Nowa etykieta UE dla opon – wiesz więcej, więc wybierasz lepiej

W maju 2021 r. wprowadzona zostanie nowa unijna etykieta dla opon, która dostarczy kierowcom wszystkich niezbędnych informacji na temat wybranych właściwości ogumienia.
Ikona zegarka 3 min czytania

Co się zmienia?

  • Etykieta z wyraźniejszą klasyfikacją hamowania, oporów toczenia i emisji hałasu,
  • Informacje o etykiecie UE na każdej oponie można teraz odczytać za pomocą smartfona i kodu QR,
  • Nowe piktogramy dla różnych typów opon zimowych.

W maju 2021 r. wprowadzona zostanie nowa unijna etykieta dla opon, która dostarczy kierowcom wszystkich niezbędnych informacji na temat wybranych właściwości ogumienia. 

Na nowej etykiecie uproszczono klasyfikację oporów toczenia i skuteczności hamowania na mokrej nawierzchni, a poziom hałasu wskazuje liczba decybeli i litery A, B lub C. Uzyskasz dostęp do dodatkowych informacji o wybranej przez siebie oponie w bazie danych UE, skanując aparatem smartfona kod QR na etykiecie. 

Kolejna zmiana to dwa nowe piktogramy, które wskazują, czy jest to opona samochodowa z przyczepnością na zaśnieżonej nawierzchni odpowiadającą unijnym normom homologacji dla danego typu. Wcześniej oznaczana symbolem płatka śniegu. Drugi piktogram to opona bez kolców, która zapewnia przyczepność na lodzie zgodnie z nową normą ISO. 

Od maja 2021 r. unijna etykieta UE musi być również dostępna dla ciężkich opon do pojazdów użytkowych (klasa C3).

Treść nowej etykiety unijnej

Na nowej etykiecie klasy od A do C pozostają bez zmian. W przypadku opon C1 i C2, dla samochodów osobowych i dostawczych te, które wcześniej miały klasę E (w zakresie oporów toczenia i przyczepności na mokrej nawierzchni), zostaną przypisane do klasy D – która wcześniej była pusta. Te natomiast, które wcześniej oznakowane były jako F i G zostaną przypisane do klasy E. Dzięki temu etykieta będzie bardziej przejrzysta i łatwiejsza do interpretacji.

Nowa klasyfikacja

Więcej informacji na temat każdej opony, będziesz mógł pobrać skanując smartfonem kod QR, który znajduje się w prawym górnym rogu etykiety. Kod QR zawiera łącze do bazy danych EPREL (EPREL = Europejski Rejestr Etykiet Energetycznych), w której umieszczona jest karta informacyjna produktu. Pokazuje ona wszystkie wartości etykiety dla konkretnej opony, a także początek i koniec produkcji danego modelu. Wszystkie karty informacyjne produktu, podobnie jak przypisanie do odpowiedniej klasy etykiet, są wprowadzane do bazy danych EPREL indywidualnie przez producenta opon.

Nowa etykieta ma na celu pomóc w wyborze bardziej paliwooszczędnych opon, a jednocześnie uzyskać informacje o drodze hamowania. Zarówno dla kierowców, jak i operatorów flot, wybór opon o niższych oporach toczenia może oznaczać znaczne oszczędności kosztów paliwa, a także obniżenie emisji. Z kolei jasne informacje na temat przyczepności na mokrej nawierzchni zapewnią większe bezpieczeństwo na drodze, a informacje na temat hałasu mają na celu zmniejszenie zanieczyszczenia hałasem powodowanym przez ruch drogowy.

Wprowadzone w 2012 roku jako obowiązkowe oznaczenie opon etykiety w naszej ocenie bardzo ułatwiły konsumentom wybór odpowiedniego ogumienia do ich pojazdu zgodnie z preferencjami zarówno pod kątem stylu jazdy, jak i ekologii. Z naszej strony od lat produkujemy opony o najlepszych cechach pod kątem bezpieczeństwa, czego dowodzą świetne parametry w klasie hamowania na mokrej nawierzchni oraz dbałości o środowisko – dzięki niskim oporom toczenia. Widać to doskonale na przykładzie opon nowej generacji EcoContactTM 6, dla których większość rozmiarów posiada oznaczenie na etykiecie A/A”, mówi Łukasz Kusiak, Product Manager COP.

Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź:  https://www.continental-opony.pl/samochod/opony/wsparcie-techniczne/nowa-etykieta-opon-eu