ATE – specjaliści od hamulców

Poznaj niesamowitą historię lidera wśród produkcji układów hamulcowych.
Ikona zegarka 4 min czytania

Firma ATE założona ponad 100 lat temu przez Alberta Tevesa dziś jest niekwestionowanym liderem w dziedzinie produkcji układów hamulcowych na pierwszy montaż oraz na rynek wtórny. W ofercie firmy są nie tylko elementy układów hamulcowych do nowych samochodów, ale także części do samochodów klasycznych.

 

 

OD STERNIKA PO PRODUKCJĘ UKŁADÓW HAMULCOWYCH!

  • Urodzony w Szlezwiku-Holsztynie Albert Teves, po ukończeniu szkoły średniej, uczęszczał do szkoły morskiej i uzyskał patent sternika i kapitana. Jako drugi oficer do swoich 30 urodzin pływał na statkach żaglowych i parowcach. Później pracował w firmie rowerowej Adler, a od 1902 roku zajmował się sprzedażą samochodów tej firmy. Zajmował się też udziałem w wyścigach samochodowych.
  • W 1906 roku założył własną firmę handlującą akcesoriami samochodowymi, a 3 lata później wraz z inżynierem Matthäusem Braunem utworzył fabrykę sprzętu chłodniczego i lodówek „Mitteldeutsche Kühlerfabrik Teves und Braun”. W 1911 roku stał się też założycielem fabryki zaworów. Teves zasłynął jako dostawca szybko rozwijającego się przemysłu motoryzacyjnego w tych latach i wkrótce mógł zaliczyć Audi, Wanderera i Hansę do grona swoich klientów.

INNOWACJA NA RYNKU EUROPEJSKIM

  • Fabryka Teves była jedną z pierwszych w Europie produkujących hydrauliczne układy hamulcowe, aw 1926 r. Adler Standard 6 był pierwszym samochodem na kontynencie, który był standardowo wyposażony w hamulec ATE Lockheed. Od 1936 r. Teves opracował hamulce specjalnie dostosowane do sportów motorowych, które były używane w samochodach wyścigowych Auto Union i Daimler-Benz.
  • Podczas drugiej wojny światowej większość głównego zakładu we Frankfurcie i inne firmy we Frankfurcie i Berlinie zostały zniszczone, Teves musiał zacząć praktycznie od zera. Wraz ze swoimi synami Heinzem i Ernstem w latach powojennych odbudował firmę, która już w 1948 r. Osiągnęła swój dotychczasowy rozmiar zatrudniając 3500 pracowników. Kiedy Teves zmarł w 1953 r. w Niemczech istniało pięć jego zakładów. W 1967 r. Alfred Teves GmbH został przejęty przez amerykańską firmę ITT. W 1998 roku firma została wykupiona przez Continental AG i przemianowana na Continental Teves AG & Co. oHG.

Historia dla firmy ATE ma duże znaczenie, dlatego też firma kładzie nacisk na utrzymanie przy życiu samochodów klasycznych z użyciem dobrych jakościowo części układu hamulcowego. Ponadto przez lata wypracowana pozycja firmy wymaga, by być w stanie dostarczyć części układu hamulcowego zarówno do nowego samochodu, jak i do klasyków, których spotyka się coraz więcej.

 

DO NOWYCH I STARSZYCH

 

  • Aktualnie w ofercie firmy znajduje się ponad 1300 części zamiennych do samochodów starszych, niż 20 lat. Wszystkie części układów hamulcowych są wykonane zgodnie z rygorami pierwszego montażu, aby mechanik nie był zaskoczony, że coś nie pasuje, lub działa nie prawidłowo. Wszystkie części dostępne są w elektronicznym katalogu TecDoc, co sprawia też, że są one dostarczane w taki sam sposób, co pozostałe produkty do samochodów współczesnych. Ponadto ATE wdrożyło pomoc przy wyszukiwaniu potrzebnych części, czyli bazę on-line „ATE Classic PartFinder”. Znajdują się w niej wskazówki jakie wymiary należy zmierzyć na starej części i podać w wyszukiwarce w celu wyszukania zamiennika.
  • Jeśli jednak zdarzy się sytuacja, że poszukiwany element układu hamulcowego nie odnajdzie się w katalogu ATE Classic producent proponuje skorzystać z dodatkowego wsparcia. Polega ono na tym, że klient może pobrać ze strony formularz, który po wypełnieniu i podaniu wszystkich cech charakterystycznych poszukiwanego elementu zostanie odesłany do firmy ATE, która postara się znaleźć właściwe, indywidualne rozwiązanie techniczne do konkretnego modelu klasyka. Ponadto dla wszystkich klientów z Polski funkcjonuje wsparcie hotlinii pod numerem telefonu 723 722 722, gdzie także można zgłaszać zapotrzebowanie. Kolejnym ukłonem w stronę klientów są praktyczne szkolenia z zakresu prawidłowej obsługi układów hamulcowych.