Przygotowanie auta do sezonu letniego: które części sprawdzić, jakie naprawy wykonać?
Co należy zrobić, aby pojazd był w pełni przygotowany do zbliżających się upałów?
5 min czytania
Aktualizacja: 11 października 2024
Strona główna » Artykuły » Przygotowanie auta do sezonu letniego: które części sprawdzić, jakie naprawy wykonać?
Przygotowanie auta do sezonu letniego powinno odbywać się wówczas, kiedy nie spodziewamy się już temperatur ujemnych czy opadów śniegu. W naszej strefie klimatycznej przypada to pomiędzy marcem i majem. Co należy zrobić, aby pojazd był w pełni przygotowany do zbliżających się upałów?
Wymiana opon
Najważniejszą i mającą bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo czynnością jest wymiana opon na letnie. Dlaczego? Opony letnie są wykonane z mieszanek lepiej pracujących i zapewniających większą przyczepność, a także trwałość przy temperaturach ciepłych lub umiarkowanych. Ich kształt nie musi zapewniać przyczepności na śniegu, natomiast znacznie lepiej „trzymają” w szybkich zakrętach. W takich warunkach skracają drogę hamowania, a także poprawiają komfort.
Wartością grubości bieżnika, poniżej której należy kupić nowe, są 3 mm. Przy mniejszej opona traci właściwości szybkiego odprowadzenia wody; w deszczu może czekać nas nieprzewidziany poślizg. Podczas wymiany pamiętajmy o koniecznym wyważeniu koła. Zapobiegnie to drganiom, spadkowi komfortu i ryzyku utraty przyczepności. A także wydłuży trwałość łożysk koła. Warto też pamiętać, że ogumienie wymieniamy przynajmniej parami, a parę w lepszym stanie bezwzględnie należy montować na przedniej osi.
Kontrola stanu i wymiana płynów
W pierwszej kolejności należy sprawdzić stan poziomu płynu chłodniczego w zbiorniczku wyrównawczym. Warto także rozgrzać silnik na tyle, żeby określić, czy działa wentylator chłodnicy. Po kilku dniach od ewentualnego uzupełnienia płynu należy sprawdzić jego poziom. Stan powinien się zgadzać, w przeciwnym razie mamy do usunięcia nieszczelność, której przyczyny mogą być różne. Warto także sprawdzić specjalnym przyrządem właściwości płynu – jeśli nie trzymają wartości zadanych przez producenta, może się okazać, że w upał przegrzejemy silnik, co może skończyć się uszkodzeniem uszczelki pod głowicą, zepsuciem czujników czy termostatu. Wymiana nie jest droga i powinno się ją przeprowadzać co kilka lat.
Płyn hamulcowy podobnie jak płyn chłodniczy powinien utrzymać swoje parametry. Szybko pochłania wilgoć z otoczenia i traci parametry. Zużyty płyn hamulcowy to ryzyko przegrzania i uszkodzenia elementów układu hamulcowego w czasie intensywnej eksploatacji (urlopowe przejazdy przez góry lub po krętych drogach). Pamiętajmy o nim.
Olej wymieniamy zgodnie z zaleceniami producenta. Interwał podawany jest w książce serwisowej. Warto co jakiś czas kontrolować poziom tej cieczy w silniku. Jej ubytki mogą być zwiastunem poważnych awarii (turbosprężarka, uszkodzenia pierścieni, uszczelniaczy), a zaniedbanie kontroli stanu skutkuje najczęściej zatarciem silnika i kosztownym remontem.
Kontrola podwozia
Przy okazji wymiany lub kontroli płynu hamulcowego warto dokładnie przyjrzeć się całemu układowi hamulcowemu. Kąpiel solna serwowana przez drogowców może narazić przewody, bębny, tarcze, czy cięgła hamulca ręcznego na korozję. Ich wymiana jest nie tylko kosztowna, ale i czasochłonna. Mimo to, nie należy pominąć tych elementów, mają bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Ponadto musimy przyjrzeć się, w jakim stanie są nasze zawieszenia. Amortyzatory po zimie lubią się rozszczelnić, skorodowane sprężyny pękają, a luzy sworzni czy łączników stabilizatora uniemożliwiają precyzyjną i bezpieczną jazdę. Po wymianie elementów warto sprawdzić i skorygować geometrię zawieszenia, co jeszcze bardziej poprawi właściwości jezdne.
Konserwacja nadwozia/podwozia/wnętrza
Przy okazji przeglądu podwozia dobrze jest je najpierw umyć. Można to połączyć z myciem nadwozia. Na ogół dobre myjnie automatyczne mają program do mycia nadwozia i podwozia. Wcześniej możemy pokusić się o wyjazd na myjnię ręczną i wstępne umycie tych elementów z największego brudu. Po umyciu sugerujemy zabezpieczenie nadwozia ręcznie nakładanym woskiem. Przy okazji znajdziemy pierwsze ślady korozji. Niewielkie ogniska warto usunąć i zrobić zaprawki samemu lub zlecić w warsztacie blacharskim. Brak reakcji w perspektywie dłuższego czasu będzie skutkował poważną naprawą blacharską, szczególnie, jeśli korozja atakuje elementy nośne. To samo dotyczy podwozia, które warto co kilka lat zabezpieczyć specjalnymi powłokami tłumiącymi odbite kamienie.
Wnętrze należy posprzątać, odkurzyć, zabezpieczyć specjalnymi środkami do tapicerki czy kokpitu. Zapobiegają osadzaniu się kurzu i nadają świeżości.
Serwis klimatyzacji
W wyniku gromadzenia się wilgoci jesienią i zimą oraz rzadszego używania klimatyzacji w naszym układzie wentylacji gromadzą się grzyby. To idealny moment na odgrzybienie i serwis układu. Specjalizujący się w tym warsztat sprawdzi szczelność klimatyzacji, wydajność kompresora, wymieni filtr kabinowy oraz uzupełni wycieki czynnika chłodzącego. Wspomniana czynność ma kluczowe znaczenie dla osób z chorobami układu oddechowego, alergików…
Drobiazgi (światła, wycieraczki)
Wiosna to dobry czas na wymianę piór wycieraczek, które często uszkadzają się przy uruchomieniu na chropowatej i przymarzniętej powierzchni. To także dobry moment na ustawienie reflektorów, i ewentualne spolerowanie ich zmatowiałych osłon. Letnie płyny do spryskiwaczy mają przyjemniejszą woń i sprawdzą się bardziej przy wyższych temperaturach. W zasadzie większość wspomnianych czynności można przeprowadzić samemu. Tych kilka godzin poświęconych pojazdowi będzie procentować bezawaryjną jazdą w trakcie wakacyjnych wyjazdów. A w myśl powiedzenia „jak dbasz, tak masz” lepiej, żeby „Polak był mądry przed szkodą”. Oczywiście nie każdy ma czas, ochotę lub umiejętności aby przeprowadzić niektóre lub wszystkie czynności. Dlatego zapraszamy do kontaktu z najbliższym puntem warsztatowym Q Service Castrol. Wykwalifikowani specjaliści sprawnie zweryfikują stan Twojego samochodu, (wraz z dedykowanego użyciem komputera) zdiagnozują ewentualne usterki i awarie oraz dokonają profesjonalnej naprawy lub wymiany. Wszystko z zachowaniem najwyższej jakości usług oraz z dbałością o zasady bezpieczeństwa. Do usłyszenia w Q Service Castrol.
Eksperci Q Service Castrol to zespół doświadczonych fachowców: dziennikarzy motoryzacyjnych, inżynierów i mechaników. Razem opisują współczesną i sentymentalną motoryzację, odkrywają dla Was tajemnice techniki, budowy pojazdów, ich serwisowania i pielęgnacji.