Zimowe wyzwania

Zapali czy nie zapali? Jak uniknąć stresu zimą.
Ikona zegarka 3 min czytania
Dla naszych samochodów zima to niezwykle trudny okres. Niskie temperatury sprawiają, że niemal każdy element samochodu, od silnika po uszczelki w szybach narażony jest na ekstremalne warunki. Wiedzą o tym zwłaszcza użytkownicy samochodów z silnikami diesla, dla których mróz jest prawdziwym wyzwaniem.


Gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, kierowcy samochodów z silnikami wysokoprężnymi zaczynają się obawiać. Czy po przekręceniu kluczyka silnik zadziała? Czy nie zacznie się krztusić, by po chwili zgasnąć? Ten częsty problem spowodowany jest właściwościami oleju napędowego.

Zatkany filtr

Olej napędowy nie jest substancją jednorodną — to złożona mieszanka setek węglowodorów, z których każdy inaczej reaguje na niskie temperatury. Część tej mieszanki stanowią węglowodory prosto łańcuchowe znane jako n-alkany. Gdy temperatura obniża się, niektóre spośród nich wytrącają się z roztworu w postaci kryształków parafiny. Gdy paliwo ulega dalszemu schłodzeniu, wytrąca się jeszcze więcej kryształków, tworząc siatkę uniemożliwiającą przepływ paliwa. Problemy kierowców podczas mroźnej zimy spowodowane są obecnością kryształków parafiny w filtrach paliwa, która powoduje ich zatykanie. Dlatego właśnie jako wskaźnik sprawności pojazdu podczas mrozów zaczęto oznaczać temperaturę zablokowania zimnego filtru (Cold Filter Plugging Point — CFPP). Temperaturę tę określa się, mierząc przepływ oleju napędowego przez filtr w niskiej temperaturze.

 

Na szczęście dziś nie musimy już przejmować się zmianą oleju na zimowy lub letni – większość dostępnych produktów przeznaczona jest do użytku przez cały rok. Castrol ma w swojej gamie oleje dedykowane specjalnie do silników wysokoprężnych – np. Castrol EDGE Turbo Diesel czy Magnatec Diesel, które są dostosowane do specyfiki tych jednostek. Niemniej zima to czas, w którym także olej narażony jest na ekstremalne warunki. Warto zadbać, by nie jeździć w zimie na zużytym oleju – jeżeli zbliża się czas jego wymiany, dobrze jest to zrobić nim nadejdą mrozy.

Michał Izdebski

Paliwo na zimę

Wymogi prawne dotyczące przepływu oleju napędowego w niskiej temperaturze (oparte na CFPP) różnią się zależnie od pory roku. Zimą są one, rzecz jasna, ostrzejsze. Aby je spełnić i poprawić właściwości paliwa w niskiej temperaturze, zimą rafinerie dodają do olejów napędowych substancje poprawiające płynność średnich destylatów w niskich temperaturach. Zgodnie z przepisami takie paliwa, nazywane zimowymi, są dostępne na stacjach benzynowych od połowy listopada do końca lutego. Wczesną jesienią i wiosną sprzedawane są paliwa pośrednie, a od połowy kwietnia, do końca września – paliwa letnie.

Do zimowego oleju napędowego BP Ultimate z technologią ACTIVE dodajemy specjalne składniki, dzięki którym kryształki parafiny są jeszcze mniejsze, ich zagęszczenie w paliwie jest jednorodne i łatwiej przechodzą one przez filtry paliwa. Oznacza to bardziej niezawodne funkcjonowanie silnika podczas mrozów. Co więcej, BP Ultimate Diesel z technologią ACTIVE usuwa brud z silnika i dzięki temu zwiększa jego wydajność – wyjaśnia dr Magdalena Kandefer-Kańtoch, rzecznik prasowy BP Europa SE, Oddział w Polsce.