Wnętrze samochodu to jedna z jego wizytówek. Czystość i porządek w aucie poprawiają nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo podróżujących.
Dla ułatwienia podzielmy sobie wnętrze samochodu na kilka przestrzeni, które wymagają różnego traktowania. Podział może wyglądać następująco: szyby, kokpit, wyświetlacze, skóra lub tapicerka i dywaniki. Do wszystkich tych elementów na rynku dostępne są specjalistyczne preparaty, czasem jednak warto sięgnąć po zwykłe mydło i wodę.
Na początek odkurzacz
Jednym z najłatwiejszych etapów sprzątania jest odkurzanie. Jeśli nie chcemy lub nie mamy możliwości użycia własnego, domowego odkurzacza, możemy skorzystać z przeznaczonych do tego maszyn. Są one dziś dostępne na niemal każdej stacji benzynowej, więc w szybki sposób możemy się zająć dywanikami oraz miejscami pod fotelami. Gdy już zakończymy odkurzanie, dywaniki można wyczyścić za pomocą płynów dostępnych w łatwo rozprowadzających się sprayach. Przed wyborem specyfiku warto jednak sprawdzić, z czego wykonany jest poszycie, i dobrać właściwy preparat.
Pranie i wycieranie
Fotele są szczególnie narażone na zabrudzenie – stan fotela kierowcy często jest doskonałym wskaźnikiem tego, jak jego użytkownik dbał o swoje auto. Brud naniesiony na ubraniach czy butach, kurz i woda zostawiają trudne do usunięcia ślady. Wtarte w tapicerkę okruchy czekolady czy plamy po sosach z hot-doga od razu zdradzają, że użytkownik auta lubi posilać się w drodze. Czyszczenie foteli jest jednak bardzo pracochłonne. Ręczne pranie tapicerki wymaga sporo czasu i wysiłku. Z pomocą mogą przyjść odkurzacze piorące, które nie tylko myją, ale później też odciągają wodę ze środka w bardzo szybki sposób.
Adekwatne środki
Kolejny punkt programu to deska rozdzielcza. Z jednej strony są tu miejsca, które mają często kontakt z nie zawsze czystymi rękami. Z drugiej znajdziemy tam całe połacie nigdy nie używane i często pokryte dziewiczym kurzem. Do kokpitu są dostępne różnego rodzaju ściereczki oraz preparaty, ale warto od czasu do czasu wspomóc się klasyczną wodą z mydłem. Czasy, gdy na deskach rozdzielczych królował czarny plastik, odeszły już do przeszłości. Dziś niemal w każdym aucie można znaleźć chromowane lub aluminiowe elementy, a w droższych modelach króluje drewno, skóra i włóko węglowe. Każdy z tych materiałów wymaga innego traktowania – zwłaszcza te naturalne (drewno i skóra) muszą być traktowane we właściwy sposób. Coraz więcej miejsca w naszych kokpitach zajmują teraz różnego rodzaju wyświetlacze. Zwłaszcza te dotykowe błyskawicznie pokrywają się warstwą tłustych, nieestetycznych śladów palca. Do wyświetlaczy można stosować odpowiednie preparaty, ale w razie potrzeby wystarczy też płyn do szyb i papierowy ręcznik.
Kwestia bezpieczeństwa
Płyn do szyb i ręcznik to zestaw, którzy przyda się także przy myciu szyb. Tu czystość to nie tylko kwestia estetyki i higieny, ale też bezpieczeństwa. Brudne okna w samochodzie mogą ograniczać widoczność, a to może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. O szyby warto dbać regularnie – pozornie czysta przednia szyba pod słońce może stać się niemal nieprzejrzysta! Zjawisko to nasila się szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy we wnętrzu auta pojawia się wilgoć. Brudne od środka szyby mocniej parują i wolniej usuwa się z nich tę parę. Oprócz umycia okien warto sięgnąć po specjalne preparaty, które pomogą wyeliminować parę.
Zrób to sam lub oddaj w dobre ręce
Jeśli brakuje nam czasu lub nie mamy ochoty na pracochłonne sprzątanie wnętrza, z pomocą mogą przyjść firmy zajmujące się tym profesjonalnie. Myjnie posiadają odpowiedni sprzęt oraz niezbędne umiejętności, które pozwolą wyczyścić nawet najbardziej niedostępne miejsca w samochodzie. Dysponują też całą gamą potrzebnych środków czyszczących.
Po wysprzątaniu wnętrza pozostanie nam wybór odpowiedniego zapachu, który podkreśli jeszcze mocniej porządek. Komfort podróżowania znacznie się zwiększy, a zaproszenie współpasażerów do środka nie będzie się wiązało ze wstydem.
Eksperci Q Service Castrol to zespół doświadczonych fachowców: dziennikarzy motoryzacyjnych, inżynierów i mechaników. Razem opisują współczesną i sentymentalną motoryzację, odkrywają dla Was tajemnice techniki, budowy pojazdów, ich serwisowania i pielęgnacji.