Przechowywanie opon – podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

Opony to podstawowy element wyposażenia wszelkich pojazdów.
Ikona zegarka 7 min czytania

Opony to podstawowy element wyposażenia wszelkich pojazdów. Z różnych powodów (najczęściej przez zmianę warunków atmosferycznych) wymieniamy je w warsztatach czy u wulkanizatora. Jeśli posiadamy więcej kompletów, np. opony zimowe, opony letnie albo zapasowe (bo np. kupiliśmy je okazyjnie) dochodzi nam kwestia przechowywania tych, których aktualnie nie używamy. Gdzie przechowywać koła? Czy inwestować w regał na opony? Dziś szukamy odpowiedzi na te pytania i rozwiewamy kilka mitów dotyczących przechowywania opon.

Przygotowanie opon do przechowywania

Kiedy kończy się sezon, nadchodzi czas na przechowywanie opon. Część osób decyduje się na pozostawienie kół u wulkanizatora lub w specjalnych punktach, które je magazynują.

  • W takim przypadku nie trzeba się martwić o przygotowanie opon, o miejsce, nie musimy także posiadać żadnego sprzętu, który ułatwiłby nam składowanie. Minusem jest to, że trzeba zapłacić za taką usługę, często niemałą kwotę. Jednak osoby nieposiadające miejsca u siebie w domu, czy też w garażu, często nie mają innego wyboru.
Przechowywanie opon
  • Jeżeli jednak mamy wystarczająco dużo przestrzeni i chcemy sami przechowywać opony, to warto na początku odpowiednio je przygotować. O czym należy pamiętać? Kiedy ogumienie jest już ściągnięte, to pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, jest sprawdzenie jego stanu. Wizualnie musimy ocenić czy nie ma pęknięć, wybrzuszeń lub czy bieżnik nie jest zbyt płytki – jeśli występują jakieś problemy, to trzeba sobie zadać pytanie czy opona nie jest już zbyt wyeksploatowana i nie trzeba jej zutylizować. Jeśli jest bardzo brudna, to lepiej najpierw dokonać czyszczenia, a potem sprawdzenia stanu.
  • Następnie dokładnie oczyszczamy oponę – jeżeli mamy do czynienia z felgą, to szukamy specjalnego preparatu do tej części samochodowej. Często jest to miejsce ciężkie do umycia samą wodą czy domowymi detergentami – zazwyczaj jest tłuste, z resztkami smaru i pyłu. Ułatwione zadanie mają osoby posiadające myjkę ciśnieniową, gdyż za jej pomocą dotrzemy do zakamarków felgi. Jeżeli znajdziemy w bieżnikach kamyczki czy inne przedmioty, należy je usunąć. Następnie osuszamy koło lub oponę czystymi szmatami, bądź czekamy aż same wyschną.
  • Kolejny krok to nałożenie specjalnego preparatu, który będzie chronił nasz sprzęt. Nie należy go nakładać na mokre miejsca, bowiem chcemy uniknąć korozji. Bardzo dokładnie czytamy instrukcję i postępujemy według jej zaleceń. Takie preparaty dostępne są zarówno w Internecie, jak i w dobrych sklepach motoryzacyjnych.
  • Jeżeli posiadamy specjalne pokrowce czy też koła, to warto w nie włożyć nasze opony. Dzięki temu będą one dodatkowo chronione przed niskimi temperaturami lub zanieczyszczeniami. Należy też pamiętać, by przed schowaniem opon wyczyścić owe pokrowce. Nie mogą być też wilgotne. Pokrowce zazwyczaj są zrobione z trudno przemakalnego, ale oddychającego materiału. Posiadają gumkę bądź zamek, który ułatwia ich nakładanie. Niektóre pokrowce na opony posiadają oznaczenia kół, czyli pokazują na której osi i z której strony były zamontowane w samochodzie. To ważne, bowiem później możemy je rotować bądź też sprawić, by były na tym samym miejscu – pozwala to na równomierną eksploatację opony.

Przechowywanie opon bez felg

W zależności od tego, czy decydujemy się na przechowywanie samej opony, czy też ogumienia z felgą, sposób magazynowania będzie się odrobinę różnił.

W pierwszym przypadku przyda się regał na opony, bowiem najlepiej jest magazynować je w pozycji pionowej. Porządnie wykonany stojak sprawi, że opony się nie odkształcą oraz nie będą się stykać z podłożem (nie zawsze należy do najczystszych). Jeżeli nie posiadamy takiego mebla, to możemy położyć je na ziemi, jednak dobrze by było, aby co najmniej raz na miesiąc je obracać. Zbyt długie pozostawianie w jednej pozycji nie służy ogumieniu również na regale na opony – może doprowadzić do odkształcenia zarówno ściany bocznej, jak i stopki czy czoła bieżnika. Niektóre osoby ze względu na małą wagę samej opony zawieszają ją na prowizorycznych hakach czy ramach, jednak fachowcy nie zalecają tego, gdyż siła grawitacji może uszkodzić ogumienie. Każde nieprawidłowe działanie będzie niestety powodować osłabienie opony, czyli będzie to równoznaczne ze zmniejszeniem naszego bezpieczeństwa na drodze.

Przechowywanie opon

Przechowywanie opon z felgami

Wiele osób może sobie pozwolić na dwa komplety felg, dzięki czemu zmiana opon jest szybsza i mniej kłopotliwa. Je również należy odpowiednio przechowywać, choć w trochę inny sposób.

  • Podobnie jak w poprzednim przypadku, muszą być one wyczyszczone i zakonserwowane. Następnie przystępujemy do pomiaru ciśnienia (zazwyczaj na stacji benzynowej). Jeżeli jest go zbyt mało, to opony trzeba dopompować. Optymalne ciśnienie to takie, z jakim poruszamy się na drodze. Dlaczego właściwie to robimy? Odpowiedź jest prosta – dzięki temu możemy zapobiec odkształceniom. Następnie układamy je jedna na drugiej w pozycji poziomej i rotujemy co najmniej raz na miesiąc.

Gdzie najlepiej przechowywać opony?

Kiedy nasze opony są już dokładnie wyczyszczone i przygotowane do magazynowania, pojawia się problem gdzie je umieścić.

  • Jak zostało wspomniane wyżej, osoby nie posiadające własnego domu czy też garażu mogą zdecydować się na odpłatne magazyny, dostępne u różnych wulkanizatorów lub mechaników. Często można wybrać opcję z wcześniejszym przygotowaniem koła lub też przywieźć już gotowy produkt.
  • Jeśli jednak mamy miejsce, to najczęściej decydujemy się na własny garaż, co jest naturalnym wyborem. Pamiętajmy tylko, by unikać wilgoci (nie każde pomieszczenie jest odpowiednio szczelne, zwłaszcza podczas ulewnego deszczu). Czasami jednak w garażu jest zbyt mało miejsca na dodatkowe opony i decydujemy się na trzymanie opon na tarasie, w ogrodzie, czy też na balkonie. Jednym słowem – na świeżym powietrzu. To nienajlepszy pomysł, bo są one wtedy podatne na działanie czynników atmosferycznych, częste zmiany temperatur, łatwiej również o zabrudzenia i zanieczyszczenia.

W jakich warunkach przechowywać opony?

Bardzo ważnym aspektem, który bezpośrednio łączy się z miejscem przechowywania opon, są warunki panujące w danym pomieszczeniu. Najlepiej by było to miejsce suche, ze stałą temperaturą oraz z dala od promieni słonecznych, deszczu czy śniegu. Szczególnie promienie UV mają duży wpływ na gumę, więc oprócz stosowania pokrowców na opony, dobrze jest je trzymać w zacienionym miejscu.

  • Niektórzy decydują się na schowanie opon w piwnicy bądź na strychu – jednak w pierwszym przypadku często jest tam zbyt wilgotno, a w drugim – latem panuje skwar. Oczywiście, jeżeli dane pomieszczenie nie ma takich problemów (na przykład strych jest dobrze zaizolowany), to opony możemy tam magazynować bez problemu. Wilgoć to też czynnik, który nie jest lubiany zarówno przez oponę, jak i felgę. Nie chcemy ani korozji, ani mikropęknięć.

Przechowywanie opon to temat, który wciąż przez wielu kierowców nie jest traktowany z należytą powagą. Nie wynika to jednak ze złych chęci, ale zazwyczaj z niewiedzy. Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z niniejszym artykułem świadomość dotycząca magazynowania opon wzrośnie, a dzięki temu zwiększy się żywotność naszego ogumienia.