Sportowa historia Castrol – Volkswagen Motorsport

Co oprócz zdobytych w Formule 1 tytułów mistrzowskich – łączy Nikiego Laudę, Emersona Fittipaldiego, Nelsona Piqueta czy Keke Rosberga? Wszyscy oni rozpoczynali swe kariery w zawodach organizowanych przez Volkswagen Motorsport.
Ikona zegarka 4 min czytania

Co oprócz zdobytych w Formule 1 tytułów mistrzowskich – łączy Nikiego Laudę, Emersona Fittipaldiego, Nelsona Piqueta czy Keke Rosberga? Wszyscy oni rozpoczynali swe kariery w zawodach organizowanych przez Volkswagen Motorsport. 

Nim wspomniani kierowcy trafili do Formuły 1, każdy z nich miał szansę wykazać się w organizowanych w Niemczech mistrzostwach tego kraju w Formule Vee. Ta tania seria wyścigów, w których rywalizowały proste bolidy oparte na podzespołach Volkswagena garbusa, organizowane były przez firmę Formel V Europa. W 1976 r. firma ta została przekształcona w Volkswagen Motorsport – oficjalny dział sportu niemieckiej marki.

Superformuła

  • Wyścigi Formuły Vee po raz pierwszy zorganizowano w 1966 r. Pięć lat później utworzono kolejną serię, nazwaną Formułą Super Vee. Jak sugeruje nazwa, używane w niej pojazdy odznaczały się dużo większą mocą niż bolidy Formuły Vee, jednakże dominacja dyscypliny przez profesjonalne zespoły o sporym zapleczu finansowym – co było sprzeczne z oryginalnym, amatorskim duchem zawodów Formuły Vee – sprawiła, że w 1982 r. Volkswagen Motorsport postanowił zakończyć tę serię. Formuła Vee przetrwała do dziś.
  • Niemiecka marka nie ustawała jednak w poszukiwaniu sposobów umożliwienia młodym zawodnikom startów w profesjonalnych wyścigach. W 1976 r zainaugurowano kolejną serię: VW Junior Cup. Trybuny toru Hockenheimring zostały wypełnione po brzegi 80 tys. widzów, którzy oglądali zmagania 50 kierowców w identycznych, specjalnie przygotowanych do wyścigu VW Scirocco. Od tej pory niemal zawsze VW organizował jakiś markowy puchar wyścigowy (m.in. Scirocco R Cup w latach 2010-14). 

Najtrudniejsza z prób

  • Volkswagen również poddawał swoje samochody najtrudniejszej z możliwych prób – uczestnictwu w rajdach samochodowych. Przygoda działu Volkswagen Motorsport z rajdami na światowym poziomie rozpoczęła się w 1978 r. Osiem lat później Kenneth Eriksson, kierowca zespołu, zdobył tytuł mistrza świata w grupie A. W 1990 r. Volkswagen Motorsport zawiesił uczestnictwo w mistrzostwach świata. Powrócił blisko ćwierć wieku później, w wielkim stylu – od 2013 r. załogi Volkswagena Polo R WRC zdobyły cztery razy z rzędu tytuły w obu klasyfikacjach, kierowców i konstruktorów.
  • W trakcie przerwy w mistrzostwach WRC Volkswagen Motorsport nie próżnował jednak: od 1997 r. zespół brał udział w wyścigu wytrzymałościowym 24h Nurburgring, odnosząc zwycięstwa w klasie SP3T w latach 2007 i 2009, a później w klasie pojazdów zasilanych paliwami alternatywnymi w 2010 r. Natomiast od 2003 do 2011 r. zespół uczestniczył w Rajdzie Dakar i odniósł trzy zwycięstwa z rzędu w tej legendarnej imprezie. 

Uczestnictwo, organizacja i wsparcie technologiczne 

  • Poza uczestnictwem i organizacją imprez sportowych Volkswagen Motorsport zapewniał części zespołom startującym w rozmaitych dyscyplinach – od 1979 r. dostarcza m.in. silniki do bolidów Formuły 3. Wyposażone w nie pojazdy pozwoliły kierowcom osiągnąć w sumie aż 92 indywidualne zwycięstwa i zapewniły siedem tytułów mistrzowskich do 1994 r. 
  • Po swoim niebywałym sukcesie w rajdach WRC Volkswagen Motorsport wycofał się z tej formy rywalizacji na poziomie zespołu fabrycznego, by skupić się na programie obsługi klientów startujących VW golfami GTI TCR w wyścigach samochodów turystycznych oraz na wsparciu prywatnych zespołów rywalizujących w rallycrossie. Niemiecka marka opracowała też rajdowego VW Polo R5, którym prywatni klienci startują w mistrzostwach na różnych szczeblach – od rozgrywek krajowych po mistrzostwa świata w klasie WRC2. W tej ostatniej kategorii głównym reprezentantem marki jest Olivier Solberg.
Mateusz Lisowski (PL) Volkswagen Scirocco R Cup 01 – Hockenheim 2011

Castrol i Volkswagen Motorsport – wieloletnia współpraca

  • Logo Castrol na samochodach marki Volkswagen pojawiło się już w 1976 r., w trakcie zawodów VW Junior Cup. Później już na stałe zagościło ono na pojazdach producenta. Castrol współpracował z Volkswagenem nie tylko na polu motorsportu – przez 20 lat nasze środki smarne były głównym rozwiązaniem stosowanym w samochodach koncernu, co jest doskonałym potwierdzeniem jakości naszych produktów.