Sportowa historia Castrola – Škoda Motorsport

Korzenie sportowe marki sięgają roku 1901, dlatego zapoznaj się z niezwykłą historią.
Ikona zegarka 5 min czytania

NIEDUŻY ZESPÓŁ, UTALENTOWANI KIEROWCY I SAMOCHODY DEKLASUJĄCE KONKURENCJĘ NIEZAWODNOŚCIĄ
– TEN KRÓTKI OPIS DOSKONALE PODSUMOWUJE POCZĄTKI RAJDOWEJ PRZYGODY SPORTOWEJ DYWIZJI
CZESKIEGO PRODUCENTA, ZNANEJ POD NAZWĄ ŠKODA MOTORSPORT. ALE CZY TALENT I NIEZAWODNOŚĆ SĄ
JEDYNYMI SKŁADNIKAMI, KTÓRE PRZEKŁADAJĄ SIĘ NA ZWYCIĘSTWO W RAJDACH?

Korzenie sportowe marki sięgają roku 1901. Założyciele firmy L&K, która w 1926 r. stała się Škodą, powierzyli wówczas motocykl swojej produkcji kierowcy wyścigowemu Narcisowi Podsedníčkowi w długodystansowym wyścigu z Berlina do Paryża. Podsedníček dojechał do mety jako pierwszy, ale został zdyskwalifikowany – sędzia odpowiadający za pomiar czasu nie zdążył przygotować się na jego przybycie. 

  • Twórcom motocykla udało się jednak zademonstrować, że ich maszyna jest nie tylko szybsza, ale i bardziej niezawodna od konkurencji – wiele lat później niezliczone starty w zawodach i produkcja pojazdów dla codziennych użytkowników pokazały, że zwłaszcza ta druga cecha jest niemal synonimem samochodów Škody.  
Škoda to jedna z najstarszych marek samochodowych na świecie i od samego początku jest zaangażowana w sporty motorowe (fot. Škoda)

SUKCESY W MONTE CARLO

W 1935 r. w wyścigu o nazwie „1000 mil Czechosłowacji” uczestniczyły dwa specjalne samochody wyścigowe Škoda Rapid Six. Rok później Zdenek Pohl i Jaroslav Hausman zajęli drugie miejsce w Rajdzie Monte Carlo prowadzoną przez siebie škodą popular sport.

  • Po drugiej wojnie światowej bazujące na modelu 1101 samochody wielokrotnie wygrywały na wschodnioeuropejskich torach. Ważnym momentem w sportowej historii Škody było uczestnictwo w wyścigu 24h Le Mans w 1950 r.  – niestety, škoda 1101 spyder Václava Bobka i Jaroslava Netušila nie dotarła do mety.
Samochody czeskiej marki startowały w wielu międzynarodowych wyścigach – łącznie z 24h Le Mans (fot. Škoda)
  • Produkowana od 1959 r. Octavia odnosiła jedno zwycięstwo za drugim w wyścigach samochodów turystycznych w kategorii do 1,3 l. W 1961 r. octavia fińskiej załogi Esko Keinänen/ Rainer Eklund triumfowała w swojej klasie Rajdu Monte Carlo i zajęła równocześnie szóste miejsce w klasyfikacji generalnej.
  • Konstrukcja produkowanej od 1964 r. Škody 1000MB sprawiała z kolei, że samochód posiadał idealne do rywalizacji sportowej parametry – umiejscowiony z tyłu silnik korzystnie wpływał na jego rozkład masy. Ta sama jednostka napędowa została zastosowana w bolidzie Škody, którym Miroslav Fousek w 1968 r. wygrał Mistrzostwa Europy Wschodniej w Formule 3. 
Škoda Favorit w 1994
Škoda Favorit w 1994 r. zdobyła tytuł mistrzowski w klasyfikacji F2 rajdowych mistrzostw świata (fot. Škoda)

ZMIANA KONCEPCJI

Dział Škoda Motorsport wystawiał, jak już wspomnieliśmy we wstępie, niewielki w porównaniu ze swoimi konkurentami zespół rajdowy. Praca w załodze rajdowej była czymś bardzo pożądanym przez ówczesnych pracowników fabryki, a wielu kierowców zespołu było wybieranych właśnie z zakładu.

  • Mimo że Škody ustępowały niekiedy zachodnim samochodom rajdowym pod względem nowoczesności, były one niesamowicie niezawodne, a kierowcy zespołu bardzo utalentowani. Przekładało się to na sporą liczbę odnoszonych sukcesów, zwłaszcza w dłuższych rajdach, w których liczyła się niezawodność pojazdów, na przykład w Rajdzie Wielkiej Brytanii.
Škoda Fabia S2000 samochód
Škoda Fabia S2000 samochód, który królował na oesach na całym świecie – czego potwierdzeniem są trzy zwycięstwa w cyklu IRC (fot. Škoda)
  • W roku 1989 Škoda odeszła od samochodów z silnikiem umiejscowionym z tyłu na rzecz nowego modelu Favorit, który w 1994 r. wygrał mistrzostwa rajdowe w kategorii F2 (samochody z napędem na przednią oś), mierząc się z autami szybszymi i należącymi do zespołów o bardziej rozwiniętym zapleczu technicznym. 
  • Na najwyższy poziom rywalizacji w rajdowych mistrzostwach świata Škoda wkroczyła po raz pierwszy w 1999 r. za pomocą Octavii WRC, mogącej się pochwalić mocą 300 KM. Za kierownicą tego samochodu Armin Schwarz zajął trzecie miejsce w Rajdzie Safari w Kenii, niezwykle wymagającym sprawdzianie sprawności zarówno dla kierowców, jak i pojazdów.
Następca Fabii S2000 – model Fabia R5
Następca Fabii S2000 – model Fabia R5 godnie kontynuuje tradycję, będąc jednym z najlepszych samochodów tej klasy (fot. Škoda)

ŠKODA W RAJDACH WSPÓŁCZEŚNIE

W 2009 r. Škoda Fabia Super 2000 zdominowała światową scenę rajdową, wygrywając 50 narodowych i międzynarodowych tytułów w swojej kategorii. Żaden inny samochód w historii sportowej Škody nie odniósł przed nią takiego sukcesu, a Fabię S2000 przyćmiła dopiero jej następczyni, Fabia R5, która otrzymała homologację FIA w 2015 r. 

  • Do ostatniego sezonu Międzykontynentalnych Mistrzostw Rajdowych (IRC) w 2012 r. Škoda Motorsport była najlepszym producentem, zwyciężając w sezonach od 2010 do 2012 r. Kiedy w 2013 r. IRC zostało połączone z Mistrzostwami Rajdowymi Europy, zespół kontynuował zmagania w tej serii, wygrywając trzy lata z rzędu, a od momentu wprowadzenia Fabii R5 Škoda Motorsport co roku zwyciężała w kategorii drużynowej (łącznie pięć razy).

HISTORIA ŠKODY HISTORIĄ CASTROLA

Od czasów modelu Favorit na karoserii samochodów rajdowych Škody dostrzec można logo Castrol. Partnerstwo jednego z największych producentów środków smarnych i niewielkiego, ale niezwykle skutecznego zespołu trwa do dziś, a po drodze zaowocowało licznymi sukcesami.

  • Dla Castrol zaangażowanie w motorsport ma wartość nie tylko marketingową. Doświadczenia zdobyte na odcinkach specjalnych przekładają się na nowe technologie stosowane w olejach tej marki.
Korzenie sportowe marki sięgają roku 1901, zapoznaj się niezwykłą historią.