Nie tylko olej silnikowy

Olej silnikowy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych. O tym, że trzeba sprawdzać jego poziom i wymieniać go – najlepiej co 10-15 tys. km wie chyba każdy, choć nie każdy o tym pamięta.
Ikona zegarka 3 min czytania

SŁYSZĄC „OLEJ”, MYŚLISZ – „SILNIK”. ALE CZY TYLKO W SILNIKU MOŻNA GO ZNALEŹĆ? DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O INNYCH OLEJACH, ŚRODKACH SMARNYCH I PŁYNACH EKSPLOATACYJNYCH, JAKICH MOŻESZ SPODZIEWAĆ SIĘ W SWOIM SAMOCHODZIE. I O TYM, JAK CZĘSTO I CZY W OGÓLE NALEŻY JE WYMIENIAĆ.

Olej silnikowy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych. O tym, że trzeba sprawdzać jego poziom i wymieniać go – najlepiej co 10-15 tys. km – wie chyba każdy (choć nie każdy o tym pamięta). Jeśli dobrze znasz swój samochód, wymienisz pewnie jeszcze kilka przydatnych płynów: hamulcowy, chłodniczy, przekładniowy… Ale czy to na pewno wszystkie? 

CO JESZCZE PŁYNIE W ŻYŁACH SAMOCHODU?

  • Wiele dostępnych obecnie na rynku samochodów oferowanych jest z napędem na wszystkie koła, którego sercem jest sprzęgło samoblokujące np. typu Haldex, zastępujące centralny mechanizm różnicowy. Rozwiązanie to popularne jest m.in. w samochodach koncernu Volkswagen i – tak samo jak zwyczajne dyferencjały – wymaga odpowiedniego smarowania, by mogło funkcjonować niezawodnie.
  • W zależności od zaleceń producenta i generacji sprzęgła Haldex olej pracujący w tym mechanizmie należy zmieniać co 30 tys. km w pierwszych generacjach lub nawet co 120 tys. km w przypadku sprzęgieł nowszej generacji. 

Kolejnym bardzo istotnym z punktu widzenia użytkownika samochodu płynem eksploatacyjnym jest płyn wspomagania układu kierowniczego, obecny w samochodach ze wspomaganiem hydraulicznym lub elektrohydraulicznym.

  • Ułatwia on skręcanie kół, a także zapobiega przegrzewaniu się układu i chroni pompę przed zatarciem. Płyn ten z reguły wymienia się co parę lat lub co 100 tys. km, jednakże w razie niepewności warto skorzystać z usług Q Service Castrol, gdzie specjaliści doradzą, czy wymiana jest już konieczna i jaki produkt z gamy Castrol sprawdzi się najlepiej.
  • Ostatni typ oleju, który może wymagać wymiany, to olej pracujący w układzie klimatyzacji pracujący razem z czynnikiem chłodniczym. Jego zadaniem jest smarowanie sprężarki, co zapewnia jej prawidłowe funkcjonowanie. Olej ten uzupełnia się w przypadku nieszczelności układu klimatyzacji, kiedy ubywa go wraz z czynnikiem chłodzącym. Wymiana lub regeneracja sprężarki jest kosztowna, dlatego właściwe smarowanie tego elementu jest niezwykle istotne.

ŚRODKI SMARNE – NIEWIDOCZNY PRZYJACIEL POWIERZCHNI CIERNYCH

  • Poza płynami i olejami wymienianymi regularnie w trakcie eksploatacji równie ważnymi środkami zabezpieczającymi są różnego rodzaju smary, stosowane zazwyczaj raz na cały okres eksploatacji danej części. Smary stosuje się na częściach pozornie prostych lub niewidocznych na co dzień: na klamkach i zamkach, na łożyskach kół i na przegubach. 
  • W przeciwieństwie do wymienionych powyżej płynów i olejów smarów nie zmienia się w regularnych interwałach. Odpowiednia warstwa środka smarnego jest najczęściej nakładana przy wymianie konkretnej części narażonej na tarcie i wystarcza do końca przewidzianego przez jej producenta okresu użytkowania. W przypadku łożysk kół czas ten wynosi około 150-200 tys. km, natomiast zużycie przegubów, klamek i zamków jest zależne od sposobu użytkowania samochodu.
  • W ocenie stanu tych części pomocne będzie zasięgnięcie rady fachowca z warsztatu Q Service Castrol. W razie konieczności wymiany którejkolwiek z tych części lub zastosowania środka smarnego na powierzchni ciernej warto zaufać sprawdzonym rozwiązaniom dostępnym w ofercie Castrol.