Proces ciśnieniowego mycia powierzchni samochodu brzmi obiecująco. Ciśnienie wody powinno sobie bowiem bez problemu poradzić z zabrudzeniami, tym bardziej że mówimy o wodzie wymieszanej z szamponem. Tylko czy myjnia bezdotykowa jest bezpieczna dla lakieru? I jak właściwie z niej korzystać? O tym w naszym poradniku.
Spis treści:
Mycie samochodu za pomocą strumienia wody z aktywną pianą lub szamponem cieszy się ogromną popularnością w Polsce. Kierowca musi poświęcić zaledwie kilka minut i kilka złotych, żeby umyć całe auto. Mycie bezdotykowe wymaga jednak pamiętania o kilku zasadach. Tylko w ten sposób wizyta na myjni stanie się bezpieczna dla Twojego samochodu.
Jak korzystać z myjni bezdotykowej?
Zasada mycia samochodu na myjni bezdotykowej jest w gruncie rzeczy prosta. Zaraz po wjechaniu do boksu, kierowca powinien wyjąć gumowe wycieraczki z auta i zawiesić je na specjalnych hakach. Dzięki temu umyje samochód, ale i „dywaniki”. Podczas samego mycia należy wykonywać kolejno każdy z programów. Na początek warto zmoczyć nadwozie czystą wodą. To pozwoli na wstępne zmiękczenie trudno usuwalnych zanieczyszczeń w postaci np. owadów rozbitych na masce. Nie należy zapominać również o felgach. Często na myjniach dostępny jest m.in. specjalny kwas, którym można spryskać obręcze przed myciem. Ten jest idealny do mocno zabrudzonych felg lub takich, na których zebrał się osad ze startych oklein ciernych hamulców.
Samo mycie, zarówno w przypadku namaczania karoserii, polewania jej wodą z szamponem, jak i spłukiwania, najlepiej wykonywać najpierw od góry do dołu, a później odwrotnie. Szampon należy spłukiwać dużą ilością wody demineralizowanej.
- Wąż dostarcza wodę pod wysokim ciśnieniem. Koncentrowanie strumienia w jednym punkcie z niewielkiej odległości (wynoszącej np. kilka cm) może doprowadzić do uszkodzenia lakieru. Warto o tym pamiętać. Chcąc umyć auto, najlepiej trzymać lancę jakieś 40 do 50 cm od powierzchni lakieru. Najlepiej też kierować strumień wody pod kątem 45 stopni do powierzchni.
- W sytuacji, w której kierowca zdecyduje się na mycie samochodu aktywną pianą, powinien pamiętać o tym, że po jej nałożeniu należy odczekać kilka minut. Dopiero wtedy można rozpocząć tzw. mycie właściwe. To jest konieczne, bo aktywna piana ma odczyn kwaśny, który przy długotrwałym kontakcie, okazuje się groźny dla lakieru. Szampon niweluje go do obojętnego.
- Czasami na myjni bezdotykowej warto wspierać się środkiem chemicznym do mycia mocno zabrudzonych felg. Jego zastosowanie jest wskazane, gdy myjnia nie posiada spryskiwacza z kwasem lub gdy felgi nie są odporne na działanie agresywnej substancji.
- Po zakończonym myciu kierowca powinien dokładnie umyć szyby. Jeżeli chodzi o odkurzanie, to najlepiej wykonać jeszcze przed myciem.
Korzystanie ze szczotki na myjni bezdotykowej jest bezpieczne?
Bardzo często jest tak, że poza lancą, myjnia bezdotykowa jest wyposażana w specjalną szczotkę. Przy jej pomocy kierowca może dokładnie domyć zakamarki nadwozia z brudu i piachu. Tym bardziej że po włączeniu właściwego programu, ze szczotki płynie woda z szamponem. Czy jednak należy z niej skorzystać? To kwestia mocno wątpliwa. Szczotka zbiera zabrudzenia. W efekcie podczas mycia może doprowadzić do powstania serii mikrorys na lakierze pojazdu.
Dobrą alternatywą dla szczotki jest gąbka. Tu jednak pojawiają się dwa problemy. Po pierwsze kierowca musiałby przywieźć na myjnię wiaderko z wodą. W nim mógłby płukać gąbkę. Po drugie regulaminy większości punktów nie pozwalają na mycia auta na myjni bezdotykowej przy użyciu gąbki.
Czy myjnia bezdotykowa niszczy lakier?
Mycie samochodu przeprowadzone na myjni samoobsługowej w zgodzie z powyższymi zasadami jest w pełni zdrowe dla lakieru. Tak, zajmuje nieco więcej czasu i wymaga więcej wysiłku fizycznego od mycia na myjni automatycznej, ale okazuje się bezpieczne. Nie powoduje powstawania rys na nadwoziu, a jednocześnie przywraca mu blask i czystość. Oczywiście rozwiązanie ma też pewne wady. Z uwagi na ograniczenia, chociażby czasowe, nie jest to mycie tak dokładne, jak w przypadku mycia ręcznego. Poza tym myjnia bezdotykowa wymaga większej systematyczności od kierowcy.
- Jedno jest pewne. Myjnia bezdotykowa bez wątpienia jest bezpieczniejsza dla lakieru niż myjnia automatyczna. Prawidłowo wykonane mycie minimalizuje ryzyko powstania zarysowań lakieru. To kluczowe nie tylko z punktu widzenia estetyki. Rysy mają również potężne znaczenie podczas odsprzedaży pojazdu.
Czy myjnia samochodowa woskuje lakier?
Jednym z końcowych programów mycia auta jest woskowanie. Po jego uruchomieniu z lancy płynie strumień wody zawierający środek osadzający się na nadwoziu i tworzący błyszczącą powłokę. Detergent ma również właściwości ochronne. Jest śliski i sprawia, że zabrudzenia dużo trudniej przywierają do karoserii. Warto pamiętać o tym, że nabłyszczający wosk natryskiwany na auto jest mniej trwały od takiego, który zostanie nałożony ręcznie. Spłukuje się już po np. dwudniowych opadach deszczu.
- Na myjniach bezdotykowych często dostępny jest także program ze środkiem chemicznym odpychającym wodę. Jego nałożenie oznacza, że karoseria pojazdu wyschnie już po kilku minutach od ruszenia z boksu.
Ile kierowca zapłaci na myjni bezdotykowej?
Za 10-minutową pracę myjki kierowca zapłaci od 10 do 15 zł. Dużo zależy od rodzaju zastosowanych przez operatora detergentów oraz lokalizacji samej myjni. 10-minutowe mycie wystarczy w przypadku małych aut miejskich, kompaktów, sedanów czy mniejszych SUV-ów. Podczas wizyty na myjni dużych pojazdów i korzystania z programu woskowania, wydatek sięgnie 20 do 25 zł. Cena mycia wypada zatem atrakcyjnie. Szczególnie dla osób, które nie mają możliwości wyczyszczenia pojazdu na własnej posesji, nie stać ich na myjnię ręczną, a do tego nie chcą korzystać z myjni automatycznej.
Autor tekstu:
Eksperci Q Service Castrol to zespół doświadczonych fachowców: dziennikarzy motoryzacyjnych, inżynierów i mechaników. Razem opisują współczesną i sentymentalną motoryzację, odkrywają dla Was tajemnice techniki, budowy pojazdów, ich serwisowania i pielęgnacji.