Sportowa historia z Castrol – Audi Sport

Audi zrewolucjonizowało scenę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Świata, stosując samochód z nowym napędem na wszystkie koła
Ikona zegarka 5 min czytania

ZAPOZNAJ SIĘ Z NIESAMOWITĄ HISTORIĄ AUDI SPORT

W LATACH 70. XX WIEKU

  • W latach 70. XX w. Audi potrzebowało skutecznej metody promocji dla swojej najnowszej, przełomowej koncepcji – samochodu osobowego ze stałym napędem na wszystkie koła. Jak wielu producentów w tamtych czasach, za najlepszą formę reklamy marka uznała uczestnictwo w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Świata. 
  • W 1978 r. został utworzony dział Audi Sport, a w tym samym czasie przednionapędowy model 80 zaczął odnosić pomniejsze sukcesy w rywalizacji z samochodami z napędem na tył, umożliwiając swojej załodze zwycięstwo w rajdzie Trifels w 1979 r. Jednak złoty okres dla marki z Ingolstadt w rajdowych mistrzostwach miał dopiero nadejść.

W LATACH 80. XX WIEKU

  • W latach 80. XX w., w dobie rajdowych monstrów Grupy B, Audi postanowiło lepiej ujarzmić moc swojej bestii, by w pełni wykorzystać jej potencjał. By zdominować tę kategorię rajdową, niemiecki producent zastosował rewolucyjne jak na owe czasy rozwiązanie, czyli stały napęd na wszystkie koła, znany obecnie pod nazwą Quattro.

NA CZTERECH ŁAPACH PEWNIEJ

Zanim Audi zrewolucjonizowało scenę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Świata, stosując samochód z nowym napędem na wszystkie koła, producenci wystawiali w rajdach głównie konstrukcje, w których napęd był przekazywany na tył – rozwiązanie to gwarantowało prostotę i niezawodność oraz pozwalało na przeniesienie znacznie większej mocy z silnika do kół, a w rezultacie również do podłoża. 

  • Taki układ napędu nie był jednak pozbawiony wad, zwłaszcza w przypadku samochodów rajdowych, poruszających się w dużym stopniu po nieutwardzonych drogach. Również wzrastająca moc rajdówek – spowodowana wprowadzeniem w 1982 r. nowej kategorii, czyli grupy B – sprawiła, że napęd na tylną oś przestał być wystarczającym rozwiązaniem. Ostatnie zwycięstwo napędzanej w taki sposób konstrukcji zostało odniesione w mistrzostwach w 1983 r., znacząc koniec tylnonapędowych samochodów w świecie WRC. 
  • Sama w sobie zasada dopuszczająca zastosowanie samochodów z napędem na wszystkie koła została wprowadzona przez Międzynarodową Federację Samochodową (FIA) już w 1979 r. Jednakże to Audi było pierwszym producentem, który dostrzegł potencjał drzemiący w takim rozwiązaniu, debiutując w wielkim stylu swoim modelem Quattro w Rajdzie Monte Carlo w 1981 r. – kierowca zespołu, Hannu Mikkola, po 10 kilometrach pierwszego, pokrytego śniegiem oesu wyprzedził Lancię Stratos, która wystartowała minutę przed nim. 

INNOWACYJNOŚĆ OZNACZA WYGRANĄ

Rok 1981 był wyjątkowy dla Audi i świata rajdów samochodowych nie tylko z uwagi na niespodziewany debiut nowej technologii. Jeżdżąca dla zespołu Michèle Mouton – jako pierwsza kobieta w historii WRC – wygrała jesienią rajd San Remo. Z kolei w następnym sezonie zmagania Mouton i pozostałych kierowców przyniosły Audi mistrzowski tytuł w kategorii producentów. 

  • W ostatnim zwycięskim dla pojazdów tylnonapędowych sezonie Audi walczyło zaciekle z Lancią, ustępując jej jedynie nieznacznie na początku sezonu i zajmując drugie miejsce w mistrzostwach producentów. Z pomocą znakomitego bawarskiego kierowcy Waltera Röhrla, który prowadził dysponujące mocą aż 450 KM Audi Sport Quattro, zespół wrócił na pierwszą pozycję podium w 1984 r. 
  • Inne drużyny wiedziały już wtedy, że przyszłość rajdów stanowi napęd na wszystkie koła. W przyszłości tej nie było jednak miejsca na Grupę B – wyścig technologiczny wymknął się spod kontroli FIA w tak łatwy sposób, w jaki można utracić panowanie nad kilkusetkonnymi maszynami mknącymi z ogromną prędkością po szutrowej drodze przez las. Tragiczny wypadek w trakcie Rajdu Korsyki w 1986 r. zakończył historię „rajdowych potworów”.
2018: Audi Sport ABT Schaeffler wins the Formula E Teams’ Championship

ZMIANA ŻWIRU NA ASFALT I ZDOBYWANIE SZCZYTÓW

Koniec Grupy B nie oznaczał jednak końca rywalizacji dla modelu Audi Sport Quattro. Prowadzący jego zmodyfikowaną wersję Mouton, Bobby Unser i Röhrl wygrali odpowiednio w 1985, 1986 i 1987 r. w kolejnych edycjach Międzynarodowego Wyścigu Hill Climb Pikes Peak, a od rajdów Audi odeszło całkowicie dopiero w 1989 r., skupiając swoją uwagę na innych, torowych dyscyplinach wyścigowych. 

2016: 18 starts and 18 consecutive podiums for Audi in the Le Mans 24 Hours
  • W latach 2000-2014 Audi zdominowało rywalizację w 24-godzinnym wyścigu w Le Mans – samochody z czterema pierścieniami na masce triumfowały aż 13 razy. Obecnie Audi skupia się na obsłudze zespołów w rozmaitych wyścigach samochodów turystycznych (np. DTM i GT3), a od 2014 r. uczestniczy także w zawodach Formuły E, zdobywając tytuł mistrzowski w kategorii kierowców w sezonie 2016-2017 i w kategorii drużynowej rok później. 
2016: 107th victory for Audi in sports car racing in their last race with LMP cars
  • Odważne podejście Audi, widoczne zarówno w świecie rywalizacji sportowej, jak i w przypadku rozwiązań wprowadzanych przez markę na rynek komercyjny, przyniosło mu zasłużoną rozpoznawalność w świecie motoryzacji. Producent nie bał się powierzyć ochrony swojej rajdowej bestii olejom Castrol, którego logo można zobaczyć na zdjęciach samochodu z rajdów tamtego okresu.