulator musi sobie z tym wszystkim poradzić przy rozruchu…. (fot. Porsche)

Nowe mają lepiej

Więcej szczęścia mają właściciele nowych aut. – Akumulatory są dziś praktycznie bezobsługowe, co jakiś czas wystarczy podjechać do Q Service Castrol i sprawdzić, w jakiej akumulator jest kondycji i czy wymaga doładowania. Sprawdzić klemy, czy nie są zanieczyszczone i czy dobrze przewodzą prąd – tłumaczy Marcin Frąckowiak z należącego do sieci Q Service Castrol serwisu ATB Auto-Serwis z Ceradza Dolnego. – W nowych samochodach nie trzeba już pamiętać o kwestiach, które jeszcze do niedawna były oczywiste, takich jak np. wspomniane gaszenie świateł. Kiedyś to była kwestia napięcia, uzupełniania, ale dziś mamy to już za sobą. Cały system jest praktycznie sterowany automatycznie – podkreśla specjalista z Q Service Castrol. 

Mimo to warto pamiętać o akumulatorze, który jest niezbędnym elementem samochodu. Szczególnie przed zimą warto odwiedzić Q Service Castrol i sprawdzić, czy wszystko działa prawidłowo. By uniknąć niespodzianek w najmniej odpowiedniej chwili…