Usuwanie wgnieceń bez lakierowania. Co musisz wiedzieć o wyciąganiu wgniotek?

Samochody w codziennej eksploatacji narażone są na różnego rodzaju zdarzenia, np. te związane z uszkodzeniem karoserii. Naprawić można ją inwazyjnie lub nieinwazyjnie. Sprawdzamy, na czym polega wyciąganie wgniotek bez lakierowania!
Ikona zegarka 6 min czytania

Usuwanie wgnieceń bez lakierowania jest metodą małoinwazyjnego likwidowania uszkodzeń powstałych w wyniku uderzenia gradu czy stłuczki parkingowej. Na czym polega patintelss dent repair? Jakie są metody niwelowania wgnieceń PDR?

Spis treści:

Karoseria samochodu narażana jest na działanie czynników zewnętrznych, ale i wypadki losowe. Kolizja, a do tego grad, spadające z drzewa szyszki czy akt wandalizmu mogą mieć negatywne następstwa, jak odprysk na szybie czy wgniotki. Zwłaszcza wgniotka wygląda mało estetycznie. Jest jednak sposób na usunięcie wady i jednoczesne zachowanie fabrycznej powłoki lakierniczej po wykonanej naprawie. Tym sposobem jest wyciąganie wgniotek.

Usuwanie wgniecień bez lakierowania. Zalety i wady rozwiązania

Wyciąganie wgniecenia

Sposób na wyciągnięcie wgnieceń przynosi szereg korzyści. Pierwsza bez wątpienia dotyczy ceny. Prostowanie wgniecionej blachy dokonane bez demontażu elementów karoserii i z zachowaniem oryginalnej powłoki lakierniczej sprawia, że zdecydowanie maleje cena usługi. W zależności od zakresu i wielkości wad, różnica w stosunku do szpachlowania i lakierowania może być kilkukrotna. Dlatego za każdym razem warto wyceniać PDR.

Potężne znaczenie ma również fakt, że usuwanie wgnieceń po gradobiciu czy szkodzie bez naruszania fabrycznej warstwy lakieru, ma wpływ na wartość auta podczas odsprzedaży. Miejsce wokół wgniecenia powróci do fabrycznego wyglądu. W efekcie często nawet blacharz prowadzący oględziny auta używanego, nie zorientuje się o występowaniu punktowego dołka. Dzięki temu rozwiązaniu kupującemu łatwiej będzie wykluczyć występowanie poważnych szkód w pojeździe.

  • Czasami też skalę wgniotki po wizycie w warsztacie można nie tyle usunąć, co zredukować. Specjalista sprawi, że wada karoserii stanie się mniej widoczna.

Jakie wgniecenia można usunąć bez lakierowania?

Zakres usługi usuwania wgnieceń jest naprawdę szeroki. Bez malowania nadwozia można pozbyć się uszkodzeń wynikających z gradobicia, uderzenia twardych przedmiotów o karoserię (np. kasztanów lub szyszek) czy nawet drobnych kolizji parkingowych. Sprawdzi się też w przypadku defektów powstałych na skutek aktów wandalizmu.

Warsztat oceniając czy da się usunąć wgniecenie, musi wziąć pod uwagę kilka czynników, Bo kluczowe znaczenie ma nie tyle ilość wgnieceń, co raczej wielkość wgniotki, jego umiejscowienie, rodzaj materiału, ale także stan lakieru. Warto wspomnieć, iż dla zabezpieczenia lakieru, część kierowców decyduje się na oklejanie samochodu folią, czyli tzw. car wrapping.

Metody PDR. Wyciąganie wgniotek inwazyjnie i nieinwazyjne

Bezinwazyjna metoda wyciągania wgniecenia

Naprawa wgnieceń metodą PDR może opierać się na jednym z kilku sposobów. Profesjonalista korzysta z:

  1. Metody klejowej – w tym przypadku specjalista za pomocą kleju na gorąco mocuje do części nadwozia zaczepy nazywane grzybkami. Przy ich pomocy wgniecenia z karoserii są nie tyle wypychane, co wyciągane. Usługa wyciągania polega na przymocowaniu do grzybków specjalnych siłowników lub czasami prostujących element dźwigni. Bywa, że haczyki są spawane do elementów nadwozia. Tu jednak konieczne staje się lakierowanie.
  2. Masowania blachy – w tym przypadku stosuje się wypychacz. To nic innego jak precyzyjna dźwignia, która wykorzystując sprężystość blachy, pozwala jej wrócić do kształtu zadanego przez producenta. Zakup specjalistycznego sprzętu w tym przypadku to pierwszy z problemów. Kolejnym jest to, że nie uda się w ten sposób pozbyć każdego wgniecenia. Konieczny jest bowiem dostęp do elementu karoserii od wewnętrznej strony.
  3. Młoteczkowania – technika ta polega na użyciu podbijaka do delikatnego opukiwania wewnętrznej strony elementu. To sprawia, że dołki mogą zniknąć z karoserii twojego auta. Tyle że technika ta sprawdzi się przede wszystkim w przypadku pojedynczych wgniotek.

Dobór odpowiedniej metody jest dokonywany w zależności od wielkości i ilości dołków. Samochód po gradobiciu będzie wymagał bowiem innej procedury od tego, który został uszkodzony na parkingu. Kluczowe są też odpowiednie narzędzia, ale i wiedza. Za jej sprawą technikowi uda się uniknąć błędów.

Usuwanie wgnieceń gorącą wodą. Lepiej uważać!

Czasami kierowcy pod wpływem internetowych poradników, decydują się na samodzielną naprawę uszkodzeń karoserii. Najpopularniejszy sposób to usuwanie wgnieceń gorącą wodą. Stosuje się go przede wszystkim w przypadku wgnieceń parkingowych. Element polewa się wrzątkiem, a następnie przyczepia do niego przepychacz lub przyssawkę, którą napręża się blachę, prostując ją jednocześnie.

Podczas korzystania z takich porad warto jednak zachować ostrożność. Gorąca woda powoduje powstanie naprężeń temperaturowych. Zwłaszcza w chłodniejsze dni. Może zatem doprowadzić do uszkodzenia lakieru. W takim przypadku hasło „usunąć wgniecenia w samochodzie domowym sposobem” będzie oznaczać dla kierowcy nie oszczędność, a poważne koszty i skutek dla estetyki auta.

Ile kosztuje usuwanie wgniecień bez lakierowania?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, ile kosztuje usuwanie wgnieceń. Naprawa pojedynczej wgniotki oznacza średni koszt na poziomie od 50 do 100 zł, natomiast kilku od 100 do 300 zł. Jeszcze drożej będzie w przypadku uszkodzeń powstałych po gradobiciu. Grad powoduje powstanie serii niewielkich dołków. Ich pozbycie się wymaga techniki, ale i czasu. Dlatego warsztat wyceni swoją usługę na kwotę wynoszącą od 600 do nawet kilku tysięcy złotych.

Wyciąganie wgnieceń stanowi metodę alternatywną. Dawniej mechanicy pozbywali się uszkodzeń, szpachlując je i lakierując. Która metoda naprawy jest tańsza? Zdecydowanie paintless dent repair. Samo malowanie pojedynczego elementu pojazdu oznacza wydatek na poziomie 300 do 400 zł. A przecież lakiernik musi jeszcze wyprostować uszkodzenie. Przy większej ilości dołków na nadwoziu samochodu i objęciu naprawą większej ilości elementów, serwis blacharski z pewnością wystawi właścicielowi fakturę opiewającą na kwotę kilku tysięcy złotych.

  • Ważne jest to, że usuwanie wgnieceń PDR jest metodą honorowaną przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Kierowca nie będzie musiał zapłacić za nią z własnej kieszeni m.in. w przypadku likwidowania szkody w ramach polisy OC sprawcy lub własnej AC. W zależności od rodzaju ubezpieczenia dotyczy zatem zarówno przypadku gradobicia, jak i szkody parkingowej czy aktu wandalizmu.