Odkształcenie opony po długim postoju

Niektórym kierowcom zdarza się pozostawiać zaparkowany samochód na wiele dni, tygodni, a nawet miesięcy.
Ikona zegarka 4 min czytania

Płaskie miejsca po długim parkowaniu i magazynowaniu

Niektórym kierowcom zdarza się pozostawiać zaparkowany samochód na wiele dni, tygodni, a nawet miesięcy. Jeśli zaliczasz się do takich osób, podczas pierwszej jazdy samochodem po dłuższej przerwie możesz odczuwać pewne drgania, które zwykle mijają po przejechaniu kilku kilometrów.

Takie zjawisko wiąże się z odkształceniem opony po długim postoju – opona była przez dłuższy czas obciążona pojazdem, ale nie obracała się. W strefie styku opony z podłożem pojawiło się więc płaskie miejsce. Czy to już problem? Niekoniecznie. W dalszej części artykułu opisujemy przyczyny takiego odkształcenia oraz radzimy, jak go uniknąć. 

W ruchu i na postoju

Podczas jazdy samochodem każda opona szybko obraca się na kole, przechodząc od stanu bez obciążenia do stanu obciążonego około 480 razy na kilometr (zależnie od prędkości). Na skutek ciągłego ruchu wytwarzane jest ciepło, które sprawia, że guma staje się bardziej miękka – to normalne zjawisko.

  • Po zatrzymaniu i zaparkowaniu samochodu opona jednak ostygnie, a powierzchnia jej styku z nawierzchnią może się nieco spłaszczyć. Jest to szczególnie prawdopodobne przy znacznych zmianach temperatury otoczenia, na przykład gdy samochód stoi przez noc w niskiej temperaturze lub przez długi czas w magazynie. Kolejnym czynnikiem jest niedostateczne lub nadmierne ciśnienie powietrza w oponach.
  • Spłaszczenie fragmentu opony po długim postoju może być tymczasowe lub półtrwałe. O tym, czy jest to poważny problem, decydują takie czynniki, jak wymiary, obciążenie, budowa wewnętrzna, temperatura otoczenia i czas postoju. 

Odkształcenie tymczasowe i półtrwałe

W większości przypadków odkształcenie opony jest tymczasowe. Jeśli pojazd był zaparkowany przez kilka dni lub tygodni, na przykład w okresie wakacji lub na lotnisku, przez kilka pierwszych kilometrów po ruszeniu mogą być odczuwalne lekkie drgania. Spłaszczenia znikną, gdy opony osiągną temperaturę pracy i odzyskają pierwotny kształt.

  • Z kolei odkształcenie półtrwałe wystąpi, jeśli opony nie obracały się, a były obciążone masą pojazdu przez co najmniej miesiąc. Taka sytuacja ma miejsce zazwyczaj w przypadku pojazdów zamkniętych w magazynie przez kilka zimowych miesięcy lub transportowanych drogą morską. Długi czas postoju, szczególnie w wysokiej temperaturze otoczenia i przy niskim ciśnieniu powietrza w oponach, może spowodować poważniejsze odkształcenie, które nie zniknie podczas zwykłej jazdy.
  • Jeśli podejrzewamy półtrwałe odkształcenie opony, powinniśmy skontaktować się z lokalnym zakładem wulkanizacyjnym, aby dowiedzieć się, jak je zlikwidować.

Jak uniknąć odkształcenia opon po długim postoju

Ryzyko pojawienia się płaskich miejsc na ogumieniu skutecznie zmniejsza utrzymywanie prawidłowego ciśnienia powietrza w oponach.

  • Na spłaszczenie bardziej podatne są opony ze zbyt niskim ciśnieniem i z zasady nie zaleca się używać opon z niedostatecznym ciśnieniem lub przy nadmiernym obciążeniu.
  • Jeśli wybierasz się w długą drogę obciążonym samochodem i zamierzasz jechać z dużą prędkością, dopompuj opony zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu.

Czy wiesz, że zwiększenie ciśnienia w oponie o zaledwie 0,2 bara powoduje obniżenie jej temperatury pracy? To z kolei zmniejsza prawdopodobieństwo powstania płaskiego miejsca na oponie.

  • Podobnie, jeśli planujesz pozostawić samochód na parkingu na dłuższy czas, dopompowanie opon o 0,2 bara również obniży ryzyko spłaszczenia.
  • W obu przypadkach pamiętaj jednak, aby nie przekraczać maksymalnego zalecanego ciśnienia powietrza w zimnych oponach, wskazanego dla konkretnych opon.