Dynamiczny rozwój motoryzacji wpływa na kształt niemal każdej części współczesnych samochodów. Do rewolucji dochodzi także w oświetleniu – coraz popularniejsze stają się światła w technologii LED.
Za skrótem LED kryje się dioda elektroluminescencyjna (od ang. light-emitting diode), której historia liczy już blisko 100 lat. Pierwsza świecąca dioda powstała w 1927 r. Na jej dopracowanie i komercyjne wykorzystanie trzeba było jednak zaczekać aż do lat 60. XX w. Przełomem dla motoryzacji był natomiast rok 2005, kiedy to pokazano pierwszy reflektor samochodowy typu LED. Kilkanaście miesięcy później trafił on do jednego z modeli Lexusa. W kolejnych latach diody trafiły do aut z niemal wszystkich segmentów.
Naturalna barwa
Pierwsze reflektory diodowe funkcjonowały podobnie do żarówek halogenowych. Jednak pomimo pewnych podobieństw zasada działania jest tu inna. Niesie ona ze sobą sporo zalet dających przewagę nad innymi rozwiązaniami. Przede wszystkim ich barwa jest zbliżona do światła dziennego. Co więcej, diody pozwalają uzyskać znakomity zasięg światła, sięgający nawet 300 m. W przeciwieństwie do halogenów od razu po uruchomieniu świecą z maksymalną jasnością. Same diody zużywają także mniej energii, choć trzeba dodać, że duża ilość wydzielanego przez nie ciepła wymaga użycia dodatkowych wentylatorów, więc bilans zużycia energii jest tutaj podobny.
Aktywne sterowanie
Nowoczesne reflektory w technologii LED nie muszą mieć stałego snopu światła. Specjalne czujniki zbierają informacje, które system przetwarza i podejmuje decyzję o doświetleniu drogi odpowiednim światłem. Najnowsze sensory mogą wykryć nie tylko jadący z naprzeciwka samochód, ale także zwrócić uwagę kierowcy (np. przez doświetlenie krótkim błyskiem) na pieszego idącego poboczem, zwierzęta wychodzące na drogę i inne przeszkody przed autem. Przekłada się to na znaczną poprawę bezpieczeństwa na drodze, co potwierdzają badania – wcześniejsze zauważenie przeszkody pozwala zatrzymać samochód jadący 100 km/h o całe 5 m bliżej.
Dziś reflektory LED są dostępne jako opcja w większości samochodów – w autach wyższej klasy są już nawet montowane seryjnie. Decydując się na światła LED, warto pamiętać o przepisach, które dopuszczają do użytku tylko homologowane oświetlenie. Wszelkie modyfikacje nie są więc możliwe.
Stylistyczna dowolność
Rozwój świateł LED będzie z pewnością celem na najbliższe lata dla inżynierów motoryzacyjnych. Poza wymienionymi zaletami mają one także wpływ na design samochodów. Dioda zapewnia większą swobodę podczas projektowania reflektora. Auta będą stawały się więc jeszcze ładniejsze, a dzięki nowej technologii także bezpieczniejsze.
Eksperci Q Service Castrol to zespół doświadczonych fachowców: dziennikarzy motoryzacyjnych, inżynierów i mechaników. Razem opisują współczesną i sentymentalną motoryzację, odkrywają dla Was tajemnice techniki, budowy pojazdów, ich serwisowania i pielęgnacji.